Omnipak 140

Terapötik Sınıf: Radyolojik Non-İyonik Kontrast Medya

Omnipaque 140 için Kullanımlar

İyotheksol ayrıca eklem, mide veya bağırsak, pankreas ve vücudun diğer bölümlerinde sorun teşhis veya bulmaya yardım etmek için oral veya rektal olarak verilebilir.

Bu ilaç sadece bir doktor gözetiminde veya bir doktor gözetiminde verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda iyothekol kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemler göstermedi. Bazı tıbbi durumları olan bazı pediyatrik hastalarda, iyoheksol alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek daha fazla istenmeyen yan etki olabilir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlılarda iyoheksol kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastalarda, iyoheksol alan hastalarda dikkatli olmasını gerektirecek istenmeyen yan etkilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Kadınlarda yapılan araştırmalar, bu ilacı emzirirken bebeğe kullandıklarında en az risk taşıdığını düşündürmektedir.

Omnipaque’ı Kullanmadan Önce 140

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, iohexol içeren birçok ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Omnipaque 140’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir doktor veya başka bir eğitimli sağlık uzmanı bu ilacı hastanede bulacaktır. Bu ilaç, bir arter ya da damara yerleştirilen bir iğne ya da omurganıza verilir. Ağızdan veya rektumdan da verilebilir.

Alerjik reaksiyonları önlemek için doktorunuz size de ilaç verebilir (örneğin antihistaminikler, steroidler).

Bu ilacı alırken daha fazla miktarda idrar akıtılacak şekilde ekstra sıvılar ekleyin. Bu böbrek sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Bu ilacı alırken doktorunuzun ilerlemenizi yakından kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Hamileyseniz doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anjiyografi işlemleri sırasında kalp krizi, inme ve kan pıhtılaşma sorunlarına neden olabilir. Kollarına, çeneye, sırt ya da boynuna yayılmış göğüs ağrısı, solunum rahatsızlığı, mide bulantısı, olağandışı terleme, baygınlık, kolda öksürme, uyuşma ya da zayıflık ya da birinde Ani veya şiddetli baş ağrısı veya görme, konuşma ya da bu ilacı aldıktan sonra yürüme sorunları olabilir.

Bu ilacı aldıktan sonra ciddi böbrek sorunları olabilir. İlacınızı aldıktan sonra şu belirtilere sahipseniz, ajitasyon, karışıklık, azalmış idrar çıkışı, baş dönmesi, baş ağrısı, kas seğirmesi, hızlı kilo artışı veya yüz, ayak bilekleri veya ellerin şişmesi hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, anafilaksi adı verilen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Bu ilacı aldıktan sonra cildinizde kızarıklık, kaşıntı, nefes darlığı, terleme, yüzün şişmesi, boğaz ağrısı veya göğüs sıkışması varsa doktorunuza veya hemşiresine derhal haber verin.

Bir test veya işlem sırasında verilen herhangi bir boya veya tıbbın alerjik reaksiyonu olup olmadığını doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu ilacı kullanırken, radyasyona maruz kalmış olabilirsiniz. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

İyotheksol enjeksiyonunu kullandığınızı bilen doktor veya diş hekiminin sizi tedavi ettiğinden emin olun. Bu ilaç, bazı tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir. Spinal kordanıza steroid bir ilaç ile birlikte iohexol enjeksiyonu yaptırmamalısınız.

İyoheksolün Doğru Kullanımı

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Omnipaque 140’ı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Husular

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Vücut Görüntüleme iohexol, Omnipaque 300, Omnipaque 240, ioversol, Omnipaque 350, Optiray 320

Anjiyokardiyografi iohexol, Omnipaque 300, Omnipaque 240, Omnipaque 350, Omnipaque Flexipak

Gastrointestinal Kan Testi lidokain topikal, Lidoderm, Xylocaine Jel, iyoheksol, Xylocaine Viskoz

Ürographi iohexol, Visipaque, Omnipaque 300, iyodixanol, iyopromid, Omnipaque 240

Omnipaque 140 Yan Etkiler

Omnipaque 140 (ioheksol)

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Omnipaque 140 destek grubuna katılın.