Nazikçe

Terapötik Sınıf: Müshil Hiperozmotik

Nulytely için kullanır

PEG, sodyum ve potasyum tuzları çözeltisi bir müshil maddesidir. Kolon temizlemek için ishal geçirmenize neden olarak çalışır. Kolonoskopi sırasında kalın bağırsağınızın temizlenmesi doktorunuzun kolonun iç kısmını daha net görmesini sağlar.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, 6 aylık ve daha büyük yaştaki çocuklarda PEG, sodyum ve potasyum tuzlarının yararlılığını sınırlayacak çocuklara özel problemler göstermedi. Bununla birlikte, 6 aydan küçük çocuklarda güvenlik ve etkinlik saptanmamıştır.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda PEG, sodyum ve potasyum tuzlarının yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek sorunlarına sahip olma olasılığı daha yüksektir, bu da bu ilacı kullanan hastalarda dikkatli olmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Nulytely’yi Kullanmadan Önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, polietilen glikol 3350, sodyum ve potasyum tuzları içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Nulytely’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Doktorunuz, kolonoskopi programınıza göre özel talimatlara sahip olabilir. Talimat almadıysanız veya anlamadıysanız, önceden doktorunuza danışın.

Bu ilacı doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde alın. Aksi takdirde, testler doğru şekilde çalışmayabilir ve tekrarlanması gerekebilir.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okumanız, anlamanız ve izlemeniz gerekir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce 2 saat süreyle katı yiyecek yememelisiniz. İlk ilaç dozunu içtiğinde, testin bitene kadar katı yiyecek yemeyin.

Doktorunuz farklı talimatlar olmadıkça testten 2 saat önce su içebilir veya berrak sıvıları içebilirsiniz. Kırmızı ve mor sıvılar içirmeyin.

Bu ilacı almadan önce 1 saat başlayarak oral ilaç almayınız. Kolon temizlenirken oral ilaçlar düzgün bir şekilde emilmeyebilir. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun.

Ilacı kullanmak için

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Polietilen glikol 3350’nin uygun kullanımı, sodyum ve potasyum tuzları

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Toz su ile karıştırıldıktan sonra, karışım buzdolabında saklanmalıdır. Su ilave edildikten sonra 48 saat içinde sıvıyı kullanın. Kullanılmayan herhangi bir kısmı atın.

Doktorunuzun bu ilacın yol açtığı istenmeyen etkileri yakından takip etmesi önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

İdrarda azalma, baş dönmesi, baygınlık, baş ağrıları veya kusma varsa derhal doktorunuzla iletişim kurun. Bunlar çok fazla sıvı kaybı (dehidrasyon) belirtileri olabilir.

Şiddetle mide şişmesi, şişme veya bu ilacı aldıktan sonra ağrı varsa derhal doktorunuza bildirin.

Cilt döküntüsü, ürtiker veya bu ilaca alerjik reaksiyon gelişirse, ilacı almayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanarak ilave uyarıcı laksatifler (örneğin, bisakodil) kullanmayınız. Buna reçete veya reçetesiz ilaçlar dahildir (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar.

Nulytely’yi Kullanırken Önlemler

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Nulytely Yan Etkiler

NULYTELY (elektrolit içeren polietilen glikol 3350)

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Bağırsak Hazırlığı eritromisin, senna, bisakodil, Dulcolax, Senokot, neomisin, filo enema, MoviPrep

Kabızlık, Kronik laktüloz, Linzess, Amitiza, Movantik, Relistör, MoviPrep, YÜKSELEN, Generlac

Gastrointestinal Dezenfeksiyon Hareketliliği, Gerçekten, Aktifleştirilmiş Kömür, GaviLyte-G, kömür, GaviLyte-N, TriLyte, Colyte

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla iletişime geçmek için NULYTELY destek grubuna katılın.