Ovrette oral, implantasyon, parenteral

Progestinler hormondur.

Ovrette için kullanır

Doğum kontrolünde düşük doz progestinler gebeliği önlemek için kullanılır. Progestin-sadece oral kontraseptiflerin diğer isimleri minipiller ve progestin-sadece haplar (POP’lar) ‘dir. Progestinler, bir kadının yumurtasının tamamen gelişmesini önleyerek döllenmeyi önleyebilir.

Ayrıca, progestinler servikal mukusun kalınlaşması gibi uterusun açılışında değişikliğe neden olur. Bu, eşin sperminin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırıyor. Kadının yumurtasının eşinin spermiyle döllenmesinin progestin alması, alması veya kullanması sırasında ortaya çıkması daha az olasıdır, ancak ortaya çıkabilir. Buna rağmen, progestinler döllenmiş yumurta rahim duvarlarına tutturulmasını zorlaştırıyor ve hamile kalmayı zorlaştırıyor.

Hiçbir kontraseptif yöntem% 100 etkili değildir. Çalışmalar, her 100 kadının 1’inden azının enjeksiyonu zamanında doğru bir şekilde aldıktan sonra ilk yıllarında hamile kaldıklarını göstermektedir. Doğum öncesi kontrasepsiyon için progestinleri ağızdan doğru şekilde alıyor olan her 100 kadından 10’undan azı, ilk kullanım yılı boyunca hamile kalmaktadır. İşe yaramayan yöntemler prezervatif, diyafram veya spermisit içerir. Doktorunuzla doğum kontrolünde seçeneklerinizi tartışın.

Progestin kontraseptifleri yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Düşük sodyum veya düşük şekerli diyet gibi herhangi bir özel diyette olup olmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun.

Bu grupta veya diğer ilaçlarda ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar boyaları, koruyucuları veya hayvanlar gibi başka alerji türleriniz varsa ayrıca sağlık profesyonelinize de söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Progestinler gençler tarafından kullanılmıştır ve yetişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya problemlere neden olduğu gösterilmemiştir. Çalışmaları için her gün progestin içeren oral kontraseptif almalısınız. Progestinler, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz, gençler için bir risk faktörüdür. Depo-Provera Kontraseptif Enjeksiyonun gençler ve genç kadınlarda kemik gelişimi ve büyümesi ile ilgili sorunlara neden olup olmadığı bilinmiyor. Özellikle bu ilacı 2 yıl veya daha uzun süredir kullanıyorsanız, doktorunuzun sizi büyüme problemleri için düzenli olarak kontrol etmesi önemlidir.

Diyetin Önemi

Bu ilaç test edilmiş ve yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir.

Hamilelik sırasında progestin içeren kontraseptif kullanımı önerilmez. Gebeliğin şüpheli olup olmadığı konusunda doktorlara bilgi verilmelidir. Kazara gebelik sırasında kullanıldığında, doğum kontrolü için kullanılan progestinlerin herhangi bir problemi olmamıştır.

Progestinler anne sütüne geçmesine rağmen, kontrasepsiyon için kullanılan düşük progestin dozlarının hemşirelik bebeklerinde sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir. Doğum kontrol anneleri için doğum kontrolü için kullanılan progestinler tavsiye edilirken kontrasepsiyon istenir.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilaçlardan herhangi birine sahip olduğunuzda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak önerilmez. Doktorunuz bu sınıfta bir ilaçla tedavi etmemeye veya aldığınız diğer ilaçların bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu sınıftaki ilaçları aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, bu sınıftaki ilaçların kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, progestin kontraseptifleri içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Ovrette’ye özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Progestin’i mümkün olduğunca güvenli ve güvenilir bir hale getirmek için, ne zaman alacağınızı ve hangi etkilerin olacağını anlamalısınız. Doğum kontrolü için progestinler genellikle hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Bu ilacı almadan veya kullanmadan önce onları dikkatle okuyun.

Progestinler, bir kadını, insan bağışıklık yetersizliği virüsü (HIV) veya edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan hastalıklardan (STD’ler) korumaz. Bu hastalıklardan korunmak için lateks (kauçuk) prezervatif kullanımı veya yoksunluk önerilmektedir.

Bu ilacı sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yan etkilerin olasılığını azaltmak ve daha iyi çalışmasına izin vermek için ilacı her gün aynı saatte almaya çalışın.

Acil kontrasepsiyon için levonorgestrel tablet dozaj formunu kullanırken

Kontrasepsiyon için medroksiprogesteron enjeksiyon dozaj formu kullanıldığında

Oral progestin dozaj formunu kullanırken

Kontrasepsiyon için progestin enjeksiyonu için uygun zamanı programlamak için doktorunuzun emirlerini izleyin.

Bu sınıftaki doz ilaçları farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilaçların ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Ovrette’yi Kullanmadan Önce

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Oral dozaj biçimi için (tabletler)

Enjeksiyonluk dozaj formu için

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, dozajınızın değişen ihtiyaçlarınıza göre ayarlanmasına ve istenmeyen etkilerin saptanmasına izin verecektir. Doğum kontrolleri için progestinleri ağızdan alıyor olduğunuzda bu ziyaretler genellikle her 12 ayda bir yapılır.

Progestinler bazı insanlarda baş dönmesine neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki vereceğinizden emin olun, makineler kullanın veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka şeyler yapın.

Progestin kontraseptiflerinin doğru kullanılması

Bazı progestin dozlarının hormon dengesini değiştirerek kemiklerin geçici olarak incelmesine neden olması mümkündür. Osteoporoz riski yüksek olup olmadığınızı doktorunuzun bilmeniz önemlidir. Osteoporoz riskinizi artıracak bazı şeyler arasında sigara içmek, alkol kötüye kullanmak, çok miktarda kafein almak veya içmek ve ailenin osteoporoz öyküsü veya kırılmış kemik olması sayılabilir. Bazı ilaçlar, örneğin steroidler (kortizon benzeri ilaçlar) veya antikonvülzanlar (nöbet ilaçları) de kemiklerin inceltilmesine neden olabilir. Depo-Provera® Kontraseptif Enjeksiyonu veya Depo-SubQ Provera® 104’ü kullanıyorsanız, bu risk faktörlerinden herhangi birini doktorunuza bildirmeniz özellikle önemlidir. Bu kontraseptifler kemik mineral yoğunluğunda bir kayıp oluşturabilir. Doktorunuz bu kontraseptiflerin yerine başka bir kontrplak kullanabilir.

Kullanımın ilk 3 ayında düzenli menstrüasyon süreleri arasında çeşitli miktarlarda vajinal kanamalar olabilir. Bu alışılmadık bir şey değildir ve ilaçları durdurmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu, bazen kanama hafif olduğu zaman lekelenme veya daha ağır olduğu zaman kanama denilir. Bu gerçekleşirse, düzenli doz programınıza devam edin. Doktorunuza danışın

Kaçırılmış menstrüasyon dönemleri oluşabilir. Hamileliğinizden şüpheleniyorsanız derhal doktorunuzu aramalısınız.

Herhangi bir laboratuvar testi planlıyorsanız, bir progestin kullandığınızı doktorunuza bildirin. Progestinler bazı test sonuçlarını değiştirebilir.

Aşağıdaki ilaçlar kontraseptif olarak progestinlerin etkinliğini azaltabilir

Bazen doktorunuz bu ilaçları doğum kontrolü için progestinlerle birlikte kullanabilir, ancak doktor progestininizin düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için sizi takip etmek için size özel talimatlar verecektir. Progestin etkinliğini azaltabilecek bir ilaç kullandığınızda gebeliği önlemek için progestinle birlikte ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Doğum kontrolünde medroksiprogesteron enjeksiyonu kullanıyorsanız, kontraseptifleri etkileyen ilaç kesilirse bile bir sonraki enjeksiyona kadar bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Oral tabletleri kullanıyorsanız kontraseptifleri etkileyen ilaç kesilirse bile, tam bir döngü için (veya 4 hafta) bir doğum kontrol yöntemi yedekleme yöntemini kullanmaya devam edin.

Oral progestin-sadece kontraseptif kullandıktan sonra birkaç saat içinde herhangi bir nedenle kusarsanız, başka bir doz almayınız. Düzenli doz programınıza geri dönün ve doğum kontrolü için ilave bir yedekleme yöntemi olan 48 saat süreyle kullanın.

Ovrette Kullanılırken Dikkat Edileceği Önlemler

Ovrette Yan Etkileri

Acil kontrasepsiyon için levonorgestrel tabletleri alıyorsanız ve ilacın her iki dozunu aldıktan sonra 1 saat içinde kusma meydana gelirse, dozun tekrarlanıp müküpülmeyeceğini tartışmak için doktorunuza başvurun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Yukarıda listelenen tüm bu yan etkilerin hepsi bu ilaçların her biri için rapor edilmemiştir, ancak bunların en az biri için rapor edilmiştir. Progesteronların tümü benzerdir, bu nedenle yukarıdaki yan etkilerden herhangi biri bu ilaçlardan herhangi birinde ortaya çıkabilir.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan sonra, vücudunuzun ayarlanması zaman alabilir. Bunun ne kadar sürdüğü, kullandığınız tıp miktarına ve ne zamandan beri kullandığınıza bağlıdır. Bu süre zarfında aşağıdaki yan etkilerin fark edilmesi durumunda doktorunuzla görüşün.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.