Balıkta omega-3: nasıl yemek yiyen kalbe yardımcı olur

Balıktan fazla cıva veya diğer kirletici madde bulma riski genellikle omega-3 yağ asitlerinin sağladığı sağlık faydalarından ziyade önemlidir. Balıklarda toksinlerin ana türleri cıva, dioksinler ve poliklorlu bifenillerdir (PCB’ler). Toksin miktarı, balık türüne ve yakalanmasına bağlıdır.

Cıva, çevrede doğal olarak az miktarda bulunur. Ancak endüstriyel kirlilik, gölde, nehirlerde ve okyanuslarda biriken cıva üretebilir, bu da gıda balıklarında yiyebilir. Balık bu gıdayı yediğinde cıva balığın bünyesinde toplanır.

Köpekbalığı, kertenkele, kılıçbalığı ve kuzukulağı gibi gıda zincirinde daha yüksek olan büyük balıklar, daha küçük balıklardan daha yüksek cıva seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Daha büyük balıklar daha küçük balıkları yiyerek daha yüksek konsantrasyonlarda toksini alırlar. Bir balık ne kadar uzun yaşarsa büyür o kadar büyük ve cıva o kadar çok toplayabilir.

Cıva kirliliği, balık yemenin sağlığa olan faydalarından daha mı fazla?

Yediğiniz balık türüne, ne kadar yediğinize ve eyalet uyarıları gibi diğer bilgilere dikkat edin. Her devlet, tüketilebilecek yerel balıkların güvenli miktarı konusunda tavsiyelerde bulunur.

Merkür veya diğer kirleticiler üzerindeki endişeler yüzünden balık yemeyi kaçırabilir miyiz?

Bol cıva içeren balık yerseniz toksin vücudunuzda birikebilir. Bununla birlikte, yetişkinlerin çoğu için civanın herhangi bir sağlık sorununun oluşmasına neden olma ihtimali düşüktür. Ancak civa, doğmamış çocukların ve küçük çocukların beyninin ve sinir sisteminin gelişimi için özellikle zararlıdır.

Yine de, Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Çevre Koruma Ajansı (EPA), bu grupların yediği balık miktarını sınırlamalarını öneriyor

Hamileler, anne sütü ile beslenen anneler ve çocuklar, cıva içinde somon gibi az miktarda bulunan balıkları yiyerek ve yediği miktarı sınırlandırarak balıkların kalp-sağlıklı yararlarını elde edebilirler

Bazı yeni çalışmalar kandaki yüksek oranlarda omega-3 yağ asitlerini prostat kanseri riskiyle ilişkilendirdi. Ancak, diğer çalışmalar, omega-3 yağ asitlerinin prostat kanserini önleyebileceğini öne sürdü.

Balık yemekle ilgili başka kaygılarınız var mı?

Bu çalışmaların hiçbiri kesin değil, bu nedenle daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bu arada, bu potansiyel riskin sizin için ne anlama geleceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Omega-3 yağ asitleri ve diğer besin öğeleri bakımından zengin balık yemeleri takviyeleri kullanmaktan daha kalp-sağlıklı yararlar sağlamıştır. Bazı omega-3 yağ asitleri içeren diğer deniz ürünü olmayan gıda seçenekleri arasında keten tohumu, keten tohumu yağı, ceviz, kanola yağı, soya fasulyesi ve soya yağı yer alır. Bununla birlikte, takviyeleri benzer şekilde, bu gıdaları yemenin kalp-sağlıklı faydalarından elde edilen kanıtlar, balık yemek kadar güçlü değildir.

Omega-3 yağ asitleri içeren diğer yiyecekleri yiyerek veya omega-3 yağ asidi takviyelerini alarak aynı kalp-sağlıklı yararları elde edebilir misiniz?