Fosfo-soda oral

Akut fosfat nefropati, oral sodyum fosfat ürünlerinin kullanımı ile ilişkili olarak rapor edilmiştir; bazı vakalar, uzun süreli diyaliz gerektiren vakalar da dahil olmak üzere, böbrek fonksiyonlarının kalıcı olarak bozulmasına neden olmuştur. Akut fosfat nefropatisinin gelişimi için risk faktörleri, yaş, hipovolemi, böbrek yetmezliği, bağırsak tıkanıklığı veya aktif kolitin artmasını içerir. Böbrek perfüzyonunu veya fonksiyonunu bozabilen ilaçların kullanılması riski de artırabilir. Bunlara diüretikler, ACE inhibitörleri, anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB’ler) ve muhtemelen NSAID’ler dahildir. Ancak, tanımlanabilir risk faktörü olmayan hastalarda vaka gelişti. Dozu ve dozaj rejimini tavsiye edildiği şekilde (pm / am split dozu) kullanmak önemlidir.

Fosfo-Soda Kullanım Alanları

Terapötik Sınıf: Müshil Hiperozmotik

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

OsmoPrep® tabletlerinin pediatrik popülasyonda yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı insanlarda OsmoPrep® tabletlerinin yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalar OsmoPrep® tabletlerinin genç yetişkinlerden daha etkilerine karşı daha duyarlı olabilirler ve bu ilacı alan hastalar için dikkatli olmasını gerektirecek yaşa bağlı böbrek problemlerine yakalanma olasılıkları daha yüksektir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Phospho-Soda kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, sodyum fosfat dibazik ve sodyum fosfat monobazik içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Fosfo-Soda’ya özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Her bir dozu (4 tablet) 8 ozluk berrak sıvı ile alın. Şeffaf sıvıların örnekleri su, aromalı su, limonata (kağıt hamuru), zencefilli gazoz veya elma suyudur. Mor renkli veya kırmızı renkli herhangi bir sıvı içmeyin.

Bu ilacı almadan önce, esnasında ve sonrasında mümkün olduğunca fazla sıvı için. Bu kaybettiğiniz sıvıların bağırsak hareketlerinizle değiştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlayacak ve bağırsak hareketlerini yumuşatmaya yardımcı olacak, böylelikle daha kolay geçecektir.

Bu ilacı son 7 gün içinde kullandıysanız almayınız. Doktorunuz bu ilacı tekrar kullanmanız gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doğru sodyum fosfat dibazik ve sodyum fosfat monobazik kullanımı

Bu ilacı aldıktan sonra doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine izin verecektir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri ve elektrokardiyogramlar (EKG) gerekli olabilir.

Bu ilacı, sodyum fosfat içeren diğer müshil veya lavmanlarla birlikte almayınız. Bunu yapmak ciddi istenmeyen etkilere yol açabilir.

Bu ilaç ciddi böbrek sorunlarına neden olabilir. 55 yaşın üzerindeyseniz, kurutulur, düşük kan hacminiz varsa ve böbreklerinizde zor olabilecek ilaçları (örneğin, diüretik veya su hapları, belli kan basıncı ilaçları, NSAID ağrısı veya artrit) alıyorsanız bunlar daha olasıdır Tıp). Kanlı idrarınız varsa, az miktarda veya idrarda sıklığınız varsa, bel ağrısı, bel ağrısı, kilo alımı veya yüz, parmak ve bacaklarda şişme varsa doktorunuzla hemen kontrol edin.

24 saat içinde tezgah üstü (OTC) sodyum fosfat ilacının birden fazla alınması ciddi böbrek ve kalp sorunlarına neden olabilir. Karışıklık, idrara çıkma, baş dönmesi, ağız kuruluğu, bayılma, kalp hızı artışı, hızlı nefes alma veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık gibi şu semptomları doktorunuza danışın.

Şişirme, karın ağrısı, mide bulantısı, bulantı, kusma veya baş ağrısı gibi sizi ilgilendiren alışılmadık bir belirtiniz varsa doktorunuzu hemen arayın.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Fosfo-Soda kullanırken alınması gereken önlemler

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Fosfo-Soda Yan Etkileri

Sodyum bifosfat / sodyum fosfat

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Bağırsak Hazırlığı eritromisin, senna, bisakodil, Dulcolax, Senokot, neomisin, filo enema, MoviPrep, GoLYTELY, Suprep, Prepopik

Kabızlık MiraLax, Colace, docusate, Linzess, senna, magnezyum oksit, polietilen glikol 3350, Amitiza, Metamusil, bisakodil, Dulcolax, Senokot