Oktreotid

Bazı kanser türlerinin neden olduğu şiddetli ishal ve kızarıklıkların tedavisi. Bazı hastalarda akromegali tedavi etmek için de kullanılır. Doktorunuz tarafından belirlenen diğer koşullar için de kullanılabilir.

Octreotide bir somatostatik ajan. Hastalık semptomlarına neden olan çeşitli hormonların (örneğin büyüme hormonu) ve kimyasal habercilerin (örn., Gastrin, vazoaktif intestinal peptit) kan düzeylerini düşürerek çalışır.

Bunlardan herhangi biri geçerli ise hemen doktorunuza veya sağlık uzmanınıza başvurun.

Bazı tıbbi durumlar oktreotid ile etkileşime girebilir. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, özellikle aşağıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin

Bazı ilaçlar oktreotid ile etkileşime girebilir. Başka ilaçları, özellikle aşağıdakilerden herhangi birini kullanıyorsanız, sağlık bakım sağlayıcınıza söyleyin:

Bu, meydana gelebilecek tüm etkileşimlerin tam bir listesi olmayabilir. Oktreotidin, aldığınız diğer ilaçlarla etkileşip etkileşip etkileşip değişmediğini sağlık uzmanınıza sorun. Herhangi bir ilacın dozunu başlatmadan, durdurmadan veya değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

Oktreotidi doktorunuzun talimatlarına uygun olarak kullanın. Tam dozlama talimatları için ilacın üzerindeki etikete bakın.

Oktreotidin nasıl kullanılacağıyla ilgili sorularınızı doktorunuza danışın.

Bütün ilaçlar yan etkilere neden olabilir, ancak birçok insanın yan etkisi yoktur. ORTAK yan etkilerin çoğunun devam etmesi veya rahatsız olması durumunda doktorunuza danışın

Kabızlık; ishal; baş dönmesi; gaz; baş ağrısı; Enjeksiyon bölgesinde hafif ila orta şiddette ağrı; mide bulantısı; Karın ağrısı veya rahatsızlık; kusma.

Şiddetli alerjik reaksiyonlar (kızarıklık, ürtiker, kaşıntı, solunum güçlüğü, göğüste sızma, ağız, yüz, dudaklar veya dilde şişme); Şiddetli veya kalıcı mide ağrısı veya hassasiyet; Şiddetli veya sürekli kusma veya diyare; Yavaş veya düzensiz kalp atışları; Mide şişme veya şişme; Şişmiş veya büyümüş bezler; Yutma sorunu; Cildin veya gözlerin sararması.

Bu, meydana gelebilecek tüm yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yan etkiler hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri uygun ajansa bildirmek için lütfen FDA’ya Raporlama Sorunları Rehberi’ni okuyun.

1-800-222-1222 (Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği), yerel zehir kontrol merkeziniz veya acil servise hemen başvurun. Belirtiler göğüs ağrısı içerebilir; ishal; baş dönmesi; Yıkama; düzensiz kalp atışı; Şiddetli mide ağrısı veya hassasiyet; Nefes darlığı; Alışılmadık yorgunluk veya zayıflık; kilo kaybı; Cildin veya gözlerin sararması.

Oktreotidi buzdolabında 36 ila 46 derece F (2 ila 8 derece C) arasında saklayın. Donma. Octreotide oda sıcaklığında, 70 ila 86 derece F (20 ila 30 derece C) arasında, ışıktan korunursa 14 güne kadar depolanabilir. Açıldıktan sonra 14 gün içinde çoklu dozlu flakonları atın. Tek dozlu tüpleri kullanımdan hemen önce açın ve kullanılmayan kısımları atın. Isı, nem ve ışıktan uzak tutun. Tuvalete saklamayın. Oktreotid’in yanısıra şırıngalar ve iğneler çocukların erişemeyeceği yerlerde ve evcil hayvanlardan uzak tutun.

Bu bilgiler, oktreotid veya diğer ilaçların alınıp alınmamasına karar vermek için kullanılmamalıdır. Hangi ilaçların sizin için uygun olduğuna karar vermek için yalnızca sağlık uzmanınız size bilgi ve eğitim verir. Bu bilgi herhangi bir tıbbın herhangi bir hastayı veya sağlık durumunu tedavi etmek için güvenli, etkili veya onaylanmış olduğunu onaylamamaktadır. Bu sadece oktreotit hakkında genel bilgilerin kısa bir özetidir. Oktreotit için geçerli olası kullanımlar, yönergeler, uyarılar, önlemler, etkileşimler, olumsuz etkiler veya riskler hakkında bilgi içermez. Bu bilgi, özel bir tıbbi tavsiye değildir ve sağlık uzmanınızdan aldığınız bilgilerin yerini almaz. Oktreotidin kullanımındaki riskler ve faydalar hakkında eksiksiz bilgi için sağlık uzmanınızla görüşmeniz gerekir.