Genel bakış – copd

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) akciğerlerden hava akımını tıkayan kronik inflamatuar bir akciğer hastalığıdır. Belirtiler nefes darlığı, öksürük, mukus (balgam) üretimi ve hırıltılı solunumu içerir. Sıklıkla sigara dumanından rahatsız edici gazlara veya partiküler maddelere uzun süreli maruz kalınması sonucu ortaya çıkar. KOAH’lı insanlar kalp hastalığı, akciğer kanseri ve çeşitli diğer koşullar geliştirme riski altındadır.

Amfizem ve kronik bronşit, KOAH’a katkıda bulunan en yaygın iki durumdur. Kronik bronşit, akciğerlerin hava keselerinden (alveoller) hava taşıyan ve bronş tüplerinin astarının iltihaplanmasıdır. Günlük öksürük ve mukus (balgam) üretimi ile karakterizedir.

Amfizem, sigara dumanına ve diğer tahriş edici gazlara ve partiküler maddelere maruz kalma nedeniyle akciğerlerin en küçük hava geçişlerinin (bronşiollerin) sonunda alveollerin tahrip olduğu bir durumdur.

KOAH tedavi edilebilir. Doğru yönetimle, KOAH’lı birçok insan iyi semptom kontrolü ve yaşam kalitesini yanı sıra diğer ilişkili durum riskini de azaltabilir.

KOAH bakımı