Diyabet problemlerini önleyin: gözlerinizi sağlıklı tutun

Diyabet problemlerini önleyin: Ağzınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Sinir sisteminizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Böbreklerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Kalp ve kan damarlarını sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ayaklarınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Gözlerinizi sağlıklı tutun; Günlük Diyabet Kayıtları

Diyabet problemlerini önleyin: Gözlerinizi sağlıklı tutun

Diyabet gözlerimi nasıl etkileyebilir?

Birçok organizasyon, hastalara ve tıp profesyonellerine destek sağlar. Diyabet Hastalıkları Organizasyonlarının tam listesini görüntüleyin (PDF, 293 KB).

Diyabetin kanında şeker olarak da adlandırılan fazla glikoz *, gözünüzün dört bölümüne zarar verebilir

Diyabetik göz hastalıkları olarak adlandırılan diyabetin zarar görmesi, görme azalması ve körlüğün de dahil olduğu kalıcı görme kaybına neden olabilir. Düşük görüş, düzenli gözlükler, kontakt lensler, ilaçlar veya ameliyatlarda bile günlük işleri kolayca tamamlayamayacağınızı gösterir.

Şeker hastalığı retini nasıl etkiler?

Zamanla, şeker hastalığından yüksek kan şekeri seviyesine sahip olmak, retinadaki minik kan damarlarına zarar verebilir. Diyabetik retinopati diyabetin retina hasarının tıbbi terimidir.

Diyabet gözlerimi nasıl etkileyebilir ?; Şeker hastalığı retini nasıl etkiler? Diyabet retinasının belirtileri nelerdir ?; Göz doktorum diyabet retinasında sorun yaşayıp yaşamadığımı söyleyebilir? Şeker hastalarında retina problemim olacak mı ?; Hamilelik diyabet retinasını etkilemektedir? Diyabet retina sorunları nasıl tedavi edilir ?; Diyabetli insanlarda başka göz problemleri olabilir mi ?; Sigara diyabetin göz problemlerini nasıl etkiler? Diyabet retinasında bazı görme kaybım varsa ne yapabilirim ?; Gözlerimi nasıl sağlıklı tutabilirim?

Retina hasarı yavaş yavaş oluşur. Önce, retinanın kan damarları şişer. Retina hasarı kötüleştikçe, kan damarları bloke olur ve retina oksijen kaynağını keser. Buna karşılık, yeni, zayıf kan damarı, retina ve vitröz jelin yüzeyinde büyür. Bu kan damarları kırılır ve kanı vitreus jeline sızdırır. Sızıntı yapan kan, ışığa retina ulaşmasını engeller.

Retina. Retina gözünüzün sırtını çizen dokudur. Retina gözünüze gelen ışığı optik sinir yoluyla beyninize görsel mesajlar haline dönüştürür. Makula, retina resmin küçük, hassas, merkez kısmıdır ve keskin, ayrıntılı görüş verir .; Lens. Gözünüzün objektifi berraktır ve gözünüzün renkli kısmı olan irisin arkasında bulunur. Objektif, ışığı veya bir görüntüyü retina üzerine odaklamaya yardımcı olur; Vitreus jölesi. Vitröz jel, retina ve mercek arasında gözünüzün arka tarafını dolduran berrak, renksiz bir kütle .; Optik sinir. Gözün arkasındaki optik sinir, gözlerdeki en büyük duyu sinirinizdir. Optik sinir gözünüzü beyne bağlar, retinadan beyninize görsel mesajlar taşır ve beyin ile göz kasları arasında mesajlar gönderir.

Bu olduğunda kayan noktalar veya neredeyse tamamen karanlık görürsünüz. Gözlerinizden biri diğerinden daha fazla zarar görebilir veya her iki göz de aynı miktarda hasar görebilir. Bazen kan kendiliğinden temizlenir. Bununla birlikte, kan kaldırmak için ameliyat gerekebilir.

Hasar ciddi olana kadar vizyonunuzla ilgili herhangi bir probleminiz olmayabilir, bu nedenle görüşünüz iyi görünse bile en az yılda bir kez göz muayenesine sahip olmanız gerekir. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik fark ederseniz hemen göz doktorunuzu arayın.

Yıllar geçtikçe, şişmiş ve zayıf kan damarları yara dokusu oluşturabilir ve retinayı gözünüzün arkasından çekebilir. Retina çekilirse, kopmuş retina adı verilen bir durumla yüzen lekeler veya yanıp sönen ışıklar görülebilir. Baktığınızın bir kısmına bir perde çekilmiş gibi hissedebilirsiniz. Ayrılmış bir retina, hızlıca ilgilenmezseniz görme kaybına veya körlüğe neden olabilir. Bu semptomları yaşarsanız bir göz doktoru olan tüm göz hastalıklarını teşhis ve tedavi eden bir doktora görün.

Bulanık veya çift görme; Halkalar, yanıp sönen ışıklar veya görme alanınızdaki boş noktalar; Görüşünüzde karanlık veya kayan noktalar; Bir veya iki gözünüzde ağrı veya basınç; Gözlerinizin köşesinden şeyleri görmekte güçlük çekiyorlar

Normal görme

Gözlerindeki basınç; Yanınız veya çevresel vizyon; Çeşitli mesafelerde ne kadar iyi gördüğünü

Diyabetin retinaya hasar görme vizyonu

Diyabetik retinopatisi olan bazı kişilerin de maküla ödemi denilen bir sorunu vardır. Makula ödemi veya şişme, retinopatinin herhangi bir aşamasında olabilir. Makuladaki şişme, retina hasarlı kan damarlarındaki sızıntı sıvısından kaynaklanır.

Makula ödemi diyabetlilerde görme kaybının en yaygın nedenidir. Ödeme tedavi edilmezse görme kaybınız hafiften şiddetliyebilir, bu nedenle yılda en az bir kez göz muayenesi yaptırmanız önemlidir. Bir göz doktoru ya da gözlük ve kontakt lensleri reçete eden ve gözün belli koşullarını ve hastalıklarını teşhis eden ve tedavi eden birincil göz doktoru olan optometristle göz muayenesine sahip olabilirsiniz.

Diyabet retinasının belirtileri nelerdir?

Çoğu zaman, diyabet retina problemlerinin erken safhalarında semptomlar görülmez. Retina sorunları daha da kötüye gittiği için, belirtileriniz şunları içerebilir:

Normal görme

Bulanık görüş

Göz doktorunuz, dilate bir göz muayenesinde diyabetin retina olup olmadığını anlar. Genişletilmiş bir göz muayenesinde, göz doktorunuz öğrencilerinizi büyütmek için göz damlası kullanacaktır. Öğrenci irisin ortasındaki açıklıktır.

Öğrencilerinizi büyütmek, göz doktorunuzun hastalık belirtileri olup olmadığını kontrol etmek için gözlerinizin daha fazlasını görmesine izin verir. Göz doktorunuz retinaya ve optik sinirinize hasar ve diğer göz problemleri için bakması için özel bir büyütme merceği kullanacaktır.

Göz doktorunuz, dilate göz muayenesinin yapıldığı sırada diğer testleri yapacaktır

Görme iyi görünse bile yılda en az bir kez göz muayenesinden geçirin. Düzenli sınavlar, diyabet göz problemlerinden kaynaklanan ciddi görme kaybı veya körlüğünün çoğunu engelleyebilir. Bu sınavlar ayrıca vizyonunuzu korumanıza ve en iyi şekilde görmenizi sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bir göz anjiyogramı denenmesi için bir göz doktoru görmeniz gerekebilir.

Bu test için öğrencilerinizi genişletmek için göz damlası verilecektir. Test sırasında başınızı hâlâ tutmak için çenenizi bir kameranın çenesine koymanız ve alnınızı bir destek çubuğuna koymanız istenecektir. Göz doktorunuz gözlerinizin içerisini fotoğraflayacaktır. Kolunuzdaki bir damara bir boya enjekte edilir. Boyalar gözlerinize ulaştığında ve gözlerinizin kan damarlarının arasından geçerken, kamera daha fazla resim çekiyor.

Bu test, retinada anormal veya sızıntı yapan kan damarlarınız olup olmadığını gösterecek ve göz doktorunuza en iyi tedaviyi vermesine yardımcı olacaktır.

Göz doktorum diyabet retinasında sorun yaşayıp yaşamadığımı söyleyebilir mi?

Şeker hastalığınız ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar diyabet retina problemi yaşıyorsunuz demektir. Şeker retina problemleri yaşamanız daha az olasıdır veya kan şekeri sayılarınızı hedeflerinize yakın tutarsanız, hafiflettiğinizde daha hafif problemler çıkarırsınız. Hedefler, hedeflediğiniz sayılardır.

kan şekeri; kan basıncı; Kolesterol ve trigliseritler veya kan yağları türleri

İlaçlar. Doktorunuz göze maküler enjeksiyonlarla makula ödemi tedavi eder. Bu ilaçlar vücuttaki anormal kan damarı büyümesine ve sıvı kaçmasına neden olan bir proteini bloke eder. Sıvı sızıntısının azaltılması genellikle retinanın normal kalınlığa dönmesine izin verir. Göz doktoru gözünü uyuşturur ve ilacı vermek için minik bir iğne takar. Lazer tedavisi. Doktorunuz makula ödemini fokal lazer tedavisi ile de tedavi edebilir. Bir ziyarette, oftalmolog gözünüzü uyuşturur ve macula yakın sıvı sızdıran alanlarda birçok küçük lazer yanması meydana getirir. Bu yanmalar sıvı akışını yavaşlatır ve retinadaki sıvı miktarını azaltır .; Bazen doktorunuz diyabetik retinopatiyi saçılmış lazer tedavisi ile de tedavi eder. İki veya daha fazla ziyarette, oftalmolog gözünüzü uyuşturur ve binlerce lazer yanması maküla dışındaki yeni, zayıf kan damarlarının çevresine yerleşerek küçülür; Lazer tedavisi körlüğünüzün retina hasarından kaynaklanma olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, lazer tedavisi genellikle daha önce kaybedilen vizyonu iyileştiremez .; İlaçlar veya lazerlerle tedavi, göz doktorunuzun ofisinde yapılabilir .; Vitrektomi. Gözdeki kanamalar şiddetliyse vitrektomi diye bir ameliyat için hastaneye gitmeniz gerekebilir. Göz doktorunuz sizi uyuşturacak ya da uykuya dalmanıza yardımcı olmak için genel anestezi yapacaktır. Göz doktoru gözünüzde ufak bir kesik kesip kana bulanmış vitröz jelini çıkaracaktır. Göz doktoru, vitröz jelin yerine bir tuz solüsyonu getirir.

Katarakt. Katarakt, bulanık görüşe neden olan normalde net merceklerin bulutlanmasıdır. Bir katarakt çıkarmak için ameliyata ihtiyacın var. Ameliyat sırasında, oftalmolog lensi çıkarır ve bir kontakt lense benzeyen plastik bir lens koyar. Plastik lens kalıcı olarak gözünüzde kalır .; Glokoma. Glokom, göz basıncındaki artıştan kaynaklanabilen bir grup hastalıktır. Glokom optik sinir hasar görebilir ve görme kaybına ve körlüğe neden olabilir. Şeker hastalığı olan kişilerin, gözün ön kısmında anormal kan damarlarının geliştiği şiddetli bir glokom türü olma olasılığı daha yüksektir. Göz doktorunuz, göz basıncınızı kontrol etmek için glokomu göz damlası, hap veya ameliyatla tedavi edecektir. Nöropati. Nöropati sinir hasarıdır. Ayak veya bacaklardaki sinir hasarları diyabetin en sık görülen sinir hasarıdır. Bununla birlikte diyabet de göz sinirlerini etkiler. Şeker hastalığından yüksek kan glikozu olması, optik sinire az miktarda kan tedarik edilmesine neden olur. Aniden çift görme, gözkapağı çökebilir veya gözünüz üzerinde ağrı olabilir. Bazı insanlar göz kaslarının tamamen veya kısmen felçlidir. Bu tip nöropati haftalarca aylarca kendi kendine düzelme eğilimindedir. Aksi takdirde, gözlerinizi hizalamaya çalışmak için tek gözünüzün üzerinde bir yama giymeniz veya özel bir mercek kullanmanız gerekebilir.

Kalp krizi, felç, sinir hastalığı, böbrek hastalığı ve vücut bölümünü kesmek için cerrahi olan amputasyon riskini azaltacaksın; Kolestrolünüz ve tansiyonunuz artırabilir; Kan dolaşımınız gelişecek

Kan şekeri sayılarınızı hedeflerinize mümkün olduğunca yakın tutun. Kan şekeri sayılarınızı arttırmanız, retinopati riskinizi önemli ölçüde azaltabilir. Doktorunuz hedef kan şekeri numaralarınızı ayarlamak ve sayılarınız çok yüksek veya çok düşükse size ne yapacağını öğretmek için sizinle birlikte çalışır. Kan basıncınızı mümkün olduğunca hedefinize yakın tutun. Yüksek tansiyon, retinadaki minik kan damarlarına zarar verebilir. Her tıbbi ziyarette kan basıncınızı kontrol ettirin. Tansiyonunuzu kontrol etmek için doktorunuza veya ilaçların bir karışımına ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza sorun. Doktorunuz tansiyon tıbbı reçete ediyorsa, düzenli olarak alınız.

Şeker hastalarında retina problemim var mı?

Hamilelik sırasında vücudunuzdaki değişiklikler, diyabet retinasının problemlerinin ortaya çıkmasına veya kötüleşmesine neden olabilir.

Yemek ve Diyabet hakkında bilmem gerekenler; Fiziksel Aktivite ve Diyabet hakkında bilmem gerekenler

Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın .; Göz problemleri, özellikle ani görme kaybı varsa hemen göz doktorunuzu arayın; Görme iyi görünse bile yılda en az bir kez göz muayenesinden geçirin.

Diyabet problemlerini önleyin: Diyabetinizi kontrol altında tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Gözlerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ayaklarınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Kalp ve kan damarlarını sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Böbreklerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ağzınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Sinir sisteminizi sağlıklı tutun

Diyabetiniz varsa ve yakında hamile kalmayı planlıyorsanız, genişlemiş göz muayenesine sahip olmalısınız ve diyabet retinası sorunları hakkında göz doktorunuzla konuşmalısınız. Gözleriniz için ameliyat olmanız gerekiyorsa, hamile kalmadan önce yaptırmak isteyebilirsiniz.

Diyabetiniz varsa ve zaten hamile iseniz, gebeliğinizin ilk 3 ayı boyunca veya mümkün olan en kısa sürede dilate göz muayenesine sahip olmanız gerekir. Gözlerinizi sağlıklı tutmak için hamileliğiniz boyunca ne sıklıkla göz muayenesinden geçirmeniz gerektiğini göz doktorunuzla konuşun.

Hamilelik sonrasında gelişen bir şeker hastalığı olan gestasyonel şeker hastalığınız varsa, gebeliğinizden sonra diyabet devam etmediği sürece diyabetik retinopati alma riski yüksek değildir.

Diyabet retinasının sorunlarına yardımcı olmak için

Retinopatiniz hala düzelmiyorsa, başka tedavilere ihtiyacınız olabilir. Bu tedaviden birine ihtiyacınız olup olmadığına karar verebilen bir oftalmolog görmeniz gerekecek.

Hamilelik, diyabet retina problemlerini etkiliyor mu?

Bazen doktorunuz diyabetik retinopatiyi saçılmış lazer tedavisi ile de tedavi eder. İki veya daha fazla ziyarette, oftalmolog gözünüzü uyuşturur ve binlerce lazer yanması maküla dışındaki yeni, zayıf kan damarlarının çevresine yerleşerek küçülür.

Diyabet retinadaki problemler nasıl tedavi edilir?

Lazer tedavisi körlüğünüzün retina hasarından kaynaklanma olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, lazer tedavisi genellikle çoğu zaman kaybedilen vizyonu iyileştiremez.

İlaçlar veya lazerlerle tedavi, göz doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

Diyabetli insanlarda başka göz problemleri olabilir mi?

Sigara diyabetin göz problemlerini nasıl etkiliyor?

Şeker hastalığı olan kişiler aşağıdaki göz problemlerine daha sık ve diyabetli olmayan insanlara göre daha genç yaşta olabilirler.

Şeker hastalığı gibi sigara içmek gözlerindeki küçük kan damarlarına da zarar verir. Sigara, gözünüzdeki basınç artışı ile bağlantılıdır ve bu da glokoma ve optik sinir hasarına neden olabilir.

Sigara içmek ve şeker hastalığı tehlikeli bir karışım. Sigara, birçok diyabet sorunu için riskini arttırır. Sigarayı bırakırsan

Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Tek başına yapmak zorunda kalmamak için yardım isteyin. 1-800-QUITNOW (1-800-784-8669) numaralı telefonu arayarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Diyabet retinasında bazı görme kaybım varsa ne yapabilirim?

Diyabetik retina problemlerinden tedaviyle düzeltilemeyen bazı görme kaybınız varsa, göz doktorunuza düşük görüş hizmetlerini ve kalan vizyonunuzdan en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olabilecek cihazları sorun. Düşük görüşteki bir uzmana havale etmesini isteyin. Birçok topluluk örgütü ve ajansı, görme sorunları bulunan insanlar için düşük görme danışmanlığı ve eğitimi ile diğer özel hizmetler hakkında bilgi sunar.

Gözlerimi nasıl sağlıklı tutabilirim?

Telaffuz Kılavuzu

Dizide Daha Fazlası

Bu adımları atarak gözlerinizi sağlıklı tutabilirsiniz.

Vatandaş sağlık konularında daha fazla bilgi sağlanmaktadır

Diyabet Sorunlarını Giderme Serisi diyabet problemlerini nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek yedi kitapçık içerir

Bu kitapçıkların ücretsiz tek kopyaları için yazarken, çağırın, fakslayın veya e-posta ile gönderin.

Ulusal Diyabet Bilgi Takas Merkezi; 1 Bilgi Hattı; Bethesda, MD 20892-3560; Telefon: 1-800-860-8747; TTY: 1-866-569-1162; Faks: 703-738-4929; E-posta: ndic @ infoernmenternment

Bu kitapçıklara www.diabetesernmenternment adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Onlar teşekkür etmek istiyor; Lynn Grieger, R.D., C.D.E., Celia Levesque, R.N., C.D.E., Teresa McMahon, Pharm.D., C.D.E., ve Barbara Schreiner, R.N., M.N., C.D.E. Phyllis Barrier, Ms., R.D., C.D.E., Linda Haas, Ph.D.E., Kathleen Mahoney, M.S.N., R.N., C.D.E. ve Randi Kington, M. S., R.N., C.S., C.D.E. Amerikan Diyabet Derneği, Jan Drass, RN, C.D.E. Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri, Jill Ely, R.N., C.D.E., Sam Engel, M.D. ve Pam Howard, A.P.R.N., C.D.E. Diyabet Araştırma Merkezleri, Madelyn Wheeler, M.S., R.D., F.A.D.A., C.D.E. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ok Chon Allison, MSN, RNCS, ANP, CDE, Barbara Backer, BS, James W. Pichert, Ph.D., Alvin Powers, MD, Melissa E. Schweikhart, Michael B. Smith ve Kathleen Wolffe, RN Ernestine Baker, R.N., F.N.P., C.D.E., Kris Ernst, R.N., C.D.E., Margaret Fowke, R.D., L.D. ve Kay Mann, R.N., C.D.E. Grady Health System Diabetes Clinic’in Ruth Bear, R.D.E., Dorinda Bradley, R.N., C.D.E., Terry Fisher, R.N., Lorraine Valdez, R.N., C.D.E. ve Charmaine Branchaud, B.S.N., R.N., C.D.E. Hindistan Sağlık Hizmetinin Resa Levetan, M.D. Medlantic Research Center, Luby Garza-Abijaoude, M.S., R.D., L.D. Teksas Diyabet Konseyi

Mayıs-15