Nistatin ve triamsinolon topikal

Terapötik Sınıf: Anti-Enfektif Olmayan / Anti-İnflamatuar Kombinasyon

Nistatin ve triamsinolon için

Farmakolojik Sınıf: Triamsinolon

Kimyasal Sınıf: Polien

Antifungallar bir mantarın neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Mantarı öldürerek veya büyümesini önleyerek çalışırlar. Nistatin ve triamsinolon diğer çeşit enfeksiyonlarda çalışmaz. Kortikosteroidler, steroid adı verilen ilaç ailesine aittir. Çoğu cilt problemlerinde kızarıklık, şişme, kaşıntı ve diğer rahatsızlıkların hafifletilmesine yardımcı olmak için kullanılırlar.

Nistatin ve triamsinolon, Candida (Monilia) gibi bazı mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek ve enfeksiyonun rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Topikal kortikosteroidler nadiren bazı ciddi yan etkilere neden olabilir. Yan etkilerin bazıları çocuklarda daha olası olabilir. Çocuklarda nistatin ve triamsinolon kullanmadan önce, bu sorunların yanı sıra iyi nistatin ve triamsinolonun yapabileceği doktorunuzla konuşmaya dikkat edin.

Nistatin ve triamsinolon kombinasyonu sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Nystatin ve triamsinolon için aşağıdakiler düşünülmelidir

Nystatin ve triamsinolon kullanmadan önce

Nistatin ve triamsinolon veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Çocuklar, topikal nistatin ve triamsinolon kombinasyonunun etkilerine karşı özellikle hassastırlar. Bu, tedavi sırasında yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir. Bu nedenle, nistatin ve triamsinolonun yapabileceği ve bunun kullanımının riskleri konusunda çocuğunuzun doktoruyla görüşmeniz özellikle önemlidir.

Birçok ilaç, özellikle yaşlı insanlarda incelenmemiştir. Bu nedenle, genç yetişkinlerde yaptıklarıyla aynı şekilde çalışıp çalışmadıkları bilinmeyebilir. Yaşlılarda, topikal nistatin ve triamsinolon kombinasyonunun diğer yaş gruplarında kullanımıyla karşılaştırılmasına ilişkin spesifik bir bilgi bulunmamasına rağmen, nistatin ve triamsinolonun, yaşlı insanlarda, küçük erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Nistatin ve triamsinolon kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Nystatin ve triamsinolonu aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Nistatin ve triamsinolonu aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle nistatin ve triamsinolon kullanılması bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı nistatin ve triamsinolonun kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Nystatin ve triamsinolonu gözlerin içinde veya çevresinde kullanmayın.

Diğer cilt problemlerine nistatin ve triamsinolon kullanmadan önce doktorunuza danışın. Bakteri ve virüs enfeksiyonlarında kullanılmamalıdır. Ayrıca, sadece cildin belirli mantar enfeksiyonlarında kullanılmalıdır.

Etkilenen bölgeye nistatin ve triamsinolon’dan oluşan ince bir tabaka uygulayın ve hafifçe ve iyice ovun.

Nystatin ve triamsinolon üzerine hava geçirmez kaplamanın kullanılması, ilacın emilimini ve tahriş olma olasılığını ve diğer yan etkileri artırabilir. Bu nedenle, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, nistatin ve triamsinolon üzerinde herhangi bir hava geçirmez örtü veya diğer tıkayıcı püskürtme (örn. Mutfakta plastik ambalaj) bandajlamayın, sarmayın veya uygulayın. Ayrıca, kasık alanına nistatin ve triamsinolon kullanırken gevşek giysiler giyin. Çocuk bezleri alanında nistatin ve triamsinolon kullanırken sıkı oturan çocuk bezleri ve plastik pantolonlardan kaçının.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için belirtileriniz kaybolsa bile nistatin ve triamsinolon kullanmaya devam edin. Herhangi bir doz kaçırmayın. Bununla birlikte, nistatin ve triamsinolonu daha sık veya doktorunuzdan daha uzun süre kullanmayınız. Bunu yapmak, cildin emilimini ve yan etkilerin görülme ihtimalini artırabilir. Buna ek olarak, özellikle ince cilt bölgelerinde (örneğin, yüz, koltuk altları, kasık) aşırı miktarda ciltte inceltme ve esneme izleri oluşabilir.

Nistatin ve triamsinolon dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece nistatin ve triamsinolonun ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir nistatin ve triamsinolon dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede uygulayın. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün.

Nistatin ve triamsinolonun doğru kullanımı

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak ve geri dönmediğinden emin olmak için, iyi sağlık alışkanlıkları da gerekiyor. Etkilenen alanı mümkün olduğunca serin ve kuru tutun.

Cildinizdeki sorun 2-3 hafta içinde düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza danışın.

Nistatin ve triamsinolondaki kortikosteroid cilt yoluyla emilebilir ve çocuklarda yan etkilere neden olma olasılığı daha yüksek olabilir. Uzun süreli kullanım büyüme ve gelişmeyi de etkileyebilir. Nystatin ve triamsinolon kullanmaları gereken çocuklara doktorları tarafından yakından takip edilmelidir.

Diyabetik hastalar için

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Önlemler nistatin ve triamsinolon kullanırken

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Yukarıdaki yan etkilerin çoğunun, nistatin ve triamsinolon miktarlarını daha fazla emebilen çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Nistatin ve triamsinolon Yan Etkiler

Nistatin / triamsinolon topikal

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Kutanöz Candidazis nistatin topikal, klitorrimazol topikal, ketokonazol topikal, terbinafin, lamisil, mikonazol topikal, Nystop, Mikoloji II, siklopiroks topikal, Canesten, ekonazol topikal, Loproks, Mycelex, Spektazol, Nizoral Topikal, Ciclodan, Ketodan, Zeasorb-AF, Mitrazol, Mikatin, Nyamyc, Baza Antifungal, Xolejel, Mikostatin Topikal