Hamilelik ve tiroid hastalığı

Gebelik ve Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalığı nedir?

Tiroid hastalığı nedir ?; Tiroid nedir ?; Hamilelik normal olarak tiroid işlevini nasıl etkiler? Hipertiroidi; Hipotiroidizm; Yemek, Beslenme ve Beslenme; Postpartum Tiroidit; Unutulmaması Gereken Hususlar;

Tiroid hastalığı tiroid bezini etkileyen bir hastalıktır. Bazen vücut çok fazla veya çok az tiroit hormonu üretir. Tiroid hormonları, vücudun enerji kullandığı şekilde metabolizmayı düzenler ve vücudun hemen her organını etkiler. Çok fazla tiroit hormonuna hipertiroidi denir ve vücut fonksiyonlarının çoğunun hızlanmasına neden olabilir. Çok küçük tiroit hormonuna hipotiroidizm denir ve vücut fonksiyonlarının çoğunun yavaşlamasına neden olabilir.

Tiroid hormonu hamilelikte hem sağlıklı bir bebeğin gelişiminde hem de annenin sağlığını korumada kritik bir rol oynamaktadır.

Tiroid problemi olan kadınlar, hamileliğin tiroid üzerindeki etkisini öğrenerek, tiroid fonksiyon testleri üzerinde güncel tutarak ve gerekli ilaçları alarak, sağlıklı bir hamileliğe sahip olabilir ve fetüslerinin sağlığını koruyabilir.

Tiroid bezinin T3 ve T4 tiroid hormonları üretimi, hipofiz bezi tarafından yapılan TSH ile düzenlenir.

Tiroid nedir

Konjestif kalp yetmezliği; Preeklampsi-gebeliğin sonlarında kan basıncında tehlikeli bir artış; Tiroid fırtınası – ani, şiddetli semptomların kötüleşmesi; düşük; erken doğum; Düşük doğum ağırlığı

Tiroid, 1 inçten daha küçük, 2 inç uzunluğunda, kelebek şeklinde bir bezdir. Boynun önü, gırtlak ya da sesli kutunun altında yer alır; nefes borusunun iki tarafında birer tane olmak üzere iki kanat bulunur. Tiroid, endokrin sistemi oluşturan bezlerden biridir. Endokrin sistem bezleri kan dolaşımına hormonlar üretir, depolar ve serbest bırakır. Hormonlar vücuttan geçer ve vücut hücrelerinin aktivitesini yönlendirir.

TSH testi. Hamile bir kadının semptomları hipertiroidizm belirtiyorsa, muhtemelen önce doktorunuz ultrasonik TSH testini yapacaktır. Bu test kanda bile az miktarda TSH tespit eder ve mevcut tiroid aktivitesinin en doğru ölçüsüdür .; Genellikle, TSH’nin normalden düşük seviyeleri hipertiroidi gösterir. Bununla birlikte, HCG’den tiroit hormonlarında küçük bir artış olması nedeniyle, özellikle birinci trimesterde, normal bir gebelikte düşük TSH seviyeleri ortaya çıkabilir; T 3 ve T 4 testi. TSH düzeyleri düşükse, T3 ve T4’ü ölçmek için bir başka kan testi yapılır. Serbest T4 düzeylerinin yükselmesi – tiroid hormonunun tiroid bağlayıcı proteine ​​bağlı olmayan kısmı – teşhisi teyit eder; Nadiren, hipertiroidili bir kadında serbest T 4 seviyeleri normal olabilir, ancak T 3 seviyeleri yüksektir. Tiroid fonksiyonlarındaki gebelikle ilgili normal değişiklikler nedeniyle, test sonuçları dikkatle yorumlanmalıdır .; TSI testi. Eğer bir kadın Graves hastalığına yakalanırsa veya cerrahi veya radyoaktif iyot tedavisi görmüşse, doktoru kanını test ederek TSI antikorlarının varlığını test edebilir. Tiroid problemleri için test etme hakkında daha fazla bilgi, thetherand health başlık olan Tiroid Testleri’nde verilmektedir.

Tiroid bezi iki tiroid hormonu, triiodotironin (T 3) ve tiroksin (T 4) yapar. T 3 aktif hormondur ve T 4’ten yapılır. Tiroid hormonları, metabolizma, beyin gelişimini, solunumu, kalp ve sinir sistemi fonksiyonlarını, vücut sıcaklığını, kas gücünü, cilt kuruluğunu, adet döngülerini, ağırlığı ve kolesterol seviyelerini etkiler.

Tiroid hormonu üretimi beynin hipofiz bezi tarafından üretilen tiroid uyarıcı hormon (TSH) ile düzenlenir. Kandaki tiroid hormonu seviyeleri düşük olduğunda, hipofiz daha fazla TSH salgılar. Tiroid hormonu seviyeleri yüksek olduğunda, hipofiz TSH üretimini azaltarak tepki verir.

Kızarıklıklar ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar; Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısındaki azalma, kişinin enfeksiyona direncini düşürebilir; Karaciğer yetmezliği, nadir durumlarda

İki hamileyle ilişkili hormon-insan koryonik gonadotropin (hCG) ve östrojen kandaki artmış tiroid hormon düzeyine neden olur. Plasenta tarafından üretilen hCG, TSH’ye benzer ve daha tiroid hormonu üretmek için hafif derecede tiroid uyarır. Östrojen artışı kanda tiroid hormonunu taşıyan tiroksin bağlayıcı globulin olarak da bilinen daha yüksek seviyelerde tiroid bağlayıcı globulini üretir.

Yorgunluk; Zayıflık; Belirsiz karın ağrısı; iştah kaybı; Cilt döküntüsü veya kaşıntı; Kolay morarma; Sarılık denilen, cildin veya beyazların sararması; Boğaz ağrısı; ateş

Bu normal hormonal değişiklikler bazen gebelik sırasında tiroid fonksiyon testlerini yorumlamayı güçleştirir.

Tiroid hormonu, bebeğin beyninin ve sinir sisteminin normal gelişiminde kritik önem taşır. İlk üç aylık dönem boyunca, fetüs, annenin plasentadan geçen tiroit hormonuna bağlıdır. Yaklaşık 12 hafta içinde bebeğin tiroidi kendiliğinden işlev görmeye başlar.

Tiroid, gebelik sırasında sağlıklı kadınlarda hafifçe büyür, ancak fizik muayene ile tespit edilemeyecek kadar azdır. Belirgin derecede büyütülmüş tiroid, tiroid hastalıklarının bir işareti olabilir ve değerlendirilmelidir. Tiroid problemleri, kandaki yüksek tiroid hormonu seviyeleri, artan tiroid boyutu, yorgunluk ve hem gebelik hem de tiroid rahatsızlıklarında yaygın olan diğer semptomlar nedeniyle hamilelikte teşhis koymak zor olabilir.

Hamilelik normal olarak tiroid fonksiyonunu nasıl etkiler?

Gebelikte hipertiroidi genellikle Graves hastalığından kaynaklanır ve 500 gebelikten yaklaşık birinde görülür. Graves hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Normalde bağışıklık sistemi, bakteri, virüs ve potansiyel olarak zararlı diğer yabancı maddeleri belirleyerek ve yok ederek insanları enfeksiyona karşı korur. Ancak otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemi vücudun kendi hücrelerine ve organlarına saldırır.

Graves hastalığı ile bağışıklık sistemi bazen TSH’yi taklit eden ve tiroid hormonunu çok fazla tiroid hormonu yapmak için TSH reseptör antikoru olarak adlandırılan, tiroid uyarıcı immünoglobülin (TSI) adı verilen bir antikor oluşturur. Graves hastalığı olan bazı insanlarda, bu antikor da tahriş, şişme ve şişlik gibi göz problemleriyle ilişkilidir.

Graves hastalığı gebelik sırasında ortaya çıksa da, önceden var olan Graves hastalığına sahip bir kadın, 2. ve 3. trimesterlerinde semptomlarında düzelme görüyor olabilir. Graves hastalığının geç gebelikte remisyon-belirti ve semptomların kaybolması- gebelik sırasında ortaya çıkan bağışıklık sisteminin baskılanmasından kaynaklanabilir. Hastalık genellikle doğumdan sonraki ilk birkaç ay içinde daha da kötüleşir. Graves hastalığı olan gebe kadınlar aylık olarak izlenmelidir. 2

Daha fazla bilgi thethement sağlık konusu olan Graves Hastalığı’nda verilmektedir.

Nadiren, gebelikte hipertiroidizm, hiperemesis gravidarumun şiddetli mide bulantısı ve kusma ile oluşur; kilo kaybı ve dehidrasyona neden olabilir. Bu aşırı bulantı ve kusmanın, gebeliğin ikinci yarısında kaybolduğu geçici hipertiroidiye yol açabilen yüksek hCG seviyeleri ile tetiklendiğine inanılıyor.

Hamilelik sırasında kontrolsüz hipertiroidi,

Eğer bir kadın Graves hastalığına yakalanmışsa ya da cerrahi veya radyoaktif iyot ile geçmişte Graves hastalığına yakalanırsa, TSI antikorları tiroid seviyeleri normal olsa dahi kanda bulunabilir. Ürettiği TSI antikorları plasenta üzerinden bebeğin kan dolaşımına kadar ilerleyebilir ve fetal tiroid stimüle edebilir. Anneye antitroid ilaçlarla tedavi edilirsek, bebekte hipertiroidizm olasılığı düşüktür çünkü bu ilaçlar plasentayı da geçerler.

Graves hastalığında ameliyat veya radyoaktif iyot tedavisi gören kadınlar sağlık uzmanına bilgi vermelidir, bu nedenle gebelik sonrasında bebeğe tiroit ile ilgili problemler izlenebilir.

Bir yenidoğanda hipertiroidizm kalp yetmezliğine neden olabilecek hızlı kalp hızı ile sonuçlanabilir; Kafatasındaki yumuşak noktanın erken kapanması; Zayıf kilo alımı; Sinirlilik; Ve bazen nefes borusuna basabilir ve nefes almaya müdahale edebilen büyütülmüş bir tiroid içerir. Graves hastalığı olan kadınlar ve yenidoğanları, sağlık ekibi tarafından yakından izlenmelidir.

Sağlık hizmeti sunucuları, semptomları gözden geçirerek ve TSH, T 3 ve T 4 seviyelerini ölçmek için kan testleri yaparak hamile kadınlarda hipertiroidi teşhisi koyuyor.

Hipertiroidi semptomları normal gebeliklerde kalp hızı artışı, ısıya dayanıksızlık ve yorgunluk gibi ortak özelliklerdir.

Diğer belirtiler hipertiroidi ile daha yakından ilişkilidir: hızlı ve düzensiz kalp atışı, hafif bir titreme, açıklanamayan kilo kaybı veya normal gebelik kilo alamaması ve hiperemezis gravidarum ile ilişkili şiddetli mide bulantısı ve kusma.

Hipertiroidi

Bir kan testi, bir sağlık kuruluşunun ofisinde veya ticari tesiste kanın çizilmesini ve numunenin analiz için bir laboratuara gönderilmesini içerir. Tanı kan testleri aşağıdakileri içerebilir:

Preeklampsi; Anemi-Vücudun oksijen almasını engelleyen çok az sayıda kırmızı kan hücresi; düşük; Düşük doğum ağırlıkları; ölü doğum; Konjestif kalp yetmezliği, nadiren

Tiroid hastalığı, tiroid bezinin vücut ihtiyaçlarına göre daha fazla veya daha az tiroit hormonu üretmesi sonucu ortaya çıkan bir bozukluktur .; Hamilelik, tiroid fonksiyonlarında normal değişikliklere neden olmakla birlikte tiroid hastalığına da neden olabilir .; Hamilelik sırasında kontrolsüz hipertiroidi, anne ve doğmamış bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir .; Hamilelik sırasında hafif hipertiroidizm tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha şiddetli hipertiroidizm, tiroid hormonu üretimine müdahale ederek davranan antitiroid ilaçlarla tedavi edilir .; Hamilelikte kontrolsüz hipotiroidizm, annede ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve doğmamış bebeğin büyümesini ve beyin gelişimini etkileyebilir .; Hamilelikte hipotiroidizm, sentetik tiroid hormonu olan tiroksin ile tedavi edilir (T 4); Postpartum tiroidit – tiroid bezinin inflamasyonu – kısa bir süre hipertiroidizm oluşturur; genellikle hipotiroidi, bir yıl içinde ortadan kalkar. Bazen hipotiroidi kalıcıdır.

Hamilelik sırasında, hafif hipertiroidizm, TSH düşüktür ancak T4 normaldir, normaldir, tedavi gerektirmez. Daha ağır hipertiroidizm, tiroid hormonu üretimine müdahale ederek davranan antitiroid ilaçlarla tedavi edilir.

Hipotiroidizm

Radyoaktif iyot tedavisi, fetüs tiroid bezine zarar verebileceği için hamile kadınlar için bir seçenek değildir. Nadiren, antihidroid ilaçlara tolere edemeyen kadınlar için tiroid bezinin tamamını veya bir kısmını çıkarmak için cerrahi müdahale düşünülür.

Antitiroid ilaçlar plasentayı küçük miktarlarda geçer ve fetal tiroid hormonu üretimini düşürebilir, bu nedenle bebekte hipotiroidi önlemek için mümkün olan en düşük doz kullanılmalıdır.

Antithyroid ilaçlar bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir;

Antihitroid ilaçları alırken şu belirtilerden ve belirtilerden herhangi birini geliştirirseniz, antitroid ilaçlarınızı durdurun ve sağlık uzmanınızı hemen arayın.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, sağlık uzmanları çoğu tip hipertiroidizm için antitroid ilaç metimazole (Tapazole, Northyx) reçete eder.

Uzmanlar, hamileliklerinin ilk üç ayında kadınların fetusa nadiren rastlanan zarar nedeniyle metimazol almaması gerektiğini kabul ediyorlar. Bir başka antitroid ilaç, propiltioürasir (PTU), gebeliğin bu aşamasındaki kadınlar için veya metimazole alerjik veya tolerans göstermeyen ve başka tedavi seçeneğine sahip olmayan kadınlar için geçerlidir.

Sağlık hizmeti sunucuları gebeliğin ilk trimesterinde PTU reçete edebilir ve ikinci ve üçüncü trimesterde metimazole geçebilir.

Yemek, Beslenme ve Beslenme

Bazı kadınlar gebelik sırasında ortaya çıkan hipertiroidinin remisyonundan dolayı gebeliğin son 4-8 haftasında antitiroid ilaç tedavisini durdurabilir. Bununla birlikte, bu kadınlar doğumdan sonra tiroid sorunlarının tekrarlanması için izlenmeye devam etmelidir.

Doğum sonrası tiroidit

Çalışmalar anti-tiroid ilaçları alan annelerin emzirdiği hayvanları emzirdiğini gösteriyor. Bununla birlikte, antitroid ilaç ilacı metimazolün sadece 10-20 miligramdan daha az miktarda alınması gerekir. Dozlar bölünerek beslenmeden sonra alınmalı ve bebekler yan etkiler açısından izlenmelidir. 2

Hipertiroidizmi kontrol altına almak için antitiroid ilaçların daha yüksek dozlarda kullanılması gereken kadınlar emzirilmemelidir.

Unutulmaması Gereken Hususlar

Hamilelikte hipotiroidizm genellikle Hashimoto hastalığından kaynaklanır ve her 1000 gebeliğin 3-5’inde oluşur. 2 Hashimoto hastalığı tiroid bezinin kronik inflamasyonunun bir şeklidir.

Graves hastalığı gibi, Hashimoto hastalığı otoimmün bir hastalıktır. Hashimoto hastalığında, bağışıklık sistemi tiroid hücrelerine saldırarak inflamasyona neden olur ve tiroid hormonları üretme kabiliyetine müdahale eder.

Hamilelikteki hipotiroidizm, mevcut hipotiroidizmin yetersiz tedavi edildiği veya hipertiroidizm için bir tedavi olarak tiroidin önceden imhasından veya çıkarılmasından kaynaklanabilir.

Hipertiroidi nedeniyle oluşan aynı problemlerin bazıları hipotiroidi ile ortaya çıkabilir. Hamilelik sırasında kontrolsüz hipotiroidizm,

Tiroid hormonları fetal beyin ve sinir sistemi gelişiminde çok önemli olduğu için, özellikle ilk trimesterde kontrolsüz hipotiroidizm bebeğin büyümesini ve beyin gelişimini etkileyebilir.

Hipertiroidi gibi, hipotiroidizm, semptomların dikkatlice gözden geçirilmesi ve TSH ve T 4 seviyelerinin ölçülmesi ile teşhis edilir.

Hamilelikte hipotiroidi semptomları aşırı yorgunluk, soğuk intolerans, kas krampları, kabızlık ve hafıza veya konsantrasyon ile ilgili problemleri içerir. Yüksek TSH seviyeleri ve düşük serbest T 4 seviyeleri genellikle hipotiroidizm gösterir. Tiroid fonksiyonlarındaki gebelikle ilgili normal değişiklikler nedeniyle, test sonuçları dikkatle yorumlanmalıdır.

TSH testi ayrıca, subklinik hipotiroidizmi belirleyebilir – hafif bir hipotiroidizm şekli, belirti belirtisi yoktur. Subklinik hipotiroidi, gebeliklerin yüzde 2 ila 3’ünde görülür. 2 Test sonuçları, yüksek TSH seviyesi ve normal serbest T 4 gösterecektir.

Uzmanlar, asemptomatik hamile kadınların hipotiroidizm açısından rutin olarak taranması gerekip gerekmediğine ilişkin görüşleri bakımından farklılık göstermektedirler. Ancak gebelik sırasında subklinik hipotiroidizm keşfediliyorsa, sağlıklı bir hamileliğin sağlanmasına yardımcı olmak için tedavi önerilir.

Hipotiroidizm, tiroksin adı verilen sentetik tiroid hormonu ile, yani tiroid tarafından üretilen T 4 ile aynı olan bir ilaçla tedavi edilir. Hipotiroidizmi önceden olan kadınların, normal tiroid fonksiyonlarını sürdürmeleri için prepigren doz tiroksin dozlarını arttırmaları gerekecektir. Tiroid fonksiyonu gebelikte 6-8 haftada bir kontrol edilmelidir. Sentetik tiroksin, annenin hipotiroidizmi varsa fetüsün sağlığı için güvenli ve gerekli.

Gebelik sırasında vücut, annenin ve büyüyen bebeğin sağlığını desteklemek için daha fazla miktarda besin maddesi gerektirir. Uzmanlar, hamile kadınların dengeli bir diyet sürdürmesini ve tiroid sağlığı için gerekli en besleyici maddeleri almak için iyot içeren bir doğum öncesi multivitamin ve mineral takviyesi almayı önerir. Gebelik sırasında diyet ve beslenme hakkında daha fazla bilgi, www.choosemyplate / gebelik sırasında beslenme gereksinimlerinde bulunan Ulusal Tarım Kitaplığı tarafından sağlanmaktadır.

Tiroid, tiroit hormonu yapmak için iyot kullandığından, iyot, gebelik sırasında anne için önemli bir mineraldir. Hamilelik döneminde bebeğin annesinin diyetinden iyot aldığı görülür. Gebe kaldıklarında kadınların günde 250 mikrogram kadar iyot gerekir. Birleşik Devletlerde, hamile kadınların yaklaşık yüzde 7’si diyetlerinde veya doğum öncesi vitaminler yoluyla iyot alamayabilir. 3 İyotlanmış tuz tuzu ve iyot içeren düz kasik tuz ve iyot içeren vitaminli vitaminler bu ihtiyaca cevap verecek şekilde seçilecektir.

Bununla birlikte, otoimmün tiroid hastalığı olan insanlar iyottan gelen zararlı yan etkilere duyarlı olabilir. İyot damlası almak ya da yosun, dulse ya da deniz yosunu gibi büyük miktarda iyot içeren gıdalar tüketmek hipertiroidi ya da hipotiroidizme neden olabilir ya da kötüleştirebilir. İyot hakkında daha fazla bilgi, Milli Kütüphane tarafından, diyetteki İyod broşüründe yer almaktadır.

Eşgüdümlü ve güvenli bakım sağlamaya yardımcı olmak için, insanlar diyet takviyelerini sağlık uzmanlarıyla görüştüler. Sağlık hizmeti sunucuları ile konuşmak için ipuçları, Tamamlayıcı ve Uyum Sağlığının Konuşma Zamanı Kampanyası Ulusal Merkezinde mevcuttur.

Postpartum tiroidit, doğumdan sonraki ilk yıl boyunca kadının yaklaşık yüzde 4 ila 10’unu etkileyen bir iltihaplanma tiroididir. 2 Tiroidit, depolanan tiroid hormonunun iltihaplanmış tiroid bezinden dışarı sızmasına ve kandaki hormon seviyelerinin yükselmesine neden olur.

Postpartum tiroiditin otoimmün bir durum olduğuna inanılır ve hafif hipertiroidiye neden olur, bu genellikle 1-2 ay sürer. Birçok kadın tiroid normal işlevine kavuşmadan 6-12 ay süren hipotiroidi geliştirir. Bazı kadınlarda tiroid normal işlevine geri dönmek için çok hasar görür ve hipotiroidi kalıcıdır ve sentetik tiroid hormonu ile ömür boyu tedavi gerektirir. Postpartum tiroiditin ileride gebeliklerde tekrarlama olasılığı vardır.

Postpartum tiroiditler genellikle tanı konulmazlar, çünkü semptomlar postpartum blues ile karıştırılır -bazen doğumun ardından gelen tükenme ve huysuzluk. Yorgunluk ve uyuşukluk belirtileri birkaç ay içinde ortadan kalkmazsa veya bir kadın postpartum depresyon geliştirirse, sağlık uzmanıyla konuşmalıdır. Hipotiroid semptomları rahatsız edici ise tiroid ilaçları verilebilir.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

USernment herhangi bir ticari ürünü veya şirketi onaylamaz veya onaylamaz. Bu belgede görünen ticari, tescilli veya şirket adları, sağlanan bilgiler bağlamında gerekli görüldükleri için kullanılır. Bir ürün belirtilmemişse, ihmal ürünün yetersiz olduğuna işaret etmez veya ima eder.

Onlar teşekkür etmek istiyor; Lewis Braverman, M.D., Boston Tıp Merkezi, Linda Barbour, M.D., M.S.P.H., Colorado Denver Üniversitesi

Nisan 2012