Ondansetron kullanımları, dozaj ve yan etkileri

Ondansetron nedir?

Ondansetron, ameliyat veya tıbbın kanseri (kemoterapi veya radyasyon) tedavisinde neden olabilecek bulantı ve kusmayı önlemek için kullanılır.

Ondansetron, kanser tedavisi veya ameliyat dışında faktörlerin neden olduğu mide bulantısı veya kusmayı önlemek için değildir.

Ayrıca apomorfini (Apokyn) kullanıyorsanız, ondansetron kullanmamalısınız.

Önemli bilgi

Ondansetron’a ya da dolasetron (Anzemet), granitetron (Kytril) ya da palonosetron (Aloxi) gibi benzer ilaçlara alerjiniz varsa ondansetron kullanmamalısınız. Apomorfini (Apokyn) kullanıyorsanız, ondansetron almayınız.

Ondansetron almadan önce, karaciğer hastalığınız varsa veya uzun süreli QT sendromunun kişisel veya aile geçmişi varsa doktorunuza bildirin.

Ondansetronun ağızda parçalanan tabletler fenilalanin içerebilir. Fenilketonüri (PKU) varsa doktorunuza bildirin.

Ondansetronun ciddi yan etkileri, bulanık görme veya geçici görme kaybı (yalnızca birkaç dakika ila birkaç saat arasında sürer), yavaş kalp atış hızı, sorun nefes alma, endişe, ajitasyon, titreşim, hastalığa yakıştığını hissetme ve normalden daha az idrar yapma hissi içerir bir şey değil. Bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz, ondansetron almayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın. Ondansetron, düşüncelerinizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Bu ilacı almadan önce

Ayrıca apomorfini (Apokyn) kullanıyorsanız, ondansetron kullanmamalısınız.

Ondansetron’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

karaciğer hastalığı; veya

Ondansetron’a benzer ilaçlara alerjiniz varsa (dolasetron, granisetron, palonosetron).

Hükümet gebelik kategorisi B. Ondansetron’un doğmamış bir bebeğe zarar vermesi beklenmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Ayrıca bkz: Gebelik ve emzirme uyarıları (daha ayrıntılı olarak)

Ondansetronun anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmiyor. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Ondansetron, 4 yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

Ondansetronun ağızda parçalanan tabletler fenilalanin içerebilir. Fenilketonüri (PKU) varsa doktorunuza bildirin.

Dansetronu doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Ondansetron gıdayla ya da gıdalarla alınabilir.

İlk doz genellikle ameliyat başlamadan, kemoterapi veya radyasyon tedavisinden alınır. Doktorunuzun doz talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Bir dolu bardak su ile ondansetron normal tabletini alınız.

Ağız yoluyla parçalanan tableti (Zofran ODT) almak için,

Almaya hazır olana kadar tableti blister ambalajında ​​tutun. Ambalajı açın ve folyoyu soyun. Folyoya bir tablet koymayın veya tabletinize zarar verebilirsiniz.

Tableti çıkarmak için kuru elleri kullanın ve ağzınıza koyun.

Tableti tamamen yutmayın. Ağzınızda çiğneme olmadan çözülmesine izin verin.

Tablet çözülürken birkaç kez yutun.

Ondansetron oral çözünür film (şerit) kullanmak için (Zuplenz)

Ondansetronu nasıl alayım?

İlacın kullanıma hazır olana kadar şeridi folyo kılıfında tutun.

Kuru eller kullanarak şeridi çıkarın ve dilden geçirin. Hemen çözülmeye başlayacak.

Şeridi tamamen yutmayın. Ağzınızda çiğneme olmadan çözülmesine izin verin.

Şerit eritildikten sonra birkaç kez yutunuz. İsterseniz, çözünmüş şeridi yutmak için sıvı içebilirsiniz.

Zuplenz’ı kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Sıvı ilacın dozaj şırınga yardımıyla veya özel doz ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa, eczacınıza danışın.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Aşırı doz belirtileri ani görme kaybı, ağır kabızlık, baş dönmesi hissi veya bayılma olabilir.

Ondansetron, düşüncelerinizi veya reaksiyonlarınızı zayıflatabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Ondansetron’a karşı bu alerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: döküntü, kurdeşen; Ateş, titreme, zor nefes alma; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Bir doz özledimse ne olacak?

Varsa hemen doktorunuzu arayın

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Hızlı veya çarpıcı kalp atışları

Sarılık (cilt veya gözlerin sararması)

Ondansetron alırken nelere dikkat etmeliyim?

Bulanık görme veya geçici görme kaybı (birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürer); veya

Salgılama, halüsinasyon, ateş, hızlı kalp atış hızı, aşırı aktif refleksler, mide bulantısı, kusma, diyare, koordinasyon kaybı, bayılma.

Ortak ondansetron yan etkileri şunları içerebilir:

Ondansetron yan etkileri

Ishal veya kabızlık

baş ağrısı

Uykulu olma; veya

Yorgun his.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Bulantı / Kusma için Ondansetronun Normal Erişkin Dozu – Kemoterapi İndüklü

Önerilen doz: Üç 0.15 mg / kg doz (doz başına maksimum 16 mg’a kadar). İlk doz, emetojenik kemoterapi başlamadan 30 dakika önce başlayarak 15 dakika boyunca verilir. Sonraki dozlar (0.15 mg / kg doz başına maksimum 16 mg) ilk dozdan 4 ve 8 saat sonra verilir; Alternatif terapiler; Oral çözünür film dozaj formu; Oldukça emetojenik kanser kemoterapisi: 24 mg, sırasıyla, 50 mg / m2’den daha büyük veya eşit sisplatin de dahil olmak üzere, tek günlük yüksek emetojenik kemoterapiye başlamadan 30 dakika önce uygulanan üç 8 mg film halinde verilir; Orta derecede emetojenik kanser kemoterapisi: Günde 2 kez 8 mg çözünür film verilir. İlk doz emetojenik kemoterapiye 30 dakika kala ilk dozdan 8 saat sonra verilir.

Bulantı / Kusma için Ondansetronun Normal Erişkin Dozu

Önerilen doz: Üç 0.15 mg / kg doz (doz başına maksimum 16 mg’a kadar). İlk doz, emetojenik kemoterapi başlamadan 30 dakika önce başlayarak 15 dakika boyunca verilir. Sonraki dozlar (0.15 mg / kg doz başına maksimum 16 mg) ilk dozdan 4 ve 8 saat sonra verilir; Alternatif terapiler; Oral çözünür film dozaj formu; Oldukça emetojenik kanser kemoterapisi: Sisplatin 50 mg / m2’ye eşit veya daha fazla olan tek günlük yüksek emetojenik kemoterapi başlamadan 30 dakika önce uygulanan 24 mg, ardarda üç 8 mg film verildi; Orta derecede emetojenik kanser kemoterapisi: Günde 2 kez 8 mg çözünür film verilir. İlk doz emetojenik kemoterapiye 30 dakika kala ilk dozdan 8 saat sonra verilir.

Bulantı / Kusma için Normal Erişkin Doz – Postoperatif

Ameliyat sonrası 2 saat içinde bulantı veya kusma meydana gelmesi durumunda anestezi indüksiyonunun hemen öncesinde 2 ila 5 dakika veya IM’de 4 mg IV (seyreltilmemiş). Alternatif olarak, 4 mg (seyreltilmemiş), yetişkinler için tek bir enjeksiyon olarak intramüsküler olarak verilebilir. 40 kg’dan daha ağır olan hastalar için sabit bir doz olarak önerilirken, 80 kg’ın üzerinde hasta az çalışılmıştır. Ameliyattan sonra tek doz, ondansetron 4 mg intravenöz dozda profilaktik ön provokasyon sonrası intravenöz dozda postoperatif bulantı ve kusmayı yeterli derecede kontrol altına alamayan hastalar, postoperatif ikinci bir intravenöz dozda 4 mg ondansetron uygulaması bulantı ve kusma için ilave kontrol sağlamazlar; Anestezi indüksiyonundan 1 saat önce ağızdan 16 mg; Oral çözünür film dozaj formu: Anestezi indüksiyonundan 1 saat önce ardarda iki 8 mg oral çözünür film olarak verilen 16 mg.

Bulantı / Kusma için Normal Erişkin Doz – Radyasyona Duyarlı

Her 8 saatte 8 mg oral yoldan, radyoterapiden 1 ila 2 saat önce ilk dozu verin; Oral çözünür film dozaj formu; Günde 3 kez verilen 8 mg’lık çözünür bir film; Toplam vücut ışınlaması için: Her gün uygulanan radyoterapinin her fraksiyonundan 1 ila 2 saat önce verilen bir 8 mg çözünebilir film; Tek dozlu yüksek doz fraksiyonu için karın için radyoterapi: Radyoterapiden 1 ila 2 saat önce verilen 8 mg oral çözünür film; radyoterapi tamamlandıktan sonra 1-2 saat boyunca ilk dozdan sonra her 8 saatte bir doz verilir; Karına günlük fraksiyone radyoterapi için: Radyoterapiden 1-2 saat önce verilen bir 8 mg oral çözünür film, her gün radyoterapi için ilk dozu takiben her 8 saatte bir sonraki dozlar verilir.

Pruritus için Ondansetronun Normal Erişkin Dozu

İntratekal Fentanil ile İndüklenen Çalışma (n = 150); Spinal anesteziden önce 8 mg IV.

Alkol Bağımlılığı İçin Normal Erişkin Doz

Çalışma (n = 321) – Erken başlayan alkolizm; Günde iki kez 4 mcg / kg.

Postanestetik Titreme için Ondansetronun Normal Erişkin Dozu

Çalışma (n = 82); 8 mg IV, anestezi indüksiyonundan 3 ila 5 dakika önce.

Bulantı / Kusma için Olağan Pediatrik Doz – Postoperatif

1 ay ila 12 yaş; 40 kg veya daha düşük: 0.1 mg / kg tek doz IV, anestezi indüksiyonunun hemen öncesinde veya sonrasında 2 ila 5 dakika boyunca uygulanır veya ameliyattan hemen sonra bulantı ve / veya kusma mevcutsa postoperatif olarak uygulanır; 40 kg veya daha fazla: 4 mg tek doz IV, anestezi indüksiyonunun hemen öncesinde veya sonrasında 2 ila 5 dakika boyunca uygulanır veya ameliyattan kısa süre sonra mide bulantısı ve / veya kusma mevcutsa postoperatif olarak uygulanır.

Ondansetron doz bilgileri

Bulantı / Kusma için Ondansetronun Olağan Pediatrik Dozu – Kemoterapi İndüklü

Emetojenik tedavinin başlamasından 30 dakika önce 6 ay ila 18 yaş arasındaki çocuklarda 0.15 mg / kg (doz başına maksimum 16 mg) intravenöz infüzyon (15 dakikanın üzerinde), daha sonra ilk dozdan 4 ve 8 saat sonra uygulandı ; 4 ila 11 yaş: emetojenik tedavinin başlangıcından 30 dakika önce oral yolla 4 mg, ilk dozdan 4 ve 8 saat sonra ağız yoluyla 4 mg. Bundan sonra, emetojenik tedaviden sonra 1 ila 2 gün boyunca 8 saatte bir oral olarak 4 mg; 11 yaş ve üzeri :: 8 mg oral yolla günde 3 defa veya 24 mg oral olarak günde bir kez; Oral çözünür film dozaj formu: Ondansetron oral çözünür filmlerin kullanımı, pediatrik hastalarda yüksek emetojenik kanser kemoterapisi ile ilişkili bulantı ve kusmanın tedavisi için endike değildir; Orta derecede emetojenik kanserli kemoterapi ile ilişkili mide bulantısı ve kusmayı önlemek için: 12 yaş ve üstü çocuk hastalar için dozaj yetişkinlerde olduğu gibi aynıdır. 4 ila 11 yaş arasındaki pediatrik hastalar için, dozaj, günde 3 kez verilen bir adet 4 mg oral çözünür filmdir. İlk doz emetojenik kemoterapiye 30 dakika kala ilk dozdan 4 ve 8 saat sonraki dozlarda verilmelidir. Bir adet 4 mg oral çözünür film, kemoterapi tamamlandıktan sonra 1-2 gün boyunca günde 3 kez (8 saatte bir) verilmelidir.

Ondansetron’a hangi diğer ilaçlar da etkilenecek?

Ondansetron

Gastroenterit için normal Pediatrik Doz

Çalışma (n = 145) – Ağızda rehidrasyonun ED aşamasında kusma kontrolü; 6 ay ila 12 ay: 1.6 mg oral yoldan her 8 saatte bir; 1 yıldan 3 yıla kadar: her 8 saatte bir oral olarak 3.2 mg; 4 yaş ve üstü: her 8 saatte bir oral olarak 4 mg; Oral rehidrasyon başlamadan 15 dakika önce dozaj uygulandı.

Ondansetron ile birlikte kullanırsanız kalp ritmi problemleri riskinizi artıracak birçok ilaç bulunmaktadır.

Kullandığınız tüm ilaçlar ve özellikle ondansetron ile tedaviniz sırasında kullanmaya başlamış veya kullandıklarınızı doktorunuza bildirin

Anagrelid

Droperidol

Metadon

Bir antibiyotik – azitromisin, klaritromisin, eritromisin, levofloksasin, moksifloksasin, pentamidin

Kanser ilacı – arsenik trioksit, vandetanib

Bir antidepresan – sitalopram, escitalopram

Anti-sıtma ilacı – klorokin, halofantrin

Kalp ritmi tıbbı – amiodaron, disopiramid, dofetilid, dronedaron, flekainid, ibutilid, kinidin, sotalol; veya

Psikiyatrik bir bozukluğu tedavi etmek için ilaç – klorpromazin, haloperidol, pimozid, tioridazin.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere ondansetron ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

11.02.2014-10-28, 2:45:25

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Bulantı / Kusma Prometazin, Lorazepam, Hidroksizin, Ativan, Zofran, Mekilsin

Bulantı / Kusma, Kemoterapi İndüklü lorazepam, Ativan, Zofran, Deksametason, Metoklopramid, Reglan

Bulantı / Kusma, Postoperatif Zofran, Metoklopramid, Reglan, Zofran ODT, Emend, granisetron

Bulantı / Kusma, Radyasyona Bağlı Zofran, Zofran ODT, granisetron, Kytril, Zuplenz, Granisol