Optik nevrit

Optik sinir iltihabı görme bilgisini gözünüzden beyne aktaran sinir lifleri demetinden oluşan bir optik sinir iltihabıdır. Ağrı ve geçici görme kaybı, optik nevritin ortak semptomlarıdır.

Optik nörit, beyin ve omurilikte sinirlere hasar verme ve iltihaba neden olan multipl skleroz ile yüksek oranda ilişkilidir. Bazı insanlarda, optik nörit belirtileri ve bulguları, multipl sklerozun ilk belirtileri olabilir.

Tek bir optik nevrit atağı geçiren insanların çoğu sonunda görüşlerini düzeltir. Steroid ilaçlarla yapılan tedavi, optik nevritten sonra görme iyileşmesini hızlandırabilir.

Optik nevrit genellikle tek göz etkiler. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

Göz rahatsızlıkları ciddi olabilir. Bazıları kalıcı görme kaybına neden olabilir ve bazıları diğer ciddi tıbbi problemlerle ilişkilendirilir. Eğer doktorunuzla iletişim kurarsanız

Optik nevritin tam nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, optik sinir iltihabının, bağışıklık sistemi yanlışlıkla optik sinirinizi (miyelin) kapsayan maddeyi hedef aldığında ortaya çıkar ve iltihaplanma ve miyelin hasarı ile sonuçlanır.

Normalde, miyelin, elektriksel uyarıların gözlerden beyine hızla ilerlemelerine yardımcı olur ve burada görsel bilgilere dönüştürülür. Optik nevrit, vizyonu etkileyen bu işlemi bozar.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Ne yapabilirsin

Aşağıdaki otoimmün koşullar genellikle optik nevrit ile ilişkilidir

Çoklu skleroz. Multipl skleroz, otoimmün sisteminizin beyninizdeki ve omuriliğindeki sinir liflerini kapsayan miyelin kılıfına saldırdığı bir hastalıktır. Optik nevrit hastalarında optik nevrit atağından sonra multipl skleroz gelişme riski yaşam boyu yüzde 50 civarındadır.

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz

Optik sinir iltihapından sonra multipl skleroz gelişme riskiniz, bir MRI taraması beyninizde lezyonlar gösteriyorsa daha da artar.

Multipl sklerozun önlenmesi

Sarkoidoz ve sistemik lupus eritematosus gibi diğer otoimmün hastalıklar da optik nevrit ile ilişkilendirilmiştir.

Prognoz

Optik nevrit gelişimi ile bağlantılı diğer faktörler şunları içerir:

Otoimmün rahatsızlıklardan kaynaklanan optik nevrit için risk faktörleri arasında

Optik nevritten kaynaklanan komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir:

Optik nevrit belirtileri ve bulguları varsa, muhtemelen aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi göreceksiniz. Bununla birlikte, derhal göz hastalıklarının teşhis ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora (oftalmolog) sevk edilebilirsiniz.

İşte size randevunuza hazırlanmanıza ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinizi bilmenize yardımcı olacak bazı bilgiler.

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır. Optik nevrit için doktorunuza sorulacak sorular şunları içerir:

Doktorunuz sana bir takım sorular soracaktır, örneğin

Genellikle tıbbi geçmişinize ve bir sınava dayanan bir teşhis için bir oftalmolog görmeniz muhtemeldir. Göz doktoru muhtemelen aşağıdaki göz testlerini yapacaktır

Optik nevriti teşhis etmek için yapılacak diğer testler arasında şunlar sayılabilir:

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması. MRI taraması, vücudunuzun resimlerini yapmak için manyetik alan ve radyo dalgası enerjisi darbeleri kullanır. Optik nevriti kontrol etmek için bir MRG sırasında, optik siniri ve beyindeki diğer parçaları görüntülerde daha görünür kılmak için bir kontrast madde enjekte edilebilir.

Bir MRG, beyninizde multipl skleroz gelişme riski yüksek olan hasarlı alanların (lezyonların) olup olmadığını belirlemek için önemlidir. Bir MRG de tümör gibi görme kaybının diğer nedenlerini ekarte edebilir.

Optik nörit genellikle kendiliğinden daha iyi olur. Bazı durumlarda steroid ilaçlar optik sinirdeki iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Steroid tedavisinden kaynaklanabilecek yan etkiler arasında kilo artışı, ruh hali değişiklikleri, mide rahatsızlığı ve uykusuzluk bulunmaktadır.

Steroid tedavisi genellikle damar yoluyla verilir (intravenöz olarak). İntravenöz steroid tedavisi görme iyileşmesini hızlandırabilir, ancak kaybettiğiniz vizyonu nasıl düzelteceğinizi etkilemez gibi görünmektedir. Steroid tedavisi multipl skleroz gelişme riskini azaltmak veya gelişimini yavaşlatmak için de kullanılır.

Steroid tedavisi başarısız olduğunda ve ciddi görme kaybı devam ederse, plazma exchange terapisi adı verilen bir tedavi, bazı kişilerin görüşlerini düzeltmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çalışmalar, plazma değişim tedavisinin optik nörit için etkili olduğunu doğrulamamıştır.

Optik nevritiniz varsa ve MR taramalarında belirgin şekilde iki veya daha fazla beyin lezyonunuz varsa, multipl sklerozu önlemeye yardımcı olan ilaçlardan fayda görebilirsiniz. İnterferon beta-la (Avonex, Rebif) ve interferon beta-1b (Betaseron, Extavia) da dahil olmak üzere bu enjektabl ilaçlar, hastalığın riski yüksek kişilerde multipl skleroz gelişimini önlemek veya geciktirmek için kullanılır.

Çoğu kişi, optik nevrit atağından sonra 12 ay içinde normal görüşü yaklaştırır.

Multipl skleroz veya nöromyelitis optikalı hastalar tekrarlayan optik nevrit atakları riskine sahip olabilirler. Optik nörit, temel koşulları olmayan kişilerde tekrarlanabilir, ancak bu insanlar genellikle görüşleri için multipl skleroz veya nöromyelitis optik hastalarından daha uzun vadeli bir prognoza sahiptirler.

Doktorunu ziyaret et