Doğum sonrası depresyon belirtileri

Duygudurum salıncakları; Kaygı; Hüzün ve sinirlilik; Boğulma hissi; Ağlama; Derişimin azalması; iştah problemleri; Uyku sorunu

Doğum sonu bebek mavisi belirtileri

Doğum sonu depresyon belirtileri

Doğumdan sonra depresyon belirtileri ve belirtileri değişir ve hafif ila şiddetli olabilir.

Doğum sonrası psikoz

Bebeğin blues işaretleri ve semptomları – bebeğiniz doğduktan sonra ancak birkaç gün ila bir hafta veya iki dakika sürer – şunları içerebilir:

Ne zaman bir doktor görmelisin

Postpartum depresyon ilk başta bebek mavileri için yanlış olabilir, ancak belirtiler ve semptomlar daha yoğun ve daha uzun sürebilir ve sonuçta bebeğinize bakım yapma kabiliyetine ve diğer günlük görevleri yerine getirememe yeteneğinize müdahale eder. Belirtiler genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde gelişir, ancak daha sonra başlayabilir – doğumdan sonra altı aya kadar.

Doğum sonu depresyon belirtileri şunları içerebilir:

Tedavi edilmediğinde, doğum sonrası depresyon aylarca veya daha uzun sürebilir.

Postpartum psikoz ile – doğumdan sonraki ilk haftada nadir görülen bir durum – belirtiler ve semptomlar daha da şiddetlidir. Belirtiler ve belirtiler arasında şunlar olabilir:

Intihar düşüncen varsa

Postpartum psikoz yaşamı tehdit eden düşünce ve davranışlara neden olabilir ve anında tedaviyi gerektirir.

Bir arkadaşa yardım veya sevilen biri

Bebeğinizin doğumundan sonra kendinizi depresyondaysanız, itiraf etmekten utanabilir veya utanmış olabilirsiniz. Ancak postpartum bebek mavisi veya doğum sonrası depresyon belirtileri görürseniz, doktorunuzu arayın ve randevu alın. Postpartum psikozunuz olabileceğini düşündüğünüz semptomlarınız varsa hemen yardım alın.

Depresyon belirtileri ve belirtileri bu özelliklerden herhangi birine sahipse, en kısa sürede doktorunuzu aramak önemlidir.

Herhangi bir noktada kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleriniz varsa derhal eşinizden veya sevdiklerinizden bebeğinizin bakımını üstlenmek için yardım edin ve yardım almak için doktorunuza veya yerel acil yardım numaranızı ziyaret edin.

Eğer intihar düşünceleri yaşıyorsanız da bu seçenekleri göz önünde bulundurun

Depresyon olan insanlar depresyondakiler olduğunu kabul edemez veya kabul etmez. Depresyon belirtilerinin ve belirtilerinin farkında olmayabilirler. Bir arkadaşınızın doğum sonrası depresyon geçirdiğinden ya da postpartum psikoz geliştiğinden şüpheleniyorsanız, hemen bir tıbbi müdahale aramasına yardımcı olun. İyileşmek için sabırsızlanmayı ummayın.

Aşırı ağlama; Bebeğinizle bağlanma güçlüğü; Aileniz ve arkadaşlarınızdan çekilme; iştah kaybı ya da normalden çok daha fazla yeme; Uykusuzluk (uykusuzluk) ya da çok fazla uyku; Ezici yorgunluk ya da enerji kaybı; Sevdiğin faaliyetlere ilgi ve zevklerin azalması; Aşırı sinirlilik ve öfke; İyi bir anne olmadığından korkma; değersizlik, utanç, suçluluk ya da yetersizlik hissi; Açık düşünme, karar verme ya da karar verme becerisi azalma; Şiddetli kaygılar ve Panik atak, kendinize veya bebeğinize zarar verme düşünceleriniz; Ölüm veya intiharın tekrarlayan düşünceleri

Konfüzyon ve yönelim bozukluğu: Bebeğiniz hakkında saplantılı düşünceler; Halüsinasyonlar ve sanrılar; Uyku bozuklukları; Paranoya; Kendinize veya bebeğinize zarar vermeye çalışır

İki hafta sonra solmayınız: Kötüleşiyor; Bebeğinize bakmanızı zorlaştırıyor; günlük görevleri yerine getirmek zorlaştırıyor; kendinize ya da bebeğinize zarar verme düşüncelerini dahil et

Zihinsel sağlık uzmanınızı arayın; bir intihar telefonu çağırın – ABD’de 273-TALK (273-8255) numaralı telefondan Ulusal İntihar Önleme Lifeline’ı arayın; birincil doktorunuzdan veya diğer sağlık uzmanınızdan yardım isteyin. Yakın arkadaşınız veya sevdiğiniz biri.; Bir bakan, manevi lider veya inancınızdaki bir başkasıyla iletişime geçin.