Fenilketonüri (pku) yaşam tarzı ve ev ilaçları

Eğer siz veya çocuğunuz düşük fenilalaninli bir diyeti uygularsanız, diyetisyeninizin önerdiği belirli, bireyselleştirilmiş beslenme kurallarına bağlı kaldığınızdan emin olmak için her gün yediğiniz yiyeceklerin kayıtlarını tutmanız gerekir.

Mümkün olduğunca doğru olabilmesi için, standart ölçü bardaklarını ve kaşıklarını ve gram cinsinden okunan bir mutfak tezgahını kullanarak yemeğinizin bölümlerini ölçün. Yiyecek miktarı bir gıda listesiyle karşılaştırılır veya her gün yenilen fenilalanin miktarını hesaplamak için kullanılır. Her yemek ve çerez, günlük PKU formülünüzün uygun bir şekilde bölünmüş bölümünü içerir.

Bebek gıdalarında fenilalanin miktarını, katı gıdaları, PKU formüllerini ve ortak pişirme ve pişirme bileşenlerini listeleyen gıda günlükleri veya bilgisayar programları mevcuttur.

Düşük proteinli makarna, pirinç, un ve ekmek gibi özel yiyecek perakendecileri aracılığıyla bulunan düşük proteinli ürünlerin bir kısmını satın almak diyetinize çeşitlilik katabilir.

Takip edin ve doğru ölçün

Düşük proteinli ürünleri al

Bu ürünler, PKU’lu kişilerin, herkesin yediği öğle yemeklerine ve yemeklerine daha fazla benzemesine izin verir. PKU formüllerinde olduğu gibi, bu ürünler pahalı olabilir, ancak süt ve et ürünlerinde tasarruf ettiğiniz parayla birkaç sıklıkla gözünüzün önüne getirmeyi düşünebilirsiniz.

Gıdalarla nasıl yaratıcılığa uğrayabileceğinizi öğrenmek için diyetisyeninizle konuşun, yolda devam etmesine yardımcı olun. Örneğin, aynı temel alt fenilalanin sebzelerini, biraz yaratıcılık ve çeşnilik bir çok çeşidi kullanarak farklı yemeklerin bütün menüsüne dönüştürebilirsiniz. Fenilalanin bakımından düşük bitkiler ve lezzetlendirici maddeler, lezzetli bir yumruk atabilir. Her malzemeyi ölçmek ve saymak ve kişiselleştirilmiş diyetinize fikirleri ayarlamayı unutmayın.

Yaratıcı ol

Başka sağlık koşullarınız varsa, diyetinizi planlarken de bunları göz önüne almanız gerekebilir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun.