Oksikodon ve ibuprofen

NSAID’ler ciddi kardiyovasküler trombotik olaylar, miyokard enfarktüsü ve inme gibi ölümcül olabilecek artmış bir riske neden olabilir. Bu risk, kardiyovasküler hastalık hastalarında veya kardiyovasküler hastalık için risk faktörlerinde artabilir. İbuprofen / oksikodon hidroklorür, koroner arter baypas grefti (CABG) cerrahisinde perioperatif ağrı tedavisinde kontrendikedir. NSAİİ’ler aynı zamanda özellikle kanama, ülserasyon ve mide veya bağırsakların delinmesi gibi ölümcül olabilen yaşlılarda ciddi gastrointestinal advers olay riski oluşturabilir.

Kullanılanlar oksikodon ve ibuprofen için

Terapötik Sınıf: Opioid / NSAID Kombinasyonu

Farmakolojik Sınıf: NSAID

Kimyasal Sınıf: Propiyonik Asit (sınıf)

İbuprofen, iltihaplanma, şişme ve ağrıdan kurtulmak için bu kombinasyonda kullanılan steroidal olmayan anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID).

Oksikodon, merkezi sinir sisteminde ağrının hafifletilmesi için görev yapan bir narkotik analjeziktir. Eğer oksikodon uzun süre kullanılırsa, alışkanlık haline gelebilir (zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olabilir). İlacı almayı bıraktığınızda bedensel bağımlılık, geri çekilme yan etkilere neden olabilir. İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu ağrının kısa süreli (7 gün veya daha kısa) rahatlaması için kullanıldığından, fiziksel bağımlılık muhtemelen olmaz.

Oksikodon ve ibuprofen sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Oxycodone ve ibuprofen için aşağıdakiler düşünülmelidir

Oxycodone ve ibuprofen’i kullanmadan önce

Oxycodone ve ibuprofen veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

14 yaşın altındaki çocuklarda yaşın ibuprofen ve oksikodon kombinasyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda oksikodon ve ibuprofen kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, genç erişkinlerden çok ibuprofen ve oksikodon kombinasyonunun etkilerine karşı daha hassas olabilen yaşlı hastalarda böbrek, akciğer veya mide problemleri görülmekte ve bu durum oksikodon ve ibuprofen kombinasyonu alan hastalarda dikkatli olmaktadır.

Emzirmeyi emziren kadınlar üzerinde yapılan çalışmalar, bebeğin zararlı etkileri olduğunu göstermiştir. Bu ilacın alternatifi reçete edilmelidir veya oksikodon ve ibuprofen kullanırken emzirmeyi bırakmalısınız.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Oxycodone ve ibuprofen kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyonelinizce bildirebilmeniz özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle oksikodon ve ibuprofen kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile oksikodon ve ibuprofen’i kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biri ile oksikodon ve ibuprofen’in kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Oxycodone ve ibuprofen’i aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanıldığında, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ne kadar sıklıkta oksikodon ve ibuprofen kullanabilir veya yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında size özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı oksikodon ve ibuprofen kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Oksikodon ve ibuprofenin güvenli ve etkin kullanımı için, daha fazlasını almayın, daha sık almayın ve doktorunuzdan daha uzun süre almazsınız. Çok fazla oksikodon ve ibuprofen almak istenmeyen etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Oksikodon ve ibuprofen ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Farklı hastalar için oksikodon ve ibuprofen dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca oksiokondon ve ibuprofen’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir miktar oksikodon ve ibuprofen özlederseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Oksikodon ve ibuprofen’in Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Oksikodon ve ibuprofen kullanırken doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir.

Doktorunuz, tedavinin başlangıcında kan basıncınızı kontrol etmek ve oksikodon ve ibuprofen ile tedavi boyunca izlemek isteyecektir. Yüksek tansiyon oksikodon ve ibuprofen alırken kötüleşir veya kötüleşirse, ciddi kalp sorunlarına neden olabilir.

Oksikodon ve ibuprofen, kalp krizi veya inme riskinizi artırabilir. Zaten kalp rahatsızlığı olan insanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Uzun süredir oksikodon ve ibuprofen kullanan insanlarda daha yüksek bir risk olabilir. Ciddi kalp rahatsızlığının bazı işaretleri göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, hızlı veya düzensiz kalp atışı veya cildin olağandışı yıkanması veya sıcaklığıdır. Oxycodone ve ibuprofen almayı bırakın ve bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu, alkol ve diğer merkezi sinir sistemi (CNS) depresanlarının (uyuşuk veya daha az uyanık hale getiren ilaçların) etkilerini artıracaktır. CNS depresanlarına bazı örnekler saman nezlesi, alerji veya soğuk algınlığı, sakinleştiriciler, sakinleştiriciler, uyku ilacı veya diğer reçeteli ağrı tıbbı veya uyuşturucu ilaçları, nöbetler veya barbitüratlar için ilaçlar, kas gevşetici maddeler veya bazı diş anestezikleri dahil olmak üzere anestezik maddeler için kullanılan ilaçlardır. Oxycodone ve ibuprofen kullanırken yukarıda listelenen ilaçlardan herhangi birini almadan önce alkollü içki içmeyin ve doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün.

Oksikodon ve ibuprofen, midenizde veya bağırsaklarda kanamalara neden olabilir. Bu, geçmişte mide ülseri geçirmeniz, düzenli olarak sigara içmeniz veya alkol almamanız, 60 yaşın üstünde olması, sağlık durumunuz kötü olması veya belirli diğer ilaçları (steroid veya kan gibi) kullanmanız durumunda ortaya çıkması muhtemeldir daha ince). Bu sorunlar herhangi bir zamanda uyarı olsun veya olmasın meydana gelebilir ve ölümcül olabilir. Siyah, katranlı dışkılar, kanlı dışkılar, kan veya kahve gerekçesiyle benzeyen malzemelerin kusması, şiddetli veya devam eden mide ağrısı, kramp veya yanma, solunum rahatsızlığı, şiddetli veya devam eden aşağıdaki belirtilerin herhangi birinde ortaya çıkarsa derhal doktorunuza danışmalısınız. Bulantı, mide yanması ve / veya hazımsızlık.

Oxycodone ve ibuprofen kullanırken karaciğer problemleri ortaya çıkabilir. Oksikodon ve ibuprofen kullanmayı bırakın ve bu semptomlardan birden fazlası varsa, karın ağrısı veya hassasiyet, kil renkli dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi hallerde doktorunuzla şu an kontrol edin: Kusma, deri döküntüsü, ayağa veya alt bacaklarda şişme, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Oksikodon ve İbuprofen Kullanırken Önlemler

Oksikodon ve ibuprofen, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Kaşıntı, kaşınma, ses kısıklığı, solunum sıkıntısı, yutma sorunu veya oksikodon ve ibuprofen kullanırken elleriniz, yüzünüz veya ağzınızın şişmesi durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Ciddi cilt reaksiyonları oksikodon ve ibuprofen ile ortaya çıkabilir. Kırmızı cilt lezyonları, şiddetli deri döküntüleri veya akne, ciltteki yaralar veya ülserler veya oksikodon ve ibuprofen kullanırken ateş veya titreme varsa kabarcıklanma, soyma veya cildin gevşemesi hemen doktorunuza danışın.

Hamileliğin sonlarında oksikodon ve ibuprofen kullanımı, doğmamış bebeğinize zarar verebilir. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz size söylemediği sürece gebeliğin ilerleyen bölümlerinde oksikodon ve ibuprofen kullanmayın.

Oksikodon ve ibuprofen, bazı insanların uyuşuk, baş dönmesi, başın çarpması veya yanlış hissettirmeye neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce oksikodon ve ibuprofen’e nasıl tepki verdiğinizi, makineyi kullandığınızı veya başınız döndüğünüzde veya uyanık kalmamanız durumunda tehlikeli olabilecek başka şeyler yapmayı unutmayın. Bu reaksiyonlar özellikle rahatsız edicidir, doktorunuza danışın.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle de aniden yalan söyleyen veya oturan bir konumdan kalkarken. Yavaşça kalkış bu sorunu azaltabilir.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, sorumlu doktorunuza veya diş hekinize oksikodon ve ibuprofen kullandığınızı söyleyin.

İbuprofen ve oksikodon kombinasyonu ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, kuru ağız 2 haftadan daha uzun süre devam ederse, diş hekiminize danışın. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Oksikodon ve ibuprofen Yan Etkiler

Ibuprofen / oksikodon

Karışıklık, uyuşukluk, ateş, genel bir hastalık hissi, baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı, sert boyun veya sırt veya kusma varsa doktorunuzu hemen arayın. Bunlar menenjit adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Kalp rahatsızlığınız veya konjestif kalp yetmezliğiniz (CHF) varsa, oksikodon ve ibuprofen ile açıklanamayan kilo alımı veya ödem (sıvı tutulması veya vücutta şişme) varsa doktorunuza bildirin.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi Çoklu Risk kullanıma bağlı

CSA Takvimi 2 İstismar için yüksek potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Ağrı tramadol, oksikodon, asetaminofen, Tylenol, naproksen, aspirin, ibuprofen, hidrokodon, amitriptilin, Percocet, hidroksitin, klonidin, diklofenak, Norco, fentanil, Celebrex, morfin, Vicodin, Voltaren, lidokain topikal, Dilaudid, difenhidramin topik, Oksijenontin, Parasetamol

 Ya da benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla bağlantı kurmak için ibuprofen / oksikodon destek grubuna katılın.