Diyabet problemlerini önleyin: şeker hastalığını kontrol altında tutun

Diyabet problemlerini önleyin: Ağzınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Sinir sisteminizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Böbreklerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Kalp ve kan damarlarını sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ayaklarınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Gözlerinizi sağlıklı tutun; Günlük Diyabet Kayıtları

Diyabet problemlerini önleyin: Diyabetinizi kontrol altında tutun

Diyabet problemleri neler?

Birçok organizasyon, hastalara ve tıp profesyonellerine destek sağlar. Diyabet Hastalıkları Organizasyonlarının tam listesini görüntüleyin (PDF, 293 KB).

Diyabet problemleri, şeker hastalığınız olduğunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarıdır. Şeker hastalığınız kontrol altında değilse, kanınızda şeker olarak da adlandırılan çok fazla glikoz * elde edersiniz. Uzun süre kanınızda çok fazla glikoz olması, vücudunuzun önemli kısımlarını, örneğin vücudunuzu etkileyebilir.

Şeker hastalığını kontrol altında tutarsanız bu sağlık sorunlarını önlemek veya azaltmak için çok şey yapabilirsiniz.

Bu çizelgede şeker hastalığından etkilenebilecek vücut parçaları ve ortaya çıkabilecek sağlık problemleri gösterilmektedir.

Diyabet bakımımı bana kim yardımcı olabilir?

Diyabet problemleri nelerdir ?; Diyabet bakımımı bana kim yardım edebilir ?; Kan şekeri sayılarım ne olmalı? Kan şekeri numaralarımı nasıl kontrol edebilirim? Kan şekeri sayıları çok yüksek veya çok düşükse ne yapmam gerekir? A1C testi nedir ?; Tansiyonum ne olmalıdır? Kolesterol ve trigliseridlerim ne olmalı? Yemek, Beslenme ve Beslenme; Şeker hastalığına yakalanmam gerekecek mi? Sigara içmek diyabet problemleriyle ne alakalı? Şeker hastalığını önlemek için hangi adımları atabilirim ?; Her muayenede sağlık ekibi ile ne görüşmeliyim ?; Şeker hastalığım varsa hangi testler, sınavlar ve aşılara ihtiyacım var ?; Günlük Diyabet Kaydı Nasıl Kullanılır; Sağlık Ekip Üyeleri

Diyabetle ilgilenmek, sizin, ailenizin ve sağlık ekibinizin arasındaki grup çabasıdır. Bir diyabet sağlık ekibi, bu sağlık hizmeti sunucularını içerebilir

Kan damarları ve kalp; Sinirler; Böbrekler; ağız; Gözler; Ayak

Ekibin en önemli üyesisin.

Doktorunuz farklı hedefler belirlemenize yardımcı olmadıkça kan glikoz sayılarınız bu tablodaki hedefleri karşılamalıdır. Hedefler, hedeflediğiniz sayılardır. Grafik, şeker hastalığı olan çoğu insan için mililitre / mililitre (mg / dL) olarak ölçülen hedef kan şekeri sayılarını göstermektedir.

Kalp hastalığı; Kalp krizi; İnme; Yüksek tansiyon; Vücudunuzun tamamında zayıf kan dolaşımı veya akış

Bu grafik, diyabetli kadınlar için gebe kalan kan şekeri sayılarını göstermektedir.

Eller, kollar, ayaklar veya bacaklarda ağrı, karınkanlık, güçsüzlük veya uyuşukluk; Mesanenizdeki sorunlar, sindirim, cinsel ilişki ve kalp atışlarınızı korumak ve kan basıncınızı sabit tutmak

Bu grafik gebelikte gebelik diyabeti adı verilen diyabet gelişen kadınlar için hedef kan şekeri sayılarını göstermektedir.

Evde kan glikoz sayacını kullanarak kan şekeri numaralarınızı kontrol edebilirsiniz. Sağlık ekibiniz size nasıl öğreteceğinizi öğrete- bilir

Kan şekeri kontrollerinizin sonuçları diyabet ilaçları, günlük yemekler ve atıştırmalıklar ve fiziksel aktiviteler hakkında kararlar almanıza yardımcı olabilir.

Kan şekeri sayıları ne olmalı?

Kan şekerinizi ne zaman ve nasıl kontrol etmeniz gerektiğini sağlık ekibinize sorun. Kendi kendine testler genellikle yemeklerden önce, yemeklerden sonra ve yatmadan önce yapılır.

Kan şekeri test sonuçlarınız size ve sağlık ekibinize kan şekerinizi kontrol altında tutmak için bir plan yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bir kayıt sayfası kullanarak kan şekeri test sonuçlarınızı takip edin.

Veya internette veya cep telefonunuzda bir elektronik kan şekeri izleme sistemi kullanabilirsiniz.

Kan şekeri sayılarınız genellikle hedeflerinizden yüksek veya düşükse sağlık ekibinize söyleyin. Diyabetinizle nasıl ilgilendiğiniz konusunda değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Yüksek kan şekeri, hiperglisemi denir, sizi uyarabilir

Belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, sağlık ekibinizle konuşun. Kan şekeri çok yüksek olduğunda ne yapmanız gerektiğini sorun.

Hipoglisemi adı verilen düşük kan glikozu sizi uyarabilir

Şiddetli hipoglisemi, sizden atmanıza neden olabilir. Bu olursa, kan şekeri seviyenizi normale döndürmek için yardıma ihtiyacınız olacaktır. Sağlık ekibiniz ailenizin üyelerine ve arkadaşlarına kan şekeri düzeylerini hızla yükselten bir ilaç olan glukagon enjeksiyonunu nasıl yapacaklarını öğretebilir. Glukagon mevcut değilse, tedavi için en yakın acil servise gidilmesi için biri 911’i aramalıdır.

Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, kan şekerinizi kontrol edin. Numaranız çok düşükse, bu hızlı glikoz kaynaklarından birine sahip olun

Yemek öncesi hedef numaranızda olduğundan emin olmak için 15 dakika içinde kan glikozunuzu tekrar kontrol edin. Numaranız hâlâ çok düşükse, hızlı bir glikoz yiyecek veya içecekten başka bir porsiyon daha yapın. Kan glikozunuz yemek öncesi hedef sayı veya daha yüksek olana kadar bu adımları tekrarlayın.

Kan şekeri numaralarımı nasıl kontrol edebilirim?

Kendinizi daha iyi hissettiğinizde ve kan şekeri, hedef sayıya dönerse, normal yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı planlandığı gibi yiyin.

Idrar yoluyla protein kaybı; Kanınızdaki atıkların ve sıvının oluşumu

Dişeti hastalığı ve diş kaybı; Kuru ağız; Boğazın veya ağızda çok fazla mantar gelişimi

Görme kaybı ve körlük

Boğaz ağrısı; Enfeksiyonlar; Amputasyon

doktor; Bir endokrinolog – diyabet konusunda özel eğitim almış bir doktor; Bir hemşire ve diyetisyen gibi diyabet eğitimcileri; Bir danışma memuru; Bir eczacı; Bir diş hekimi; Bir göz doktoru; Ayak doktoru

Kan şekeri sayıları çok yüksek veya çok düşükse ne yapmam gerekir?

Hemoglobin A1C testi, HbA1C veya glikohemoglobin testi olarak da adlandırılan A1C testi, son 3 ay boyunca kandaki glikoz seviyesini yansıtan bir kan testidir. A1C test sonuçlarınız yüzde cinsinden verilir. Doktorunuz şeker hastalığını teşhis etmenize yardımcı olması için A1C testini kullanabilir. Doktorunuz, kandaki kan örneğini ofiste çizebilir veya test için kanınızdan çekilmiş bir numuneye sahip olmanız için sizi laboratuvara gönderecektir. Diyabet teşhisi konduktan sonra, yılda en az iki kez A1C testi yaptırmalısınız.

Test için bir damla kan alabilmek için parmağınızı sokun; Damla kan şekeri seviyesini öğrenmek için sayacını kullanın

Bu kitapçığın sonunda kayıt sayfasının kopyalarını çıkarın veya sağlık bakım ekibinizden kan şekeri kayıt defteri isteyin .; Hedef kandaki glikoz seviyelerine ulaşma konusunda sağlık ekibinizle konuşabilmeniz için kayıt defterinizi herzaman kontrollerinize getirin.

Susamış; Zayıf veya yorgun; Baş ağrısı; Daha sık idrara çıkma; Dikkat etmekte güçlük çekiyorsun; Bulanıklık var; Maya enfeksiyonlarına sahip olmak

aç; Baş döndürücü veya sarsıntılı; Şaşkın; soluk; Daha fazla ter; zayıf; Endişeli veya huysuz; Baş ağrısı; Hızlı bir kalp atışı var

A1C sonuçlarınıza ek olarak kan şekeri sayılarına ilişkin kaydınız, kan şekerinizin kontrol altında olup olmadığını gösterir.

Üç veya dört glikoz tablet; Bir porsiyon glikoz jeli – 15 gram karbonhidrata eşit miktarda; 1/2 fincan ya da 4 ons, herhangi bir meyve suyu; 1/2 fincan ya da 4 ons, düzenli olmayan-diyet-meşrubat; 1 su bardağı veya 8 ons süt; Beş veya altı adet sert şekerleme; 1 çorba kaşığı şeker veya bal

Bu grafik Diyabetli farklı insan türleri için A1C hedeflerini göstermektedir.

A1C hedefleri de

Doktorunuza hangi hedefin sizin için uygun olduğunu sorun.

Bu grafik, A1C sonuçlarınızın ortalama kan şekeri numaranızla nasıl eşleşebileceğini göstermektedir.

A1C testi nedir?

A1C sonuçunuz çok yüksekse, diyabet bakım planınızı değiştirmeniz gerekebilir. Sağlık bakım ekibi, planınızın hangi bölümünde değişiklik yapmanız gerektiğine karar vermenize yardımcı olabilir. Örneğin, yemek planınızı, diyabet ilaçlarınızı veya fiziksel aktivite planınızı değiştirmeniz gerekebilir .; A1C sonuçunuz hedef üzerindeyse, diyabet tedavi planınız çalışıyor demektir. A1C’niz ne kadar düşükse, diyabet sorunu olma şansınızı düşürür.

Doktorunuz farklı bir hedef belirlemenize yardımcı olmazsa, kan basıncınız 140/80’in altında olmalıdır.

Tansiyonum ne olmalıdır?

Kan basıncı kan damarlarınızdaki kan akışının kuvveti. Kan basıncı iki sayı ile eğik çizgi ile ayrılmış olarak yazılır ve “140 üzerinden 80” olarak söylenir. En üst seviye kalp atış şeklindeki basınçtır ve kan damarlarına iter. Alt rakam, kan damarlarınızın kalp atışı arasında gevşediği basınçtır.

Şeker hastalığınız ne kadar zamandır; Diğer sağlık sorunlarınız olup olmadığı

Yüksek tansiyon, kalpağınızı pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar. Yüksek tansiyon, kalbinizi zorlayabilir, kan damarlarına zarar verebilir ve kalp krizi, inme, göz problemleri ve böbrek problemleri riskini artırabilir.

Kolesterol ve trigliseridlerim ne olmalı?

Şeker hastalığı olan birçok insan da yüksek tansiyona sahiptir. Ancak, kan basıncınızı hedefinize tutmak, kalbinize, damarlarınıza ve vücudunuzun diğer bölümlerine zarar vermenizi önlemeye yardımcı olur. Sağlıklı yemek planlama, ilaçlar ve fiziksel aktivite, tansiyonunuza ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Yemek, Beslenme ve Beslenme

Her tıbbi ziyarette kan basıncınızı kontrol ettirin. Tansiyonunuzu kontrol etmek için tıbbın gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Doktorunuz farklı hedefler belirlemenize yardımcı olmadıkça, kolestrol ve trigliserit sayıları bu tablodaki hedefleri karşılamalıdır.

Kolesterol vücudunuzun hücrelerinde, kanında ve birçok gıdada bulunan bir yağ türüdür. Yüksek kolesterol, kalp ve damar hastalığına, hatta kardiyovasküler hastalık olarak da geçebilir. Kardiyovasküler hastalık, diyabetli kişiler için en büyük sağlık sorunudur.

LDL kolestrol. LDL kolestrolü kötü kolesterol olarak bilinir, çünkü kalpte kan sağlayan arter duvarlarında birikir. Kanınızdaki ekstra kolesterol arter duvarlarında birikebilir

HDL kolesterol. HDL kolesterolü veya iyi kolesterol, kolesterolü vücudunuzun diğer bölgelerinden karaciğere geri taşır ve kolesterolü vücudunuzdan kaldırır.

Şeker hastalığına yakalanmam gerekecek midir?

Trigliseridler. Trigliseridler, kanınızda ve besinde bulunan başka bir yağ formudur. Trigliseridler arter duvarlarında birikmese de, bunlar kardiyovasküler hastalık riskinin yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir.

Sigara içmek diyabet problemleriyle ne alakalı?

Diyabet problemlerini önlemek için ne gibi adımları atabilirim?

Her muayenede sağlık ekibi ile ne görüşmeliyim?

Şeker hastalığım varsa hangi testler, sınavlar ve aşılara ihtiyacım var?

Toplam kolestrol. Toplam kolesterol sayınız kandaki tüm kolesterolü yansıtır, ancak çoğunlukla LDL kolestrolünüzün miktarından kaynaklanmaktadır.

Kolesterol düzeyleri için hedef sayılarınızı karşılamak kalp hastalığını, felci ve kan damarlarındaki hasarı önlemeye yardımcı olacaktır. Kolestrol seviyelerini kontrol altında tutmak kan akışında da yardımcı olabilir. Sağlıklı yemek planlaması, ilaçlar ve fiziksel aktivite, hedef kan kolesterol sayılarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Kolestrolünüzü yılda en az bir kez kontrol ettirin. Doktorunuz sizi kolesterol testi için küçük bir kan örneği alması için bir laboratuvara gönderecektir. Dostunuza kolesterolünüzü kontrol etmek için statin adı verilen ilaca ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza sorun.

Sağlıklı beslenme planını takiben, diyabetle yaşamanın ve diyabet problemlerinin önlenmesinde önemli bir adımdır. Sağlık ekibiniz size sağlıklı bir yemek planı hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Emek ve Diyabet hakkında bilmeniz gerekenleri 1-800-860-8747 numaralı telefondan arayarak, sağlık konusunda daha fazla bilgi verilir.

Sağlıklı bir beslenme planı ve fiziksel aktivite ile hedef kan şekeri seviyelerine erişemiyorsanız, diyabet ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Alacağınız ilaç türleri, diyabetin türüne, programınıza ve diğer sağlık sorunlarınıza bağlı olacaktır. Diyabet ilaçları kan şekerinizi hedef aralığında tutmanıza yardımcı olur.

Doktorunuz, insülin de dahil olmak üzere, ihtiyacınız olan tüm ilaçları reçete eder. İnsülin, glikozu kanınızdan vücudunuzun hücrelerine kaydırarak kan glikoz düzeyinizin hedefe ulaşmasına yardımcı olur. Vücudunuz artık yeteri kadar yetersiz kalırsa insülin almanız gerekecektir.

İlaçlarınızı doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Sigara içmek ve şeker hastalığı tehlikeli bir karışım. Sigara, birçok diyabet sorunu için riskini arttırır. Sigarayı bırakırsan

Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakın. Tek başına yapmak zorunda kalmamak için yardım isteyin. 1-800-QUITNOW veya 1-800-784-8669 numaralarını arayarak başlayabilirsiniz.

Diyabet problemlerini önlemek için her gün adımlar atabilirsiniz.

Bu grafik, her muayenede sağlık ekibi ile görüşmeniz gereken önemli şeyleri listeler.

Bu grafik, yılda en az bir veya iki kez almak için önemli testleri, sınavları ve aşıları listeler.

Bu bölüm, kan şekeri test sonuçlarınızı, ilaçlarınızı ve kan şekerinizi etkileyen şeyleri notlarken izleyebileceğiniz boş bir kayıt sağlar. Her haftanın kaydının bir kopyasını yapın. Bu kayıt diyabet planınızın işe yarayıp yaramadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Her kontrol sırasında sağlık ekibinizle kayıtlarınızı gözden geçirin.

Günlük diyabet kayıtlarını tamamlarken bu kontrol listesine uyun.

PDF Sürümü (PDF, 463 KB)

HTML Sürümü

Günlük Diyabet Kayıtları Nasıl Kullanılır?

Sağlık ekibi üyeleri için iletişim bilgilerini takip etmek için bu tabloyu kullanın.

Sağlık Ekip Üyeleri

Diyabet Sorunlarını Giderme Serisi diyabet problemlerini nasıl önleyeceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olabilecek yedi kitapçık içerir

Bu kitapçıkların ücretsiz tek kopyaları için yazarken, çağırın, fakslayın veya e-posta ile gönderin.

Ulusal Diyabet Bilgi Takas Merkezi; 1 Bilgi Hattı; Bethesda, MD 20892-3560; Telefon: 1-800-860-8747; TTY: 1-866-569-1162; Faks: 703-738-4929; E-posta: ndic @ infoernmenternment

Bu kitapçıklara www.diabetesernmenternment adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Onlar teşekkür etmek istiyor; Lynn Grieger, R.D., C.D.E., Celia Levesque, R.N., C.D.E., Teresa McMahon, Pharm.D., C.D.E., Barbara Schreiner, R.N., M.N., C.D.E. Phyllis Barrier, M.D., C.D.E., Linda Haas, Ph.D.E., Kathleen Mahoney, M.S.N., R.N., C.D.E., Randi Kington, M.S., R.N., C.S., C.D.E. Amerikan Diyabet Derneği, Jan Drass, RN, C.D.E. Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri, Jill Ely, R.N., C.D.E., Sam Engel, M.D., Pam Howard, A.P.R.N., C.D.E. Diyabet Araştırma ve Eğitim Merkezleri, Madelyn Wheeler, M.S., R.D., F.A.D.A., C.D.E. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ok Chon Allison, M.S.N., R.N.C.S., A.N.P., C.D.E. VA / JDF, Barbara Backer, B.S. VA / JDF, James W. Pichert, Ph.D. VA / JDF, Diyabet Araştırma Merkezi RNVA / JDF, Ernestine Baker, RN, FNP, CDE, MD / VA, JDF, Alvin Powers, MD VA / JDF, Melissa E. Schweikhart VA / JDF, Michael B. Smith VA / JDF, Kathleen Wolffe, Kris Ernst, RN, CDE, Margaret Fowke, RD, LD, Kay Mann, RN, CDE Hindistan Sağlık Hizmetinin Grady Sağlık Sistemi Diyabet Kliniği, Ruth Bear, RD, CDE, Dorinda Bradley, RN, CDE, Terry Fisher, RN, Lorraine Valdez, RN, CDE, Charmaine Branchaud, BSN, RN, CDE Resa Levetan’ın , MD Medlantic Research Center, Luby Garza-Abijaoude, MS, RD, LD Teksas Diyabet Konseyi

Telaffuz Kılavuzu

Nisan 2014

LDL kolesterolü yüksek gıdaları sık sık yersiniz; Ailenizde yüksek kolesterol var

Kalp krizi, felç, sinir hastalığı, böbrek hastalığı ve amputasyon riskinizi düşürürsünüz; Kolestrolünüz ve tansiyonunuz artırabilir; Kan dolaşımınız gelişecek

Sizin ve doktorunuzun veya diyetisyeninizin yapmış olduğu sağlıklı beslenme planını izleyin .; Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak için ne yemeyi öğrenin .; Her gün iyi hissetmenize ve gerekirse kilo vermenize yardımcı olacak bilge yiyecek seçenekleri yapın.

Her gün kan şekerinizi kontrol edin .; Kan glikozunuzu her kontrol edişinizde, numarayı sağlık ekibinizle paylaşmak için bir kayıt defterine yazın .; Düşük kan glikozuna çabucak davranın.

Az miktarda fiziksel aktivite bile şeker hastalığına yardımcı olur. Haftanın en günlerinde 30 ila 60 dakika arasında fiziksel aktiviteyi hedefleyin. 10 ila 17 yaşları arasındaki tip 2 diyabetli çocuklar ve ergenler her gün 60 dakikalık bir etkinliğe odaklanmalıdır .; Tüm fiziksel aktivitelerin aynı anda gerçekleşmesi gerekmez .; Kalp atışınızı hızlandırmak için büyük kaslarınızı kullanan, tempolu yürüyüş gibi aerobik faaliyetler yapın. Büyük kaslar üst ve alt kol ve bacaklar ile baş, omuz ve kalça hareketlerini kontrol eden bacaklardandır .; Kasları ve kemiği güçlendirmek için ağırlık kaldırma veya oturma eylemleri gibi faaliyetler yapın. Haftanın iki günü için hedef alın .; Esnekliğinizi artırmak, stresinizi azaltmak ve fiziksel aktiviteden sonra kas ağrınızı önlemeye yardımcı olmak için gerin .; Televizyon seyretmek veya bilgisayarda harcanan zamanı azaltarak günlük etkinliği artırın. Çocuklar ve ergenler, okulla ilgili olmayan ekran zamanını günde 2 saatten daha kısa bir süreyle sınırlandırmalıdır. Ekran zamanını kısıtlamak, fiziksel aktivite hedefinizi karşılamanıza yardımcı olabilir .; Yeni bir fiziksel aktivite programı başlatmadan önce daima doktorunuzla konuşun.

Doktorunuz tarafından sipariş verildiyse, ilaçlarınızı yönetmeliğe uygun olarak alın. İnsülin dahil.

Kesikler, kabarcıklar, yaralar, şişme, kızarıklık veya ağrıyan ayak tırnakları için ayaklarınızı her gün kontrol edin.

Her gün dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi uygulayın.

Tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol edin.

Sigara içmeyin.

Kan şekeri kayıtlarınızı paylaşın. Sağlık bakım ekibi, doğru yaptığınızdan emin olmak için kan şekerinizi nasıl kontrol ettiğinizi soracaktır .; Sıklıkla düşük veya yüksek kan şekeri seviyeniz varsa belirtiniz.

Ne kadar tartmanız gerektiğini konuşun .; Sizin için çalışacak kilo hedefinize ulaşmanın yolları hakkında konuşun.

Tansiyon numaralarınız hakkında konuşun.

Kolestrol numaralarınız hakkında konuşun.

Aldığınız ilaçlardan bahsedin. Herhangi bir sorun yaşıyorsanız belirtiniz .; Kalp hastalığı riskinizi azaltmak için her gün düşük dozda aspirin almanız gerekip gerekmediğini sorun.

Dizide Daha Fazlası

Ayaklarınızı kontrol ettirmesini isteyin.

Aktif olmak için ne yaptığınız hakkında konuşun.

Ne yediğiniz, ne kadar yediğiniz ve ne zaman yediğiniz hakkında konuşun.

Stresle başa çıkmanın yollarını öğrenin .; Üzücü hissediyorsanız veya sorunlarla başa çıkamıyorsanız yardım isteyin.

Sigara içiyorsanız, bırakma konusunda yardım isteyin.

Şeker hastalığınızın ağzınızda sorunlu olduğunu görürseniz, doktorunuza bildirin ve diş hekimini görün.

Bu kan testi yılda en az iki kez yapın. Sonucunuz, son 3 aydır ortalama kan şekeri seviyenizin ne olduğunu size söyleyecektir.

Toplam kolesterol; LDL; HDL; Trigliseritler

Yılda bir kez, protein kontrolü için idrar testi yapın .; Yılda en az bir kere, kreatinin kontrolü için kan testi yapın, sağlıklı böbrekler vücuttan atılan atık bir üründür.

Öğrencilerinizi genişletmek için gözlerinizdeki damlaları içeren tam bir göz muayenesi için yılda bir kez bir göz doktoruna bakın .; Hamiliyseniz, ilk 3 aylık hamileliğinizde göz muayenesi yapın. Bebeğiniz doğduktan 1 yıl sonra başka bir göz muayenesi yapın.

Temizlik ve kontrol için yılda iki kez diş hekiminize başvurun.

Her yıl grip aşısı yapın.

64 yaşından gençseniz bu aşıyı alın .; 64’ten büyükseniz ve aşı 5 yıldan daha uzun sürdüyse, bir tane daha alın.

60 yaşından küçükseniz ve aşıyı zaten almadıysanız bu aşıyı alın .; Kan şekeri monitörleri veya diğer diyabet ekipmanlarını paylaşmayarak Hepatit B’ye maruz kalmayı önleyin.

Kan glikozunuzu yemeklerden önce, yemeklerden sonra veya yatmadan önce kontrol etmek için en iyi zamanları sağlık ekibinizle konuşun. Grafiğin tepesindeki kan şekerinizi ne zaman kontrol edeceğinizi yazın; Hedef kan şekeri numaralarınızı yazın. Gerekirse, yemeklerin önüne ve sonrasındaki test sonuçlarını yemek kutularının her iki yanında da kaydedin. Örneğin

Hedefinizin üstünde veya altında olduğunuz her seferde kan şekeri sonuçlarını daire içine alın. Örneğin

“İlaçlar” başlığı altında, diyabet ilaçlarınızın adlarını ve alınan tutarı yazın.

Her zamankinden daha fazla veya daha az yeme; Şeker hastalığınızı unutarak; Fiziksel aktivite-ne tür ve ne kadar süreyle yazmanız; hasta olmak; Üzülmek stres altındaki bir şey hakkında

Diyabet problemlerini önleyin: Diyabetinizi kontrol altında tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Gözlerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ayaklarınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Kalp ve kan damarlarını sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Böbreklerinizi sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Ağzınızı sağlıklı tutun; Diyabet problemlerini önleyin: Sinir sisteminizi sağlıklı tutun