Ortho tri cyclen kullanır, dozaj ve yan etkiler

Ortho Tri-Cyclen nedir?

Ortho Tri-Cyclen gebeliği önlemek için kontrasepsiyon olarak kullanılır.

Ortho Tri-Cyclen, bu ilaç rehberinde listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Ortho Tri-Cyclen’i hamile iseniz veya yakın geçmişte bebeğiniz varsa kullanın. Kontrolsüz yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, kan pıhtılaşma bozukluğu, dolaşım problemleri, gözlerinizdeki veya böbreklerinizdeki diyabetik problemler, alışılmadık vajinal kanamalar, karaciğer hastalığı veya karaciğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Ortho Tri-Cyclen’i almamanız gerekir: Kanser, şiddetli migren baş ağrısı, eğer sigara içiyorsanız ve 35 yaş üzeriyseniz veya hiç meme kanseri veya rahim kanseri yaşıyorsanız, sarılık doğum kontrol hapları, kalp krizi, felç veya kan pıhtına neden olabilir.

Önemli bilgi

Doğum kontrol haplarını kullanmak, özellikle diğer koşullarınız varsa veya kilolu olmanız durumunda, kan pıhtımı, inme veya kalp krizi riskinizi artırabilir.

Sigara, kan pıhtıları, inme veya kalp krizi riskinizi önemli ölçüde artırabilir. Sigara içtiğiniz ve 35 yaşın üzerindeyseniz doğum kontrol hapları almamanız gerekir.

Ortho Tri-Cyclen’i ilk kullanmaya başladığınızda veya bir dozu kaçırırsanız prezervatifler veya sperm öldürücü gibi doğum kontrolünü tekrar kullanmanız gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Hapı kaçırmak hamile kalma riskinizi arttırır. Ortho Tri-Cyclen’i almayı unutursanız, “eksik doz” talimatlarına dikkatle uyun.

Bu ilacı almadan önce

Bazı ilaçlar Ortho Tri-Cyclen’in antibiyotikler, hepatit C ilaçları, HIV / AIDS ilaçları, nöbet ilaçları veya barbitürat sedatifleri dahil gebeliği önlemede daha az etkili olmasını sağlayabilir. Kullandığınız diğer tüm ilaçları doktorunuza bildirin.

Ortho Tri-Cyclen almak, kan pıhtılaşması, inme veya kalp krizi riskinizi artırabilir. Yüksek tansiyonunuz, diyabetiniz, yüksek kolestrolünüz veya aşırı kiloluyorsanız, daha da risk altındasınızdır. Felaket veya kan pıhtısı riskiniz doğum kontrol haplarını aldığınız ilk yılda en yüksek seviyededir. Doğum kontrol haplarını 4 hafta veya daha uzun süre almadıktan sonra yeniden başlattığınızda riskiniz de yüksektir.

Sigara, kan pıhtıları, inme veya kalp krizi riskinizi önemli ölçüde artırabilir. Sizin riskiniz yaşlılığınızı arttırır ve daha fazla sigara içersiniz. Sigara içtiğiniz ve 35 yaşın üzerindeyseniz kombinasyon doğum kontrol hapları almamanız gerekir.

Hamileyseniz, Ortho Tri-Cyclen kullanmayın. Bu ilacı almayı bırakın ve hamile kaldıysanız veya üst üste iki adet adet dönemi kaçırırsanız doktorunuza söyleyin. Son zamanlarda bebeğiniz varsa, doğum kontrol haplarını almadan önce en az 4 hafta bekleyin.

Ortho Tri-Cyclen’i almamalıyız

Tedavi edilmemiş veya kontrol edilemeyen yüksek tansiyon

Kalp hastalığı (koroner arter hastalığı, kontrolsüz kalp kapakçıklığı bozukluğu, kalp krizi öyküsü, inme veya kan pıhtısı)

göğüs ağrısı

Bir doktor tarafından kontrol edilmeyen olağandışı vajinal kanamalar

Diyabetin neden olduğu gözleriniz, böbrekleriniz veya dolaşımdaki sorunlar

Meme veya rahim kanseri gibi hormona bağlı kanser öyküsü

karaciğer kanseri

Gebelik veya doğum kontrol haplarından kaynaklanan sarılığın öyküsü; veya

Şiddetli migren baş ağrısı (aura, uyuşma, zayıflık veya görme değişiklikleri).

Ortho Tri-Cyclen’in sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza bildirin.

Kalp hastalığı, yüksek tansiyon

Yüksek kolesterol veya trigliseritler

Depresyon öyküsü

Safrakesesi rahatsızlığı

Ortho Tri-Cyclen’i nasıl alayım?

Karaciğer veya böbrek hastalığı

diyabet

Nöbetler veya epilepsi

Adet düzensiz menstrüel döngü öyküsü; veya

Fibrokistik meme hastalığı öyküsü, topaklar, nodüller veya anormal mamografi.

Ortho Tri-Cyclen’deki hormonlar anne sütüne geçebilir ve bebeğe zarar verebilir. Ortho Tri-Cyclen anne süt üretimini yavaşlatabilir. Bebek emziren bir bebeğiniz varsa kullanmayın.

Ortho Tri-Cyclen’i doktorunuzun yaptığı gibi uygulayın. Daha büyük veya daha düşük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçete etiketi üzerindeki talimatları izleyin.

İlk hapınızı, dönemin ilk gününde veya dönemin başlangıcından sonraki ilk Pazar günü alacaksın. Ortho Tri-Cyclen’i ilk kullanmaya başladığınızda kondom veya sperm öldürücü gibi yedek doğum kontrolünü kullanmanız gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Her gün birer tane hap al, en fazla 24 saat arayla. Haplar tükendiğinde, ertesi gün yeni bir paket başlat. Her gün bir hap almadığınızda hamile kalabilirsiniz. Hapları tamamen boşaltmadan önce reçetenizi tekrar doldurun.

28 günlük doğum kontrol paketi, sizi düzenli siklusunuzda tutmak için yedi adet “hatırlatıcı” hap içerir. Bu hatırlatma haplarını kullanırken genellikle dönem başlayacaktır.

Özellikle ilk 3 ayda kanamalarınız baş gösterebilir. Bu kanama devam ederse veya çok ağırsa doktorunuza bildirin.

Şiddetli kusma veya ishal ile hastalanırsanız, yedek bir doğum kontrolü kullanın.

Ameliyat veya tıbbi testlere ihtiyacınız varsa ya da yatağınızda kalacaksanız, kısa süre Ortho Tri-Cyclen’i kullanmayı bırakmanız gerekebilir. Sizi tedavi eden herhangi bir doktor veya cerrah, Ortho Tri-Cyclen kullandığınızı bilmelidir.

Bir doz özledimse ne olacak?

Ortho Tri-Cyclen’i alırken düzenli olarak doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekecek.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

Ortho Tri-Cyclen’i oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzak tutun.

Ortho Tri-Cyclen’i alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ortho Tri-Cyclen ile verilen hasta talimatlarını izleyin. Bu talimatları anlamıyorsanız, doktorunuza veya eczacınıza sorun. Hapı kaçırmak hamile kalma riskinizi arttırır.

Bir aktif hap kaçırırsanız, hatırladığınız gün iki hap alın. Sonra paketin geri kalanında günde bir hap alın.

Birinci veya ikinci haftada iki ardışık aktif hapları kaçırırsanız üst üste iki gün süreyle günde iki hap alın. Sonra paketin geri kalanında günde bir hap alın. Cevapsız hapları takiben en az 7 gün yedek doğum kontrolünü kullanın.

Ortho Tri-Cyclen’in yan etkileri

3.Hafta üst üste iki etkin hap kaçırırsanız, günün ilk günü başlatıyorsanız, paketin geri kalanını atın ve aynı gün yeni bir pakete başlayın. Pazar günleri başlayacaksanız, pazar gününe kadar her gün hap kullanmaya devam edin. Pazar günü, paketin geri kalanını boşaltın ve o gün yeni bir paket başlatın.

Birinci Günün başlangıcında, 1., 2. veya 3. Haftalarda üst üste üç etkin hap kaçırırsanız kalan paketi atın ve aynı gün yeni bir pakete başlayın. Pazar günleri başlayacaksanız, pazar gününe kadar her gün hap kullanmaya devam edin. Pazar günü, paketin geri kalanını boşaltın ve o gün yeni bir paket başlatın.

İki veya daha fazla hapı kaçırırsanız, ay boyunca bir süre geçiremeyebilirsiniz. İki ay boyunca üst üste bir süre özlediyseniz, hamile olabileceğiniz için doktorunuzu arayın.

Hatırlatıcı bir hapı kaçırırsanız, atın ve pakete gelene kadar günde bir hatırlatma hapı tutmaya devam edin. Bir hatırlatma hapı özlediyseniz, yedek doğum kontrolüne ihtiyacınız yoktur.

Özellikle 35 yaşından büyükseniz Ortho Tri-Cyclen’i kullanırken sigara içmeyin.

Ortho Tri-Cyclen sizi HIV ve AIDS dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumayacaktır. Kendinizi bu hastalıklardan korumanın tek yolu prezervatif kullanmaktır.

Ortho Tri-Cyclen’e karşı herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Zor solunum; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Ortho Tri-Cyclen kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

Inme belirtileri – ani uyuşma ya da güçsüzlük (özellikle vücudun bir tarafında), ani şiddetli baş ağrısı, bulaık konuşma, görme ya da denge sorunları

Akciğerde kan pıhtısı bulguları – göğüs ağrısı, ani öksürük, hırıltılı solunum, hızlı nefes alma, öksürme

Bacağınızdaki kan pıhtılarının belirtileri – bir veya iki bacağındaki ağrı, şişme, sıcaklık veya kızarıklık

Kalp krizi semptomları – göğüs ağrısı veya basıncı, çene veya omuza yayılmış ağrı, mide bulantısı, terleme

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgun his, iştah kaybı, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma)

Migren baş ağrısı modelinde veya şiddetinde bir değişiklik

Ellerinizde, ayak bileklerinde veya ayaklarınızda şişme

Göğüs yumağı; veya

Depresyon belirtileri – uyku sorunları, halsizlik, yorgun duygu, ruh hali değişiklikleri.

Ortak Ortho Tri-Cyclen yan etkileri şunları içerebilir:

bulantı kusma

göğüslerde hassasiyet

Çilleri veya yüz derisinin kararması, saçlı deri kayıpları

Ortho Tri-Cyclen’i etkileyen başka ilaçlar hangileridir?

Baş ağrısı, baş dönmesi, sinirlilik

Kontakt lenslerle ilgili problemler

Ortho Tri-Cyclen (etinil estradiol / norgestimate)

Kilo veya iştah değişiklikleri

Düzensiz menstrüel kanama veya lekelenme

Vajinal kaşıntı veya deşarj; veya

isilik.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri devlette hükümete bildirebilirsiniz-1088.

Bazı ilaçlar Ortho Tri-Cyclen’i daha az etkili hale getirebilir ve bu da gebelikle sonuçlanabilir. Diğer ilaçlar, reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil etinil östradiol ve desogestrel ile etkileşime girebilir. Her sağlık uzmanınıza, şimdi kullandığınız tüm ilaçları ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçları bildirin.

12.01.2016-02-04, 6:07:04

Gebelik Kategorisi X Gebelikte kullanılmaz

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim Hükümette uyuşturucu tarihi

Akne doxycycline, clindamycin topikal, eritromisin topikal, tetrasiklin topikal, minosiklin

Doğum Kontrol Mirena, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, Nexplanon, NuvaRing

Anormal Uterin Kanama Mirena, Premarin, Megace, Depo-Provera, megestrol, medroksiprogesteron

Endometrioz Lupron, Depo-Provera, medroksiprogesteron, Provera, noretindron, Sprintec