Paceron

Amiodaronun potansiyel olarak ölümcül birçok toksisitesi vardır, bunların en önemlileri pulmoner toksisitedir (aşırı duyarlılık pnömonisi veya interstisyel / alveolar pnömoni). Karaciğer yaralanması sıktır, ancak genellikle hafiftir ve sadece anormal karaciğer enzimleri ile kanıtlanmaktadır. Bununla birlikte, aşırı karaciğer hastalığı olabilir ve birkaç vakada ölümcül olmuştur. Amiodaron, örneğin aritmi daha az tolere ederek veya tersine çevirmek daha zor olan aritmi daha da kötüleştirebilir. Belirtilen aritmileri olan hastalar, yükleme dozu verilirken hastaneye kaldırılmalıdır ve bir yanıt genellikle en az bir hafta, genellikle iki veya daha fazla süre gerektirir.

Pacerone için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiaritmik, Grup III

Kimyasal Sınıf: Benzofuran

Amiodaron, antiaritmik olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Doğrudan kalp dokusunda çalışır ve kalpteki sinir uyarılarını yavaşlatır. Bu kalp ritmini normal tutmaya yardımcı olur.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Amiodaronun pediyatrik popülasyonda yaş ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Pacerone’u Kullanmadan Önce

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda amiodaronun yararlılığını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşla ilgili böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olması ihtimali yüksektir; bu durum, amiodaron alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak genellikle tavsiye edilmez, ancak bazı durumlarda gerekebilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdakilerden herhangi biriyle kullanılması, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak bazı durumlarda kaçınılmaz olabilir. Birlikte kullanılırsa, doktorunuz bu dozu veya bu ilacı ne sıklıkla kullanacağınızı değiştirebilir veya size yiyecek, alkol veya tütün kullanımı hakkında özel talimatlar verebilir.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, amiodaron içeren bir dizi ürünün doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Pacerone’a özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bu ilacın ilk dozunu hastanede alacaksınız. Ciddi bir yan etkinizin olmadığından emin olmak için bu ilacı aldıktan sonra doktorunuz sizi yakından izleyecektir.

Amiodaronu, kendinizi iyi hissederseniz de doktorunuzun yönlendirdiği şekilde kullanın. Doktorunuzdan emreden daha fazla ilaç almayın ve herhangi bir doz kaçırmayın. Vücudunuzun bu ilaca tepki vermesi bir veya iki hafta sürebilir.

Bu ilaç bir ilaç rehberi ile birlikte verilmelidir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Bu ilacı yiyecekli olsun olmasın, ancak her seferinde aynı şekilde amiodaron alabilirsin.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Amiodaronun Doğru Kullanımı

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Bu tıbbın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için doktorunuzun düzenli ziyaretlerdeki ilerlemenizi kontrol etmesi önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan testleri gerekebilir.

Hamile iken bu ilacı kullanmanız doğmamış bebeğinize zarar verebilir. Hamilelikten kaçınmak için etkili bir doğum kontrol yöntemini kullanın. İlacı kullanırken hamile kaldıysanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacı kullanırken nefes darlığı, göğüs gerginliği, hırıltılı solunum veya herhangi bir nefes darlığı yaşıyorsanız hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, QT uzatma adı verilen bir durum gibi kalp ritminde değişikliğe neden olabilir. Bazı hastalarda bayılma veya ciddi yan etkilere neden olabilir. Hızlı, darbe çeken veya düzensiz kalp atışları gibi kalp ritim problemleri belirtileri varsa doktorunuzla hemen temasa geçin.

Bu ilacı kullanırken karaciğer sorunları olabilir. Karın ağrısı veya hassasiyet, kil renkli dışkı, karanlık idrar, iştah azalması, ateş, baş ağrısı, kaşıntı, iştahsızlığı, bulantı ve kusma gibi bu semptomlardan birden çok şikayetçiniz varsa bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza danışın. Kusma, deri döküntüsü, ayağa veya alt bacaklarda şişme, alışılmadık yorgunluk veya zayıflık veya sarı gözler veya cilt.

Paceron Kullanırken Alınacak Önlemler

Görme bulanıklığı, okunmada zorluk veya görme alanında başka herhangi bir değişiklik olması halinde tedavi sırasında veya sonrasında derhal doktorunuza danışın. Doktorunuz gözlerinizi bir göz doktoru tarafından kontrol edilmenizi isteyebilir.

Yanma, uyuşma, karıncalanma ya da kollarda, ellerde, bacaklarda ya da ayaklarda ağrılı hissi yaşıyorsanız hemen doktorunuza danışın. Bunlar, periferik nöropati adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.

Bu ilacı aldığınızı gösteren bir tıbbi kimlik kartı veya bilezik taşımanız gerekebilir. Bunun hakkında doktorunuza danışın.

Herhangi bir ameliyat olmamış (diş ameliyatı dahil) veya acil tedavi yapmadan önce, bu ilacı aldığınızı tıp doktoruna veya diş hekiminize söyleyin. Ameliyat veya tıbbi test yaptırmadan birkaç gün önce bu ilacı kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Amiodaron cildinizin güneş ışığına duyarlılığını arttırır; çok fazla güneş ışığı ciddi güneş yanığına neden olabilir. Tedavinin durdurulmasından sonra cildiniz birkaç ay boyunca güneş ışığına duyarlı olmaya devam edebilir. Açık havada güneş kremi kullanın. Koruyucu elbiseler ve şapkalar giyin. Güneş lambaları ve bronzlaştırıcı yataklardan kaçının.

Bu ilacı uzunca bir süre aldıktan sonra, cildinizde, özellikle yüzünüze, boynunuza ve kollarına güneş maruz kalan bölgelerde mavi-gri bir renk oluşmasına neden olabilir. Amiodaron ile tedavinin bitmesinin ardından bu renk genellikle soldurur, ancak birkaç ay sürebilir. Bu renk değişikliği meydana gelirse doktorunuza danışın.

Greyfurt ve greyfurt suyu, vücudunuzdaki bu ilacın miktarını arttırarak amiodaronun yan etkilerini artırabilir. Bu ilacı kullanırken greyfurt yememeli ya da greyfurt suyu içmemelisin.

Pacerone Yan Etkileri

Pacerone (amiodaron)

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Buna reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır (tezgah üstü [OTC]) ilaçlar ve bitkisel ilaçlar (ör. St. John’s wort) veya vitamin takviyeleri dahildir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi D Olumlu risk belirtisi

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Aritmi amiodaron, propranolol, verapamil, lidokain, Inderal, Tikosyn

Ventriküler fibrilasyon amiodaronu, lidokain, vazopressin, Cordarone, Pitressin

Ventriküler Taşikardi atenolol, amiodaron, propranolol, lidokain, flekainid, İnderal

Supraventriküler Taşikardi metoprolol, atenolol, diltiazem, amiodaron, Toprol-XL, verapamil