Ocudox kolaylık seti

Doksiliklin bir tetrasiklin antibiyotiktir. Vücuttaki bakterileri kavgalar.

Doxycycline, akne, idrar yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, gonore, klamidya, periodontitis (sakız hastalığı) ve benzeri birçok farklı bakteri enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılır.

Doxycycline aynı zamanda rosacea’nın neden olduğu lekeleri, darbeleri ve sivilce lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Doxycycline, rosacea’nın neden olduğu yüz kızarıklığını tedavi etmeyecektir.

Bazı doksisiklin biçimleri sıtmayı önlemek, şarbon tedavisinde veya akarlar, keneler veya bitlerden kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Doxycycline, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Herhangi bir tetrasiklin antibiyotiğine alerjiniz varsa bu ilacı almamanız gerekir.

Çocuklar doxycycline kullanmamalıdır. Doxycycline, 8 yaşından küçük çocuklarda dişlerin kalıcı olarak sararmasına veya solmasına neden olabilir.

Dozsiklilin veya demeclocycline, minocycline, tetracycline veya tigesycline gibi diğer tetrasiklin antibiyotiklerine alerjiniz varsa bu ilacı almamanız gerekir.

Doksisiklinin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için,

karaciğer hastalığı

böbrek hastalığı

Astım veya sülfit alerjisi

Kafatasının içinde artan bir baskı öyküsü

Isotretinoin (Amnesteem, Claravis, Sotret) de alırsanız; veya

Nöbet ilacı (karbamazepin, fenobarbital, fenitoin) veya kan tinerini (warfarin, Coumadin, Jantoven) kullanırsanız.

Eğer belsojeni tedavi etmek için doksisiklin kullanıyorsanız, doktorunuz sizi bir başka cinsel yolla bulaşan hastalık olan sifiliz de olmadığından emin olmak için test edebilir.

Hamileyseniz doxycycline kullanmayın. Doğmamış bebeğe zarar verebilir ya da hayatta kalıcı diş renginin değişmesine neden olabilir. Tedavi sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza bildirin.

Doxycycline doğum kontrol haplarını daha az etkili hale getirebilir. Doksisiklini kullanırken gebeliği önlemek için hormonsuz bir doğum kontrolü yöntemi (prezervatif, diyafram, sperm öldürücü gibi) kullanma hakkında doktorunuza danışın.

Doxycycline anne sütüne geçer ve emzirilen bir bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Doksisiklin kullanırken emzirmemelisiniz.

Çocuklar doxycycline kullanmamalıdır. Doxycycline, 8 yaşından küçük çocuklarda dişlerin kalıcı olarak sararmasına veya solmasına neden olabilir.

Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Doksisiklini bir bardak su ile alın. Doksisiklin kullanırken bol sıvı sürün.

İlaç karnınızı rahatsız ederse, çoğu doksisilin markası yiyecek veya süt ile alınabilir. Doksisiklinin farklı markalarında yiyecek içersinde veya almadan farklı talimatlar olabilir.

Yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra, boş bir karnında Oracea’yı alın.

Doryx kapsülünü açabilir veya bir Doryx tableti parçalayabilir ve yuttuğu kolaylaştırmak için ilacı bir kaşık elmalı bezin içine serpebilirsiniz. Çiğnemeksizin hemen yutun. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın. Tam bir bardak (8 ons) soğuk su içirin.

Geciktirici salım kapsülü veya tableti ezmeyin, kırmayın veya açmayın. Hapı tamamen yutun.

Doğru dozu almak için Acticlate tabletini bölmeniz gerekebilir. Tabletin atılması sayesinde kolayca parçalanabilirsiniz.

Sıvı ilacın dozaj şırınga yardımıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınıza danışın.

Sıtma bulaşmasını önlemek için doksisiklin kullanıyorsanız: Sıtma yaygın olan bir bölgeye girmeden önce 1 veya 2 gün tıp almaya başlayın. Konaklamanızda her gün ilaç almaya ve bölgeyi terk ettikten sonra en az 4 hafta boyunca devam edin. Sıtmaya neden olabilecek sivrisinek sokmalarını daha da önlemek için yatağınızın etrafında koruyucu giysiler, böcek kovucuları ve sivrisinek kullanın.

Bu ilacı, tam öngörülen süre boyunca kullanın. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden önce belirtileriniz gelişebilir. Dozu atlamak aynı zamanda antibiyotiklere dirençli daha fazla enfeksiyon riski de arttırabilir. Doxycycline grip veya soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyona yakalanmayacaktır.

Ameliyata ihtiyacınız varsa, doksisiklini kullandığınızdan emin olunması için cerraha önceden haber verin. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Kullanılmayan ilacı etiketteki son kullanma tarihinden sonra atın. Kullanım süresinin dolmuş doksisiklin kullanılması böbreklerinize zarar verebilir.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın.

Doksisiklini almadan önce veya sonra 2 saat içinde demir takviyeleri, multivitaminler, kalsiyum takviyeleri, antasitler veya müshil maddeler kullanmayın.

Doktorunuz sizden söylemediği sürece, doksisiklin ile başka antibiyotik kullanmaktan kaçının.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Doxycycline sizi daha kolay güneş yanığı haline getirebilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Antibiyotik ilaçlar diyare yapabilir, bu da yeni bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Sulu veya kanlı ishal varsa doksisiklin almayı bırakın ve doktorunuzu arayın. Doktorunuz size söylemediği sürece anti-ishal ilaç kullanmayın.

Allerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Vizyonundaki değişiklikler

Şiddetli mide ağrısı, sulanan ya da kanlı diyare

Ateş, şişmiş bezler, vücut ağrıları, grip belirtileri, zayıflık

Cilt döküntüsü, soluk cilt, kolay morarma veya kanama, şiddetli karıncalanma, uyuşma, ağrı, kas güçsüzlüğü

Üst karın ağrısı (sırtına yayılabilir), iştahsızlık, koyu renkli idrar, sarılık (cildin veya gözlerin sararması)

Göğüs ağrısı, düzensiz kalp ritmi, nefes darlığı

Kafa karışıklığı, bulantı ve kusma, şişme, hızlı kilo alma, az veya hiç idrar yapma

Ateşle yeni veya kötüleşen öksürük, nefes darlığı

Kafatasının içindeki basınç artışı – baş ağrısı, kulaklarınızda çınlama, baş dönmesi, bulantı, görme sorunları, gözlerinizin arkasındaki ağrı; veya

Şiddetli deri reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizdeki şişme, gözlerinizde yanma, cilt ağrısı, ardından kırmızı veya mor cilt döküntüsü (özellikle yüz veya üst vücutta) dökülür ve kabarcıklanma ve soyulmaya neden olur.

Genel yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Bulantı, kusma, mide bulantısı

Hafif ishal

Cilt döküntüsü veya kaşıntı; veya

Vajinal kaşıntı veya deşarj.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere doxycycline ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

 Cerner Multum, Inc. Sürüm: 19.08. Revizyon Tarihi: 2015-09-15, 8:25:31 AM.