Ob tamamlama

Prenatal multivitaminlerin birçok markası ve formu vardır. Bu broşürde tüm markalar listelenmemiştir.

Prenatal multivitaminler, gıdalarda ve diğer doğal kaynaklarda bulunan birçok farklı vitamin grubunun birleşimidir.

Prenatal multivitaminler hamilelik sırasında gerekli olan ilave vitaminleri sağlamak için kullanılır. Mineraller doğum öncesi multivitaminlerde de bulunabilir.

Prenatal multivitaminler, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Önerilen dozda bir multivitamin almayınız. Prenatal multivitaminleri almadan önce veya sonra 2 saat içinde başka bir multivitamin ürününü kullanmaktan kaçının. Benzer vitamin ürünlerinin aynı anda alınması, bir vitaminin aşırı dozda veya ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacı fazla kullandığını düşünüyorsan acil tıbbi yardım isteyin. A, D, E veya K vitaminlerinin aşırı dozajı ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir ve ayrıca doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bir doğum öncesi multivitamin içerdiği bazı mineraller, aşırı dozda semptomlara veya bebeğe çok fazla sebep olabilirler.

Birçok vitamin, büyük dozlarda alındığında ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir. Bu ilacın etiket üzerinde yönlendirilenden daha fazla veya doktorunuz tarafından reçete edilmesine gerek yoktur.

Prenatal multivitamin almadan önce doktorunuza tüm tıbbi durumlarınız hakkında bilgi verin.

Bebeğinize emzirirseniz doğum öncesi multivitamin almaya devam etmeniz gerekebilir. Emzirirken bu ilaçları almayı doktorunuza sorun.

Etikete tam olarak uygulandığından veya doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi kullanın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayın.

Prenatal multivitaminlerin tavsiye edilen dozundan asla daha fazlasını almayın.

Birçok vitamin ürünü de kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineralleri içerir. Mineraller (özellikle büyük dozlarda alındığında), diş lekesi, idrara çıkma, mide kanaması, düzensiz kalp hızı, karışıklık ve kas zayıflığı veya gevşek duygu gibi yan etkilere neden olabilir. İçeriğinin farkında olduğunuzdan emin olmak için aldığınız herhangi bir multivitamin ürününün etiketini okuyun.

Doğum öncesi multivitaminünüzü bir bardak su ile alın.

Normal tableti veya kapsülü tamamen yutun. Kırmayın, çiğneyin, ezmeyin ya da açmayın.

Çiğneme tableti yutmadan önce ağzınızda çiğnenmeli veya çözülmesine izin verilmelidir. Çiğneme tabletinin içme suyu, meyve suyu veya bebek formülünde (ancak süt veya diğer süt ürünlerinde değil) çözülmesine izin verebilirsiniz. Bu karışımı hemen iç.

En fazla yararı elde etmek için prenatal multivitaminleri düzenli olarak kullanın. İlaç kullanmadan önce reçetenizi tekrar doldurun.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. Doğum öncesi multivitaminleri orijinal ambalajında ​​saklayın. Vitaminleri bir cam kaba koymak ilacı bozabilir.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın. A, D, E veya K vitaminlerinin aşırı dozajı ciddi veya hayatı tehdit eden yan etkilere neden olabilir ve ayrıca doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Bir doğum öncesi multivitamin içerdiği bazı mineraller, aşırı dozda semptomlara veya bebeğe çok fazla sebep olabilirler.

Aşırı doz belirtileri, mide ağrısı, kusma, ishal kaybı, iştah kaybı, saç dökülmesi, soyma derisi, ağızda veya çevresinde ağrım hissi, menstrüel dönemlerdeki değişiklikler, kilo kaybı, şiddetli baş ağrısı, kas veya eklem ağrısı, şiddetli sırt ağrısı , Idrarınızdaki kan, soluk ciltler ve kolay morarma veya kanama.

Prenatal multivitaminleri almadan önce veya sonra 2 saat içinde başka bir multivitamin ürününü kullanmaktan kaçının. Benzer vitamin ürünlerinin aynı anda alınması, bir vitaminin aşırı dozda veya ciddi yan etkilere neden olabilir.

Multivitamininiz potasyum içeriyorsa, diyetinizde düzenli olarak tuz ikame ediciler kullanmaktan kaçının. Düşük tuzlu diyetler alıyorsanız, bir vitamin veya mineral takviyesi almadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilacı süt, diğer süt ürünleri, kalsiyum takviyeleri veya kalsiyum içeren antasitler ile almayın. Kalsiyum vücudunuzun prenatal multivitamin bileşenlerinin emilimini zorlaştırabilir.

Aşağıdaki alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: ürtiker; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Yönettiği gibi alındığında, prenatal multivitaminlerin ciddi yan etkilere neden olması beklenmemektedir. Genel yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Üzgün ​​mide

baş ağrısı; veya

Alışılmadık veya tatsız bir lezzet.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

Vitamin ve mineral takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir veya ilaçların vücudunuzda nasıl çalıştığını etkiler. Kullandığınız tüm ilaçları ve özellikle prenatal multivitamin tedavisi sırasında kullanmaya başlamış veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları doktorunuza bildirin.

Bir diüretik veya “su hapı”

Kalp veya tansiyon ilaçları

Tretinoin

Izotretinoin

Trimetoprim ve sulfametoksazol (SMX-TMP veya SMZ-TMP); veya

Ibuprofen, naproksen, selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri gibi NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar).

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere prenatal multivitaminler ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

 Cerner Multum, Inc. Sürüm: 7.10. Düzeltme Tarihi: 2016-03-25, 07:57:05 AM.