Ostomi: kolostomi, ileostomi veya ürostomi sonrası hayata uyarlama

Ostomini gizleyebilirsin

Size bağlı ostomi çantası çok belirgindir. Aynaya baktığınızda, kıyafetlerinizin altındaki torbaya dikkat edin. Stromuzdan gelen her gırgır sesinin ve gürültünün yüksek sesle duyulduğunu ve odadaki herkes tarafından duyulacağını düşünebilirsiniz.

Bir ostomi var mı istiyorsan giyebilirsin

Çoğu kişi ostomisini onlara söylemediğiniz sürece fark etmez. Omurganıza alıştıkça çantayı saklamak için ipuçları ve püf noktaları bulacaksınız ve sesleri en aza indireceksiniz. İşte size başlamak için bazı fikirler

Bir ostominiz varsa nereye istersen gidebilirsiniz

Onu ostomi çantanızın kıyafetlerinizin altında görüp görmediğini ya da ostomi sesleriniz düşündüğünüz kadar yüksek olup olmadığını düşünen yakın arkadaşınıza veya sevilen birine sorun. Herkesin vücudu ses çıkarır ve zaman zaman kokular üretir. Bu utanç verici olabilse de yanlış giden bir şeyden korkmanıza günün tadını çıkarmaya devam etmeyin.

Bir ostominiz varsa cinsel ilişki ve samimi ilişkiler yaşayabilirsiniz.

Bir ostominiz varsa giysilerin hiçbiri kapalı değildir. Bununla birlikte, vücudunuzun bireysel konturu ve stoma konumunuz bazı giysilerin daha az rahat olmasına neden olabilir. Örneğin, sıkı bel bantları veya kayışlar stoma üzerinde kısıtlayıcı olabilir. Farklı kıyafetlerle denemeye açık olun.

Ancak ostomi sisteminde sıkı giysi giyme veya mayo giydirmene izin verme. Özel perakendeciler aracılığıyla bulunabilen ostomi mayo ve gövdelerine bakın.

Biraz ön gezi planlaması gerekecek, ancak ostometriye sahip olmak seyahat etmenizi engellememelidir. Uçakla seyahat ediyorsanız, ekstra ostomi malzemeleri getirin ve onları hem havaya kaldırın hem de kontrol edilen torbalara koyun.

Doktorunuzdan ostominiz hakkında bir açıklama yapmayı düşünün. Bu not neden ostomi olduğunuzu açıklayabilir ve havaalanı güvenlik tarayıcılarından aramalarda gizliliğinize saygı duymalarını isteyebilir.

Ameliyattan sonra iyileşmek için zamana ihtiyacınız olacak. Ve hangi ostomi ameliyatına sahip olduğunuza bağlı olarak, erektil disfonksiyon veya vajinal kuruluk gibi bazı geçici cinsel yan etkiler yaşayabilirsiniz. Ancak bir ostomi sonrası cinsel yakınlık devam edebilir.

Eğer ostominizde daha az çekici hissederseniz, yavaş yavaş samimiyete geri dönün. Belki hemen seks yapmaya hazır değilsin. Bunu eşinizle tartışın. Dokunma ve öpüşme ile başlamak öneride bulunun. Eşiniz kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olur ve bir ostomi kadar cazip olduğunuza dair size güven verir.

Kendini daha güvende hissetmek için samimiyetten önce adımlar atın. Omstomi çantanızı boşaltın ve temizleyin. Contanın sıkı olduğundan emin olmak için kontrol edin. Opak bir kese kullanın veya bir kese kapağı deneyin. Bir çantayı saklamak ya da yerine koymak için iç çamaşırı ve külotlu çoraplar özel perakendecilerden temin edilebilir. Hemostroma hemşirenize bu ürünleri satan şirketler hakkında bilgi verin.

Bir ostomi ile cinsiyetin bazı yönleri değişebilir. Bazı cinsel pozisyonların ostomi üzerinde baskı oluşturduğunu ve rahatsız olduğunu görebilirsiniz. Yanınızda yatmak gibi yeni konumlarla denemeler yapın.

Sıklıkla yaşta olan ostomiler olan insanlar, yeni arkadaşlarına ostomileri hakkında ne zaman anılacaklarını düşünüyorlar. Bu size kalmış. Başkaları, önce potansiyel bir müşteriyi tanımak ve bunlara güvenmek isterken, bazı insanlar açık alanda kolayca çıkarmayı daha rahat hissedeceklerdir. Sizin için doğru olanı yapın. Bu reddin mümkün olduğunu bilin ve bir ostominin sizin ilişkiniz için ne anlam ifade ettiğini düşünmek için yeni bir ortak verin. Soruları açık ve dürüstçe cevaplayın.

Östomileri olan diğer insanlarla temasa geçin – bazen kendilerini ostomates olarak tanımlarlar. Topluluğunuzda veya çevrimiçi bir destek grubunuz olsun, orada bulunmuş insanlardan tavsiyeler almak güveninizi artırmanın harika bir yoludur. Doktorunuza veya hemşiresine sormaktan utanabileceğinizi sorabilirsiniz. Bir ostomi ile hayata uyarlamanıza yardımcı olacak ipuçları da alabilirsiniz.

Omstomilerle başkalarıyla konuşma

Doktorunu ziyaret et