Olanzapin (intramüsküler yol) önlemleri

Doğru şekilde çalıştığından emin olmak için bu ilacı aldığınız sırada doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Olanzapin, bazı kişilerin ajitasyona, sinir bozucu veya diğer anormal davranışlara neden olmasına neden olabilir. Ayrıca, bazı kişilerin intihar düşüncesi ve eğilimleri göstermesine veya daha depresif hale gelmesine neden olabilir. Siz veya bakıcıınız bu istenmeyen etkileri fark ederse hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç kandaki kolestrolünüzü ve yağlarınızı artırabilir. Bu durum ortaya çıkarsa, doktorunuz kandaki kolesterol ve yağ miktarını düşürebilecek bazı ilaçlar verebilir.

Bu ilaç kilo arttırabilir. Doktorunuz bu ilacı tedavi ederken kilonuzu düzenli olarak kontrol etmeniz gerekebilir.

Bu ilaç kanınızdaki şeker miktarını artırabilir. Artan susuzluk veya artmış idrara çıkma durumunda hemen doktorunuza danışın. Şeker hastalığınız varsa, idrarda veya kan şekeri testlerinde değişiklikler görebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve bu ilacı alırken aşağıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuza danışın: Konvülsiyonlar (nöbetler), nefes darlığı, hızlı bir kalp atışı, yüksek ateş, yüksek veya düşük tansiyon, artmış terleme, Mesane kontrolü kaybı, şiddetli kas sertliği, olağandışı soluk ciltler veya yorgunluk. Bunlar nöroleptik malign sendrom (NMS) adı verilen ciddi bir belirtinin belirtileri olabilir.

Bu ilaç tardif diskineziye (hareket bozukluğu) neden olabilir. Bu ilacı alırken şu belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuza danışın: dudak bastırma veya ağız çukurluğu, yanakların şişmesi, dilin hızlı veya solucan benzeri hareketleri, kontrolsüz çiğneme hareketleri veya kolların kontrolsüz hareketi ve Bacaklar.

Olanzapin enjeksiyonu uyku hali, düşünme ile ilgili sorunlar, vücut hareketlerini kontrol altına alma ile ilgili sorun veya görme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Araç kullanmadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğinizi, makinelerinizi kullandığınızı veya uyanık olmanızı, iyi koordine edilmenizi veya iyi düşünebildiğiniz ya da görmenizi gerektiren başka işler yaptığınızdan emin olun.

Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma meydana gelebilir, özellikle yatarken veya oturma pozisyonundan kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir. Bu problem devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Bu ilaç enjeksiyon sonrası deliryum / sedasyon sendromuna neden olabilir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz hemen doktorunuza bildirin: Enjeksiyonu aldıktan sonra zamana, yere veya kişiye karşı konvülsiyonlar (nöbetler), baş dönmesi, uyuşukluk, uyku hali veya konfüzyon.

Bu ilaç, kanınızdaki beyaz kan hücrelerinin sayısını geçici olarak düşürebilir, bu da enfeksiyona yakalanma olasılığını artırır. Yapabiliyorsanız, enfeksiyonu olan insanlardan kaçının. Bir enfeksiyon aldığınızı veya ateşiniz veya titreme, öksürük veya ses kısıklığı, bel ağrısı ya da yan ağrısı ya da ağrılı ya da zor idrara çıkmanız durumunda derhal doktorunuza danışın.

Bu ilacı kullanırken aşırı ısınabilir. Sıcak havalarda, egzersiz yaparken veya sıcak küvet veya sauna kullanırken bol miktarda su içirin. Vücudunuz aşırı ısınırsa, başınızı dönük, zayıf, yorgun veya şaşkın hissedebilirsiniz. Karniniz bozulmuş veya kusabilir. Soğuk su içiyorsanız ve sıcaktan uzaklaşmanız sizi soğutmaması durumunda doktorunuzu arayın.

Bu ilacı alırken alkolden kaçının.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitki veya vitamin takviyeleri dahildir.