Oksikodon ve ibuprofen (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu akut, orta ila şiddetli ağrıyı hafifletmek için kullanılır.

İbuprofen, iltihaplanma, şişme ve ağrıdan kurtulmak için bu kombinasyonda kullanılan steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID).

Oksikodon, merkezi sinir sisteminde ağrının hafifletilmesi için görev yapan bir narkotik analjeziktir. Eğer oksikodon uzun süre kullanılırsa, alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir). İlacı almayı bıraktığınızda bedensel bağımlılık, geri çekilme yan etkilere neden olabilir. İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu ağrının kısa süreli (7 gün veya daha kısa) rahatlaması için kullanıldığından, fiziksel bağımlılık muhtemelen olmaz.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Tablet

14 yaşın altındaki çocuklarda yaşın ibuprofen ve oksikodon kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Alerjiler

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda oksikodon ve ibuprofen kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, genç erişkinlerden çok ibuprofen ve oksikodon kombinasyonunun etkilerine karşı daha hassas olabilen yaşlı hastalarda böbrek, akciğer veya mide problemleri görülmekte ve bu durum oksikodon ve ibuprofen kombinasyonu alan hastalarda dikkatli olmaktadır.

Pediyatrik

Emzirmeyi emziren kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, bebeğin zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Bu ilacın alternatifi reçete edilmeli veya bu ilacı kullanırken emzirmeyi bırakmalısınız.

Geriyatrik

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Diğer Etkileşimler

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Dozlama

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilacın güvenli ve etkili bir şekilde kullanılması için, daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bu ilacın çok fazla alınması istenmeyen etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu ilacı kullanırken doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Doktorunuz, tedavinin başlangıcında kan basıncınızı kontrol etmek ve bu ilaçla tedavi boyunca izlemek isteyecektir. Bu ilacı alırken yüksek tansiyon oluşursa veya kötüleşirse, ciddi kalp problemlerine neden olabilir.

Bu ilaç kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir. Zaten kalp rahatsızlığı olan insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Bu ilacı uzun süre kullananlar da daha yüksek bir riske sahip olabilirler. Ciddi kalp rahatsızlığının bazı işaretleri göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, hızlı veya düzensiz kalp atışı veya cildin olağandışı yıkanması veya sıcaklığıdır. Bu ilacı almayı bırakın ve bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler, uyku ilacı veya diğer reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu ilaçları, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşetici maddeler veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestezik maddeler için kullanılan ilaçlardır. Alkollü içki içmeyin ve bu ilacı kullanırken yukarıda listelenen ilaçlardan herhangi birini almadan önce doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Kayıp doz

Bu ilaç, midenizde veya bağırsaklarda kanamalara neden olabilir. Bu, geçmişte mide ülseri geçirmeniz, düzenli olarak sigara içmeniz veya alkol almamanız, 60 yaşın üstünde olması, sağlık durumunuz kötü olması veya belirli diğer ilaçları (steroid veya kan gibi) kullanmanız durumunda ortaya çıkması muhtemeldir daha ince). Bu sorunlar herhangi bir zamanda uyarı olsun veya olmasın meydana gelebilir ve ölümcül olabilir. Siyah, katranlı dışkılar, kanlı dışkılar, kan veya kahve gerekçesiyle benzeyen malzemelerin kusması, şiddetli veya devam eden mide ağrısı, kramp veya yanma, solunum rahatsızlığı, şiddetli veya devam eden aşağıdaki belirtilerin herhangi birinde ortaya çıkarsa derhal doktorunuza danışmalısınız. Bulantı, mide yanması ve / veya hazımsızlık.

Depolama

Bu ilacı kullanırken karaciğer sorunları olabilir. Karın ağrısı veya hassasiyet, kil renkli tabureler, koyu renkli idrar, iştah azalması, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma gibi bu ilacı kullanmayı kesin ve doktorunuzla bir kontrol yapın. Deri döküntüsü, ayağa veya alt bacaklarda şişme, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, ses kısıklığı, nefes darlığı, yutma sorunu, ya da bu ilacı kullanırken ellerinizi, yüzünüzü veya ağzınızı şiştiğinizde hemen doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları bu tıpta görülür. Kırmızı deri lezyonları, şiddetli deri döküntüleri veya akne, ciltteki yaralar veya ülserler veya bu ilacı kullanırken ateş veya titreme varsa, derhal kabarcıklanma, soyma veya gevşemeniz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı hamilelik sonlarında kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı hamileliğin sonraki döneminde kullanmayın.

Bu ilaç, bazı kişilerin uykulu, baş dönmesi, başın dönmesi ya da yanlış bir hal hissi hissetmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüzde veya uyanık değilseniz, tehlikeli olabilecek başka bir şey yaptığınızdan emin olun. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir konumdan kalkarken. Yavaşça kalkış bu sorunu azaltabilir.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, bu ilacı aldığınızı tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin.

İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, kuru ağız 2 haftadan daha uzun süre devam ederse, diş hekiminize danışın. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Karışıklık, uyuşukluk, ateş, genel bir hastalık hissi, baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, sert boyun veya sırt veya kusma varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar menenjit adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliğiniz (CHF) varsa, bu ilacı açıklanamayan kilo alımı veya ödemi (sıvı tutma veya vücut şişmesi) varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.