Doğum sonrası tiroidit

Postpartum tiroidit, daha önce normal işleyen tiroid bezinin – adem elmasının hemen altındaki boynunuzun tabanında bulunan kelebek şeklinde bir bezin – doğumdan sonraki ilk yılda iltihaplandığı nadir bir durumdur.

Postpartum tiroidit sıklıkla birkaç hafta ila birkaç ay sürer. Bununla birlikte, postpartum tiroiditi tanımak zordur, çünkü semptomları yanlışlıkla yeni doğan ve postpartum duygudurum bozuklukları stresiyle ilişkilendirilir.

Postpartum tiroidit gelişen çoğu kadın için, semptomların başlangıcından 12 ila 18 ay sonra tiroid fonksiyonu normale döner. Bununla birlikte, doğum sonrası tiroidit geçiren bazı kadınlar kalıcı komplikasyonlara neden olurlar.

Doğum sonrası tiroidit sırasında iki faz yaşayabilirsiniz. Tiroid hormonunun iltihabı ve salınımı, öncelikle aşırı tepki veren tiroidlere (hipertiroidi) benzer hafif belirtilere ve semptomlara neden olabilir;

Bu bulgular ve belirtiler genellikle doğumdan bir ila dört ay sonra ve son bir ila üç ayda ortaya çıkar.

Daha sonra, tiroid hücreleri bozulduğunda, hafif derecede tiroidin belirti ve semptomları (hipotiroidizm) gelişebilir;

Bu bulgular ve belirtiler genellikle doğumdan dört ila sekiz ay sonra oluşur ve dokuz ila 12 ay arasında sürebilir.

Ne yapabilirsin

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Bununla birlikte, postpartum tiroiditi olan bazı kadınların sadece hipertiroidizm veya sadece hipotiroidi semptomları geliştiğini unutmayın; ancak ikisini birden değil.

Doğum sonrası tiroiditin kesin nedeni açık değildir. Bununla birlikte, postpartum tiroidit gelişen kadınlar genellikle erken gebelikte ve doğumdan sonra yüksek tiroid antikor konsantrasyonlarına sahiptir. Sonuç olarak doğum sonrası tiroidit gelişen kadınların, immün fonksiyon dalgalanmaları nedeniyle doğumdan sonra alevlenen altta yatan otoimmün tiroid rahatsızlığına sahip oldukları düşünülmektedir. Bu temel durum, bağışıklık sisteminizin tiroid bezinize saldırdığı Hashimoto hastalığına çok benzemektedir.

Varsa, postpartum tiroidit riski yüksek olabilir

Daha ileri araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı çalışmalar doğum sonrası tiroit ile postpartum depresyon arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, doğum sonu depresyonunuz varsa doktorunuz büyük olasılıkla tiroidinizin nasıl çalıştığını görmek için kontrol yapacaktır.

Postpartum tiroiditi geliştiren çoğu kadın için, tiroid fonksiyonu normal olarak normale döner – tipik olarak semptomların başlangıcından 12 ila 18 ay sonra. Bununla birlikte, postpartum tiroidit geçiren bazı kadınlar hipotiroid fazdan kurtulamazlar. Sonuç olarak, hipotiroidizm gelişir; bu da tiroid bezinin önemli hormonları yeteri kadar üretmediği bir durumdur.

Muhtemelen aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görmeye başlayacaksınız. Bazı durumlarda, vücudun hormon salgılayan bezleri (endokrinolog) konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan ne bekleyeceğinize dair bazı bilgiler.

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Doğum sonrası tiroidit için bazı temel sorular sormalıdır

Sahip olduğunuz diğer sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Doktorunuz size, aşağıdakileri içeren bir dizi soru sormanız muhtemeldir:

Postpartum tiroidit belirtileri ve belirtileri varsa, doktorunuz tiroidinizin nasıl çalıştığını görmek için kontrol yapacaktır. O, tiroid uyarıcı hormonu (TSH) ve tiroit hormonu tiroksin seviyesini ölçen kan testleri kullanacaktır. Doğum sonrası tiroidit için risk faktörleri varsa, doktorunuz doğumdan üç ila altı ay sonra tiroidinizin fonksiyonunu büyük olasılıkla test edecektir.

Tiroid test sonuçlarınız anormal ise, doktorunuz muhtemelen bir ila iki hafta içinde daha fazla test yapmanızı önerir.

Buna ek olarak doğum sonrası tiroiditi geliştirirseniz, doktorunuz muhtemelen daha sonra tiroidinizi kontrol ederek hipotiroidizm gelişip gelişmediğini görecektir.

Postpartum tiroiditi geliştiren kadınların çoğunun, durumlarının hipertiroidi veya hipotiroid fazları sırasında tedaviye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, doktorunuz büyük olasılıkla 4-8 haftada bir tiroidinizin nasıl çalıştığını izleyecektir. Bu, anormalliklerin kendiliğinden çözülüp çözülmediğini izlemesine ya da hipotiroidi gelişiminin saptanmasına yardımcı olur.

Hipertiroidi için ciddi belirti ve bulgular geliştirirseniz, doktorunuz muhtemelen tiroit hormonunun vücut üzerindeki etkilerini bloke eden bir ilaçla tedaviyi önermektedir (beta bloker). Emziren kadınlar için beta blokerler genellikle önerilmemektedir. Bununla birlikte, uyuşturucu propranolol önerilebilir, çünkü anne sütünde diğer beta blokerler kadar konsantre olmaz.

Hipotiroidizm için ciddi belirti ve semptomlar geliştirirseniz muhtemelen altı ila 12 ay tiroid hormonu tedavisine ihtiyacınız olacak. Bu tedavi, sentetik tiroid hormonu levotiroksin (Levothroid, Synthroid, diğerleri) günlük kullanımını içerir. İlacı almayı bıraktığınızda, doktorunuz sizi hipotiroidizmin gelişimi için izleyecektir. İki ay, üç ay, altı ay sonra ve test sonuçlarınız normal kalırsa, her yıl kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Doğum sonrası dönem genellikle duygusal iniş ve çıkışlarda fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Doğum sonrası tiroidit teşhisi konduğunda durumunuzu ve yeni doğanın annesi rolünü nasıl güvenli bir şekilde yönetebileceğinizi belirlemek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışın.

Doğum sonrası tiroiditi önleyemiyorsanız da, doğumdan sonraki aylarda kendinize bakmak için gerekli adımları atabilirsiniz. Doğumdan sonra herhangi bir olağandışı bulgu veya semptomunuz varsa, yenidoğanın bakımının stresiyle ilişkili olduklarını düşünmeyin. Doğum sonrası tiroidit riski yüksekse, sağlığınızı nasıl izleyeceğiniz konusunda sağlık uzmanınıza danışın.

Doktorunu ziyaret et