Mesleki astım testleri ve tanı

Mesleki astımı teşhis etmek, diğer astım tiplerini teşhis etmekle benzerdir. Bununla birlikte, doktorunuz ayrıca bir işyerinde tahriş edici maddenin belirtilerinize neden olup olmadığını ve ne olabileceğini belirlemeye çalışacaktır.

Astım tanısı, akciğer (pulmoner) fonksiyon testleri ve alerji deri prick testi içerebilen testlerle doğrulanmalıdır. Mesleki astım dışındaki sebepleri ortadan kaldırmak için kan testleri, röntgen filmleri veya diğer testler isteyebilir.

Doktorunuz size akciğer fonksiyon testleri yapmanızı isteyebilir. Bunlar arasında

Spirometri. Ne kadar iyi nefes aldığınızı ölçen bu noninvazif test, astım teşhisi için tercih edilen testtir. Bu 10 ila 15 dakikalık test sırasında derin nefes alır ve bir spirometre denilen bir makineye bağlı bir hortum içine zorla teneffüs edersiniz. Bazı önemli ölçümler, bir kimsenin yaşı ve cinsiyeti için normalin altındaysa, solunum yolları astımın önemli bir belirtisi olan iltihapla engellenmiş olabilir.

Akciğer fonksiyonunu test etme

Doktorunuz astım tedavisinde kullanılan bir bronkodilatatör ilacı solumuş, sonra spirometre testini tekrar alıyor. Ölçümleriniz belirgin bir şekilde gelişiyorsa, astım hastanız olabilir.

Doktorunuz belirli maddelere tepki olup olmadığını görmek için testler yapabilir. Bunlar arasında

Akciğer tahriş edici özel testler