Olaparib (oral yol) önlemleri

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine izin verir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Tedavi sırasında hamile kalmaktan ve bu ilacın son dozundan sonra en az 1 ay boyunca etkili bir doğum kontrolü formu kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, miyelodisplastik sendrom veya akut miyeloid lösemi gibi kemik iliği sorunlarına neden olabilir. Ateşiniz varsa, idrar veya dışkıda kan varsa, titreme, olağandışı kanama, morarma, yorgunluk veya güçsüzlük veya kilo kaybı varsa hemen doktorunuza danışın.

Göğüs ağrısı, öksürük veya bu ilacın solunum problemi varsa hemen doktorunuza bildirin. Bunlar ciddi bir akciğer probleminin belirtileri olabilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (örneğin St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.