Burun iltihabı

Terapötik Sınıf: Burun Ajan

Olopatadin için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Antihistaminik

Olopatadin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Olopatadin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Olopatadine veya başka herhangi bir ilaca herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

6 yaşından küçük çocuklarda yaşın olopatadinin etkileriyle olan ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda olopatadinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların, yaşla ilgili karaciğer, böbrek veya kalp problemleri olması ihtimali yüksektir; bu, olopatadin alan hastalar için dikkat edilmesi ve doz ayarlaması gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Olopatadini kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Olopatadin kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Olopatadini aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı olopatadinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Olopatadini yalnızca doktorunuzun talimatına uyarak kullanın. Daha fazlasını kullanmayın, daha sık kullanmayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Olopatadine hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Olopatadin burun için kullanılır. Gözlerinize veya cildinize almayın. Bu alana girerse hemen suyla yıkayın.

Kullanmak

Farklı hastalar için olopatadin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler, sadece ortalama dozlarda olopatadinin kapsar. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir dozu olopatadine özlediyseniz, en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Olopatadinin neden olabileceği herhangi bir sorun ya da istenmeyen etkiler için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizi ya da çocuğunuzu kontrol etmesi çok önemlidir.

Olopatadin burun rahatsızlığı geçirme riskinizi artırabilir. Eğer siz veya çocuğunuzda kanlı mukus varsa, burun içindeki yaralar varsa veya olopatadin kullanırken açıklanamayan burun kanamaları varsa hemen doktorunuza danışın.

Olopatadin, alkol ve diğer CNS depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler veya uyku ilacı, reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu, nöbet veya barbitür için ilaçlar, kas gevşetici veya bazı diş anestezikleri de dahil anestezik için kullanılan ilaçlardır. Siz veya çocuğunuz olopatadin kullanırken yukarıdaki ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuza veya dişçiye danışın.

Olopatadinin Uygun Kullanımı

Olopatadin, bazı kişilerin baş dönmesi, uykulu olma veya normalden daha az uyarı haline gelmesine neden olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa, başınızı döndürdüğünüzde veya uyanık değilseniz, araba kullanmayın, makineler kullanmayın veya başka hiçbir şey yapmayın tehlikeli olabilir.

Sizin veya çocuğunuzun belirtileri birkaç gün içinde düzelmezse veya kötüleşerse doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Olopatadin Kullanılırken Önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Allerjik Rinit prednizonu, prometazin, Zyrtec, flutikazon burun, loratadin, Flonaz, Benadril, montelukast, setirizin, Singulair, triamsinolon, Claritin, deksametazon, difenhidramin, metilprednizolon, Phenergan, Nasonex, feksofenadin, budesonid burun, Allegra, Decadron, klorfeniramin, Medrol Dosepak , Azelastin burun

Olopatadin Yan Etkiler

Burun iltihabı