Oseni

Konjestif kalp yetmezliğine neden olabilir veya kötüleştirebilir, semptomatik kalp yetmezliği olan hastalarda önerilmemektedir ve kurulu NYHA Sınıf III veya IV kalp yetmezliği olan hastalarda kontrendikedir. Hastaları başlatma veya doz arttıktan sonra kalp yetmezliği belirtileri ve semptomları için izleyin. Kalp yetmezliği ortaya çıkarsa, alogliptin / pioglitazon kombinasyonunda pioglitazonun doz azaltılmasını göz önünde bulundurun veya pioglitazonu kesin ve bakımın geçerli standartlarına göre yönetin.

Oseni için kullanır

Terapötik Sınıf: Antidiyabetik

Farmakolojik Sınıf: Alogliptin

Kimyasal Sınıf: Pioglitazon

Birçok kişi tek başına diyetle veya diyetle ve egzersizle tip 2 diyabet kontrol edebilir. Özel olarak planlanmış diyet ve egzersizleri takiben, şeker hastalığınız olduğunda, hatta ilaç kullanırken de önemlidir. Düzgün çalışabilmek için aldığınız alogliptin ve pioglitazon miktarı, yediğiniz yiyecek miktarı ve türüne ve yaptığınız tatbikat miktarına göre dengelenmelidir. Diyetinizi, egzersizinizi veya her ikisini de değiştirirseniz, çok düşük olup olmadığını öğrenmek için kan şekerinizi test etmek isteyeceksinizdir. Doktorunuz size böyle bir şey olursa ne yapılacağını öğretecektir.

Alogliptin ve pioglitazon kombinasyonu insüline bağımlı veya tip 1 diyabetli hastalara yardımcı olmaz, çünkü pankreaslarından insülin üretemezler. Onların kan şekeri en iyi insülin enjeksiyonlarıyla kontrol edilir.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Oseni’yi Kullanmadan Önce

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaş ile alogliptin ve pioglitazon kombinasyonunun etkileri arasındaki ilişki üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda alogliptin ve pioglitazon kombinasyonunun kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Doktorunuzun verdiği özel yemek planına dikkatle uyun. Bu şeker hastalığınızı kontrol etmenin en önemli parçasıdır ve eğer ilaç düzgün çalışıyorsa gereklidir. Düzenli olarak egzersiz yapın ve kanınızdaki veya idrardaki şekeri test edin.

Bu ilaç bir İlaç Rehberiyle birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın alabilirsin.

Tableti tamamen yutun. Ezmeyin, kırmayın ya da çiğneyin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Oseni’nin Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun, bu ilacın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermek için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Bazı kadınlar bu ilacı alırken gebelik riskini artırmış olabilirler. Ovülasyonda sorunlar yaşadıysanız ve geçmişte düzensiz dönemleriniz varsa, bu ilaç size yumurtlamanıza neden olabilir. Bu, hamilelik şansınızı artırabilir. Doğum öncesi potansiyel bir kadın iseniz, doğum kontrol seçeneklerini doktorunuzla konuşmalısınız.

Hızla kilo alıyorsanız, nefes darlığı, göğüs ağrısı veya rahatsızlık, aşırı yorgunluk veya zayıflık, düzensiz solunum, düzensiz kalp atışı veya ellerin, bileklerin, ayak bileklerinin veya ayakların aşırı şişmesi durumunda derhal doktorunuza danışın. Bunlar kalp rahatsızlıklarının semptomları olabilir veya vücudunuz çok fazla su tutar.

Bu ilacı kullanırken pankreatit (şişme ve pankreasta iltihaplanma) oluşabilir. Karın ağrısı, titreme, kabızlık, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, ateş veya başın çarpıklığına sahipseniz anında doktorunuza danışın.

Bu ilaç, anafilaksi, anjiyoödem veya belirli cilt koşullarını (Stevens-Johnson sendromu) içeren ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu reaksiyonlar hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilir. Bunu kullanırken deride kızarıklık, kaşınma, kabarma, soyma veya gevşetme, ateş veya titreme, nefes darlığı veya yutma sorunu veya elleriniz, yüzünüz, ağız veya boğazınızın şişmesi durumunda doktorunuzu hemen arayın. Tıp.

Midenizde ağrı veya hassasiyet, soluk dışkı, karanlık idrar, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma veya sarı gözler veya cildiniz varsa hemen doktorunuza danışın. Bunlar ciddi bir karaciğer problemi semptomları olabilir.

Oseni Kullanırken Önlemler

Bu ilaç kadınlarda kemik kırığı riskini artırabilir. Kırıkları önlemeye yardımcı olması için doktorunuza kemiklerinizi kuvvetli tutmanın yollarını öğrenin.

Bu ilacı 12 aydan uzun süre kullanmanız mesane kanseri riskinizi artırabilir. İdrarda kanınız varsa, idrara çıkma, ağrılı idrar yapma veya sırt, alt karın veya karın ağrısı sık sık, güçlü veya artmış dürüstseniz doktorunuza hemen söyleyin.

Bulanık görme, azalmış görüş veya başka bir görme değişikliği bu ilacı aldığınızda hemen ortaya çıkarsa doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Bu ilaç, hipoglisemiye (düşük kan şekeri) neden olabilir. Düşük bir kan şekeri, bir yemeği veya atıştırmayı ertelerseniz, normalden daha fazla egzerseniz, alkol içersek, mide bulantısı veya kusma yüzünden yiyemezsiniz, bazı ilaçları alamaz veya başka bir diyabet ilacı türü ile alogliptin kullanırsanız da oluşabilir (örn., Insülin, Glimepirid, glipizid, gliburid veya metformin). Düşük kan şekeri belirtileri, sizi geçirmeden önce (bilinç kaybı) tedavi edilmelidir. İnsanlar kan şekeri düşüklüğü ile farklı belirtiler hissederler. Genellikle hangi semptomları olduğunu öğrenmeniz önemlidir, böylece hızlı bir şekilde tedavi edebilirsiniz.

Düşük kan şekeri belirtileri arasında kaygı, bulanıklık, görme bulanıklığı, soğuk terler, karışıklık, soğuk, solgun cilt, düşünce zorluğu, aşırı açlık, hızlı bir kalp atışı, devam eden baş ağrısı, mide bulantısı, sinirlilik, kabus gibi anksiyete, davranış değişikliği sayılabilir. , Huzursuz uyku, titreklik, konuşma bozukluğu veya alışılmadık yorgunluk veya zayıflık.

Düşük kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Kan şekeriniz azsa glikoz tabletleri veya jöle, mısır şurubu, bal veya şeker küpleri yiyin veya meyve suyunu, diyet içermeyen alkolsüz içecekleri veya suda eritilmiş şekeri içerseniz. Glükagon, nöbetler (konvulsiyonlar) veya bilinç kaybı gibi şiddetli semptomların ortaya çıktığı acil durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Bir şırınga ve iğne ile birlikte bir glukagon kiti hazırlayın ve nasıl kullanılacağını bilin. Ailenizin üyeleri ayrıca glukagonun nasıl kullanılacağını bilmelidir.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri), yeterince almazsanız veya ilacınızın bir dozunu atlar, diyet planınızı izlemiyorsanız veya yemek pişirmeyin, ateş veya enfeksiyon geçirmezse veya her zamanki kadar egzersiz yapmazsanız ortaya çıkabilir.

Oseni Yan Etkiler

Oseni (alogliptin / pioglitazon)

Yüksek kan şekeri bulanıklığı bulanık görme, uyuşukluk, ağız tıkanıklığı, yıkanmış, kuru cilt, meyve gibi nefes kokusu, idrara çıkma (frekans ve miktar) artışı, iştahsızlığı, uyku hali, karın ağrısı, mide bulantısı veya kusma, yorgunluk, rahatsız edici solunum (Hızlı ve derin), bilinç kaybı (geçti) veya alışılmadık susama.

Yüksek kan şekeri semptomları ortaya çıkarsa, kan şekeri seviyenizi kontrol edin ve talimatlar için doktorunuzu arayın.

Şeker hastalığınızdan kaynaklanan bir sorun için acil yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir zaman olabilir. Bu aciller için hazırlıklı olmanız gerekir. Tıbbi kimlik (ID) bilezik veya boyun zinciri giymek iyi bir fikirdir. Ayrıca, diyabetiniz olduğunu söyleyen cüzdanınızda veya cüzdanınızda, tüm ilaçlarınızın bir listesi bulunan bir kimlik belgesi bulundurun.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz ilaçlar (tezgah üstü [OTC]) ilaçları ve bitkisel veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Diyabet, Tip 2 metformin, insülin aspart, glipizid, Januvia, glimepirid, Victoza, globürit, pioglitazon, Invokana, Tradjenta, Glükofaj, Janumet, Actos, Levemir, Novolog, Humalog, Amaryl, Farxiga, Onglyza, Welchol, Glikotrol, Trulicity , Sitagliptin, Bydureon