Okstrifilin ve guaifenezin (oral yol) tanımlama ve marka isimleri

Oxtriphylline ve guaifenesin kombinasyonu, astım semptomlarını tedavi etmek veya önlemek veya kronik bronşit ve amfizemi tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç, öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve rahatsız edici solunumu hafifletir. Bronş tüplerini (akciğerlerin hava geçişleri) açarak ve bunlardan hava akışını arttırarak çalışır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Kanadalı Marka Adı

Bu ürün aşağıdaki dozaj formlarında mevcuttur

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Yüksek alkol içeriğinden dolayı bu ilacın kullanılması önerilmez.

Çocuklarda guaifeninin kullanımı ile ilgili spesifik bir bilgi olmamasına rağmen, çocuklarda yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olması beklenmemektedir.

İksir; Tablet

60 yaşın üzerindeki hastaların, genç yetişkinlerden daha düşük dozda alması gerekebilir. Okstrifilin miktarı çok yüksekse, yan etkilerin ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Doktorunuz, bir doz değişikliğinin gerekli olup olmadığını belirlemek için kan örnekleri almak isteyebilir.

Alerjiler

Yaşlılarda guaifeninin kullanımı ile ilgili spesifik bir bilgi bulunmamasına rağmen, yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olması beklenmemektedir.

Pediyatrik

Guaifenesin

Geriyatrik

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Teofilin

Gebelik

Emzirme

İlaç etkileşimleri

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Diğer Etkileşimler

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Diğer Tıbbi Sorunlar

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Dozlama

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu ilaç, boş mideye bir bardak su ile alındığında en iyi sonucu alır (ya öğünlerden 30 dakika ila 1 saat önce ya da yemeklerden sonra 2 saat sonra), çünkü bu şekilde daha çabuk kan alacaktır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, doktorunuz bu ilacınızı yemeklerle birlikte almanızı isteyebilir veya mide rahatsızlığını azaltmak için yemeklerden hemen sonra. Bu ilacı nasıl almanız gerektiğine ilişkin herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması ciddi yan etkilerin ortaya çıkma ihtimalini artırabilir.

Bu ilacın tıbbi sorununuza yardımcı olması için, hekim tarafından verilen emir doğrultusunda her gün düzenli aralıklarla alınması gerekir. Bu, ilacın sabit bir miktarını kanda tutmak için gereklidir. Miktarı sabit tutmaya yardımcı olmak için herhangi bir doz kaçırmayın.

Yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı veya düşük proteinli, yüksek karbonhidratlı bir diyet gibi herhangi bir özel diyetiniz varsa, sağlık bakım uzmanınızın bildiğinden emin olun.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Oxtriphylline ve guaifenesin kombinasyonunu kullanmaya başladıktan sonra, doktorunuzun tefilin kan düzeyinizi düzenli aralıklarla kontrol etmesi ve dozunuz oksitrifilin ve guaifenesin kombinasyonunun değiştirilmesi gerekip gerekmediğini öğrenmesi çok önemlidir. Doktorunuz size bunu söylemediği sürece bu ilacın dozunu değiştirmeyin.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Kayıp doz

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Depolama

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz, özellikle bu ilacı kullanmaya başladıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca, düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmelidir. Bu tıbbın dozunun değiştirilip değiştirilmemesi konusunda doktorunuza yardımcı olması için kan testi yapılabilir.

Bu tıbbın okstrilfılin merkezi sinir sistemine kafein içeren gıdaların veya çikolata, kakao, çay, kahve ve kola içecekleri gibi içeceklerin uyarıcı etkilerini arttırabilir. Bu ilacı alırken büyük miktarda yiyecek veya içecek içmekten kaçının. Bu konuda herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Her zamanki davranışınızda ya da fiziksel refahınızda bir değişiklik, bu tıbbın bedeninizde nasıl çalıştığını etkileyebilir. Varsa doktorunuzla görüşün.

Miyokard perfüzyon çalışmalarına (kanınızın kalbinize ne kadar iyi aktığını gösteren tıbbi bir test) başlamadan önce, sorumlu tıp doktoruna bu ilacı kullandığınızdan emin olun. Testin sonuçları bu ilaca göre de etkilenebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.