Olmesartan

Doğrudan renin-anjiyotensin sistemi üzerinde etkili olan ilaçlar, gelişmekte olan fetusa yaralanma ve ölüm nedenleriyle gebelik tespit edildiğinde mümkünse en kısa sürede olmesartan medoksomil tedaviyi bırakın.

Olmesartan için kullanır

Terapötik Sınıf: Kardiyovasküler Ajanlar

Farmakolojik Sınıf: Anjiyotensin II Reseptör Antagonisti

Olmesartan, bir anjiotensin II reseptör blokeridir (ARB). Vücuttaki kan damarlarının sıkışmasına neden olan bir maddeyi engelleyerek çalışır. Bunun sonucu olarak olmesartan kan damarlarını rahatlatır. Bu kan basıncını düşürür ve kalbe kan ve oksijen arzını arttırır.

Olmesartan sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Olmesartan için şunlar düşünülmelidir:

Olmeseartana veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda olmesartanın yararlılığını sınırlayacak çocuklara özgü problemleri göstermedi. Bununla birlikte, olmesartanın 6 yaşından küçük çocuklarda etkili olduğu gösterilmemiştir. 1 yaşından küçük çocuklarda olmesartanın kullanılması tavsiye edilmez.

Olmesartan’ı kullanmadan önce

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda olmesartanın yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Olmesartan’ı alırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı saptamanız önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Olmesartan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Olmesartan’ı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkiler riskini artırabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı olmesartanın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Olmessartanın alınmasına ilaveten, yüksek tansiyonunuza yönelik tedavi, kilo kontrolü ve yediğiniz gıdalarda, özellikle de sodyumda (tuzda) yüksek bir değişimi içerebilir. Doktorunuz bunlardan hangisinin sizin için en önemli olduğunu söyleyecektir. Diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuzla görüşün.

Yüksek tansiyonu olan birçok hasta problemin herhangi bir işaretini fark etmez. Aslında, birçoğu normal hissedebilir. İlacınızı tam olarak yönelttiğiniz ve randevularınızı iyi hissetseniz bile doktorunuz ile birlikte tutmanız çok önemlidir.

Unutmayın ki olmesartan yüksek kan basıncınızı iyileştirmeyecektir, fakat onu kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Tansiyonunuzu düşürmeyi ve onu düşürmeyi beklediğiniz takdirde, onu yönlendirmeye devam etmelisiniz. Hayatınızın geri kalanında yüksek tansiyon ilaçları kullanmanız gerekebilir. Yüksek tansiyon uygulanmazsa, kalp yetmezliği, kan damarı hastalığı, inme veya böbrek hastalığı gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Olmesartan yiyecekle veya gıdalarla alınabilir.

Çocuğunuz tabletleri yutamıyorsa, doktorunuz kendisine bir eczacı tarafından hazırlanacak bir oral sıvı verebilir.

Oral sıvı kullanmak

Kolesevelam (Welchol®) kullanıyorsanız, Benicar®’ı aldıktan en az 4 saat sonra alınız.

Olmesartan dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece olmesartanın ortalama dozlarını içermektedir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Eğer olmesartan’ı bir miktar özlüyorsanız, mümkün olduğunca çabuk alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Olmesartanın uygun kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Önemli bir husustur: olmesartan’ın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerde sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamesindeyken olmesartanı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. Olmesartan kullanırken hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Öncelikle olmesartanın dozu bittikten sonra baş dönmesi veya başın çarpması meydana gelebilir, özellikle de diüretik kullanıyor olsanız (su hapları). Sürüş öncesinde olmesartan’a tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun, makinelerle uğraşın ya da başınız dönüyorsa tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Sizin veya çocuğunuz olmesartanı kullanırken hasta oluyorsa, özellikle şiddetli veya devam eden bulantı, kusma veya diyare ile doktorunuza danışın. Bu koşullar çok fazla su kaybına neden olabilir ve düşük tansiyona neden olabilir. Ayrıca terleyerek suyu kaybedebilirsiniz, bu nedenle egzersiz sırasında veya sıcak havalarda bol su içebilirsiniz.

Zayıf, kronik diyare, olmesartan almadan aylar sonra yıllarca gelişebilir. Bu belirtilere sahipseniz derhal doktorunuza bildirin.

Olmesartan kullanırken alınması gereken önlemler

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Bu, özellikle iştah kontrolü, astım, soğuk algınlığı, öksürük, saman nezlesi ya da sinüs problemleri için reçetesiz (reçetesiz) ilaçlar içerir, çünkü kan basıncınızı arttırma eğiliminde olabilirler.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Olmesartan Yan Etkiler

Olmesartan

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Yüksek Kan Basıncı: Lisinopril, lisinopril, amlodipin, metoprolol, hidroklorotiyazid, losartan, fosseidid, atenolol, Lasix, Norvasc, Diovan, valsartan, enalapril, Toprol-XL, Benicar, Cozaar, Lopressör, ​​Bystolic, irbesartan, Vasotec, Avapro, hidroklorotiyazid / lisinopril, Dyazid , Zestril