Doğum öncesi preeklampsi

Postpartum preeklampsi, kadın doğumdan hemen sonra idrarında yüksek tansiyon ve aşırı protein bulunan bir durumdur.

Postpartum preeklampsi vakalarının çoğu doğumdan 48 saat sonra gelişir. Bununla birlikte, postpartum preeklampsi bazen doğumdan altı hafta sonrasına kadar gelişir. Buna postpartum geç preeklampsi adı verilir.

Postpartum preeklampsi hemen tedavi gerektirir. Tedavi edilmeden bırakıldığında doğum öncesi preeklampsi nöbet ve diğer ciddi komplikasyonlarla sonuçlanabilir.

Preeklampsi, gebelikte gelişen ve genellikle bebeğin doğumuyla sonuçlanan benzer bir durumdur.

Postpartum preeklampsi, kendi başına tespit etmek zor olabilir. Postpartum preeklampsi deneyimleyen birçok kadın hamilelik sırasında herhangi bir belirti veya semptom göstermez. Ayrıca, doğumdan sonra iyileşmeyi ve yenidoğan bakımı üzerine odaklandığınızda bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmeyin.

Postpartum preeklampside genellikle gebelik sırasında ortaya çıkan preeklampside görülen belirtilere ve semptomlara şunlar dahildir:

Doğumdan hemen sonra doğum öncesi preeklampsi bulguları veya belirtileri varsa, hemen sağlık uzmanınıza başvurun. Şartlara bağlı olarak derhal tıbbi bakıma ihtiyacınız olabilir.

Ne yapabilirsin

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Postpartum preeklampsi ve gebelik sırasında ortaya çıkan preeklampsinin nedenleri iyi anlaşılmamıştır. Preeklamsi genellikle doğumla iyileşirken, postpartum preeklampsinin gebelik sırasında harekete geçirildiğine, ancak doğumdan sonra semptomlara neden olmadığına inanılmaktadır.

Sınırlı araştırmalar, doğum öncesi preeklampsi için risk faktörlerinin,

Yakın tarihli araştırmalar, preeklampsi riskinde babanın genlerinin rol oynayabileceğini düşündürmektedir.

Doğum sonrası preeklampsi komplikasyonları arasında

Preeklempside olduğu gibi postpartum preeklampsi de gelecekteki kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir.

Kısa bir süre önce doğum yapmışsanız ve doğum öncesi preeklampsi belirtileri varsa, hemen sağlık uzmanınıza başvurun.

İşte, randevunuza hazırlamanıza yardımcı olacak bazı bilgiler yanı sıra sağlık hizmeti sunucunuzdan neler bekleyebileceğiniz.

Randevunuzdan önce,

Aşağıda sağlık uzmanınıza postpartum preeklampsi hakkında soru soran bazı temel sorular bulunmaktadır.

Hazırladığınız sorulara ek olarak, randevu sırasında başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Sağlık uzmanınız size bir takım sorular yöneltebilir. Örneğin

Doğumdan sonra hastaneden taburcu olduysanız ve sağlık uzmanınız postpartum preeklampsi olduğunuzdan şüphelenirse, hastaneye tekrar yatırılması gerekebilir.

Postpartum preeklampsi genellikle laboratuar testleri ile teşhis edilir

Postpartum preeklampsi, aşağıdakileri içeren ilaçlarla tedavi edilebilir:

Emziriyorsanız, genellikle bu ilaçları emzirirken emzirmek güvenli olacaktır. Herhangi bir sorunuz varsa veya emin değilseniz doktorunuza danışın.

Doğum sonrası dönem genellikle duygusal iniş ve çıkışlarda fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Postpartum preeklamsi teşhisi konduğunuzda planladığınızdan daha uzun süre hastanede kalmanız veya hastaneye yatırmanız gerekebilir. Bu ek strese neden olabilir.

Sevdiklerinizi ve diğer yakın kişileri desteklemek için destekleyin. Ayrıca, durumunuzu ve yeni doğanın annesi rolünü nasıl güvenli bir şekilde yönetebileceğinizi belirlemek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.

Postpartum preeklampsiyi önlemenin bilinen yolu yoktur. Kendinize iyi bakmanın yolu, doğum sonrası preeklampsi belirtilerini bilmektir. Doğumdan kurtulduğunuzda sağlığınızla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa, sağlık kuruluşunuzla iletişim kurmaktan korkmayın.

Doktorunu ziyaret et