Obsesif kompulsif bozukluk (ocd)

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), sizi tekrarlayan davranışlara (zorlayıcı davranışlar) yönlendiren mantıksız düşünce ve korkularla (takıntılar) karakterizedir. Ayrıca yalnızca takıntılara ya da sadece zorlayıcı davranışlara sahip olmak ve hala OKB’ye sahip olmak mümkündür.

OKB ile, takıntıların makul olmadığını farkedebilir veya bilmeyebilirsiniz; bunları görmezden gelmeye veya durdurmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu yalnızca sıkıntı ve endişenizi arttırır. Sonuçta, stresli hislerinizi hafifletmek için zorlayıcı davranışlarda bulunmaktan çekinirsiniz.

OKB genellikle mikroplar tarafından kontamine olma korkusu gibi temalar etrafında döner. Bulaşma korkularınızı hafifletmek için, ellerinizi ağrıyor ve çatlamış kadar zorla yıkayabilirsiniz. Göz ardı etmek veya rahatsız edici düşüncelerden kurtulma çabalarına rağmen, düşünceler veya çağrılar geri gelmeye devam ediyor. Bu, daha çok ritüel davranışa ve OKB’nin karakteristik bir kısır döngüye yol açar.

Obsesif kompülsif bozukluk belirtileri genellikle obsesyon ve kompulsiyonları içerir. Ancak takıntı belirtileri ya da sadece zorlama belirtileri görmek de mümkündür. OKB olan kişilerin yaklaşık üçte birinde ani, kısa süreli aralıklı hareketler veya sesler (tikler) içeren bir bozukluk da vardır.

OKB takıntıları sıkıntı ya da kaygı yaratan tekrarlanan, ısrarlı ve istenmeyen çağrışımlardır. Bir zorlama veya ayin yaparak onlardan kurtulmaya çalışabilirsin. Bu takıntılar, genellikle düşünmeye veya başka şeyler yapmak istediğinizde tıkıştıracaktır.

Takıntıların sıklıkla temaları vardır, örneğin

Saplantı belirtileri ve belirtileri örnekleri arasında

Takıntı semptomları

Zorlama belirtileri

OKB kompulsiyonları, gerçekleştirmek için yönlendirilen hissettiğiniz tekrarlayıcı davranışlardır. Bu tekrarlayan davranışlar, takıntılarınıza ilişkin endişeyi önlemek veya azaltmak ya da kötü bir şey olmasını önlemek içindir. Bununla birlikte, zorunluluklara girmek hiç zevk getirmez ve anksiyete için sadece geçici bir rahatlama sunabilir.

Saplantılı düşünceler yaşarken kaygılarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olacak kuralları veya ayinleri de yapabilirsiniz. Bu kompulsiyonlar genellikle korkulan olayı önlemekle rasyonel olarak bağlantılı değildir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Saplantılarla olduğu gibi, kompulsiyonlar tipik olarak örneğin

Ne yapabilirsin

Zorlayıcı belirtiler ve semptom örnekleri arasında

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Semptomlar genellikle aşamalı olarak başlar ve yaşam boyunca şiddette değişme eğilimindedir. Daha fazla stres yaşarken belirtiler genellikle kötüleşir. Yaşam boyu sürebilen bir bozukluk olarak düşünülen OKB, çok ciddi ve zaman alıcı olabilir, bu da etkisiz hale gelir.

OKB için teşhis kriterleri

Çoğu yetişkin, takıntılarının ve zorlayıcı davranışlarının mantıklı olmadığını kabul eder, ancak bu her zaman geçerli değildir. Çocuklar neyin yanlış olduğunu anlayamayabilir.

Teşhis zorlukları

Mükemmeliyetçilik ve OKB’ye karşı olma arasında bir fark var. OKB düşünceleri, hayatınızdaki gerçek sorunlarla ilgili aşırı endişeler değildir. Belki de evin zeminlerini o kadar temiz tutarsın ki onlardan yiyebilirsin. Ya da öyle düzenlenmiş tişörtlerinizi seviyorsunuzdur. Bu mutlaka OKB’ye sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Saplantılarınız ve zorlamalarınız yaşam kalitenizi etkiliyorsa, doktorunuza veya zihinsel sağlık sunucunuza başvurun. OKB’si olan insanlar durum hakkında utanılacak ve utanabilir, ancak tedavi yardımcı olabilir.

Obsesif kompulsif bozukluğun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ana teoriler arasında

Obsesif kompülsif bozukluk geliştirme veya tetikleme riskini artırabilecek faktörler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Obsesif kompulsif bozukluğu olan bireyler ek sorunlara neden olabilirler. Aşağıdaki sorunlardan bazıları OKB ile ilişkili olabilir – diğerleri OKB’ye ek olarak var olabilir, ancak bunun sebepleri olmayabilir.

Birincil doktorunuzu görerek başlayabilirsiniz. Obsesif kompulsif bozukluk genellikle uzmanlaşmış bakım gerektirdiğinden, değerlendirme ve tedavi için bir psikiyatr veya psikolog gibi bir zihinsel sağlık uzmanına yönlendirilebilirsiniz.

Randevunuza hazırlanmak için ihtiyaçlarınız ve tedavi hedefleriniz hakkında düşünün.

OKB için, sorulması gereken temel sorular aşağıdakileri içerebilir:

Hiçbir şey anlamadığınız zaman sorular sormaktan çekinmeyin.

Psikoterapi

Doktorunuz size bir takım sorular soracaktır. Onlara cevap vermeye hazır olmak, daha fazla vakit geçirmeyi düşündüğünüz noktaların üzerinden geçmek için zaman ayırabilir. Doktorunuz sorabilir

İlaçlar

OKB’yi teşhis etmeye yardımcı olmak için, doktorunuz veya zihinsel sağlık sağlayıcınız aşağıdakileri içeren sınavlar ve testler yapabilir:

Bir ilaç seçimi

İlaç yan etkileri ve riskleri

OKB tanısı almak için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı’nda (DSM) kriterleri sağlamanız gerekir. Bu kılavuz zihinsel sağlık uzmanları tarafından akıl hastalığını teşhis etmek için kullanılırken, sigorta şirketleri tedaviyi geri ödemek için kullanmaktadır.

OKB tanısı için gerekli olan genel kriterler şunları içerir:

Saplantılarınız bu kriterleri karşılamalıdır

Zorlamalar bu ölçütleri karşılamalıdır

Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu, anksiyete bozuklukları, depresyon, şizofreni veya diğer zihinsel hastalık belirtilerine benzeyebileceğinden, OKB’yi teşhis etmek bazen zordur. Obsesif kompülsif kişilik bozukluğuna hem OKB’ye hem de obezif kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olmak mümkün olsa da, gerçek takıntı ve kompulsiyonları olan birisi OKB’ye sahiptir. Uygun teşhis ve tedaviyi alabilmeniz için teşhis süreciyle birlikte hareket ettiğinizden emin olun.

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisi bir iyileşme ile sonuçlanmayabilir, ancak semptomları kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir, böylece günlük hayatınızı değiştirmezler. Bazı insanların hayatlarının geri kalanında tedaviye ihtiyacı vardır.

OKB için iki temel tedavi psikoterapi ve ilaçtır. Genellikle, tedavinin en etkili kombinasyonları vardır.

Maruz kalma ve yanıt önleme (ERP) adı verilen bir terapi en etkili tedavidir. Bu terapi sizi, kir gibi korkulan bir nesneye veya takıntıya kademeli olarak maruz bırakmayı ve kaygılarınızla baş etmenin sağlıklı yollarını öğrenmenizi gerektirir. Maruz kalma terapisi çaba ve uygulama gerektirir, ancak saplantılarınızı ve zorunluluğunuzu yönetmeyi öğrendikten sonra daha iyi bir yaşam kalitesinin tadını çıkarabilirsiniz.

Terapi bireysel, aile veya grup seanslarında yapılabilir.

Bazı psikiyatrik ilaçlar, OKB’ye yönelik obsesyon ve kompülsiyonları kontrol etmeye yardımcı olabilir. En yaygın olarak, antidepresanlar önce denenmektedir.

OKB’yi tedavi etmek için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış olan antidepresanlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Bununla birlikte, diğer koşullar için kullanılan diğer antidepresanlar ve psikiyatrik ilaçlar OKB’yi tedavi etmek için etiketten çıkarılabilir.

OKB ile, belirtilerinizi kontrol altına almak için iyi çalışan bir ilaç bulmadan önce birkaç ilaç denemek zorunda kalmanız alışılmadık bir şey değildir. Belirtileriniz düzeldiğini fark etmeniz için bir ilaç başlattıktan sonra aylarca haftalar veya haftalar sürebilir. Doktorunuz antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlar gibi ilaçların semptomların kontrolünde daha etkili olmasını sağlamak için birleşmenizi de tavsiye edebilir.

İyiliğinizi doktorunuzla konuşmadan almayı bırakmayın, daha iyi hissedorsanız dahi – OKB belirtilerinin tekrar ortaya çıkmasına neden olabilir. Antidepresan bağımlılık olarak düşünülmez, ancak bazen bağımlılıktan farklı olan fiziksel bağımlılık ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, tedaviyi aniden durdurmak veya birkaç doz kaçırmak, kesilme benzeri semptomlara, bazen de kesilme sendromuna neden olabilir. Dozunuzu yavaş yavaş ve güvenle azaltmak için doktorunuzla birlikte çalışın.

Genel olarak, ilaçlarla OKB tedavisinin amacı, mümkün olan en düşük dozajda belirtileri ve semptomları etkin bir şekilde kontrol etmektir. Düşüneceğiniz bazı şeyler var

Bazen ilaçlar ve psikoterapi OKB semptomlarını kontrol altına alacak kadar etkili değildir. Geleneksel tedavilere cevap vermeyen OKB tedavisi için derin beyin stimülasyonunun (DBS) potansiyel etkililiği araştırmalarına devam edilmektedir.

DBS, OKB’yi tedavi etmek için kapsamlı bir şekilde test edilmediğinden, tüm artı ve eksilerini ve olası sağlık risklerini anlamış olduğunuzdan emin olun.

Obsesif kompulsif bozukluk, her zaman hayatınızın bir parçası olabileceği anlamına gelen kronik bir hastalıktır. OKB’yi kendi başınıza tedavi edemezsiniz, ancak kendiniz için tedavi planınızı oluşturacak bazı şeyler yapabilirsiniz

Obsesif kompulsif bozuklukla baş etmek zor olabilir. İlaçların istenmeyen yan etkileri olabilir ve uzun süreli tedavi gerektiren bir durumunuz olduğundan utandıysanız veya kızarsınız. OKB ile baş etmeye yardımcı olacak bazı yollar şunlardır

Obsesif kompülsif bozukluğun önüne geçmenin kesin bir yolu yok. Bununla birlikte, mümkün olan en kısa zamanda tedaviye başlamak, OKB’yi kötüleştirebilir.

Doktorunu ziyaret et

Diğer tedavi