Paceron

Amiodaron, kalp atışlarının ritmini etkiler.

Amiodaron, kalp atışlarının ventriküllerin hayatı tehdit eden kalp ritim bozukluklarına (kalbin alttaki odaları kanın kalpten dışarı akmasına izin verme) sahip kişilerde normalde yenmesini sağlamaya yardım etmek için kullanılır. Amiodaron, ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyonu tedavi etmek için kullanılır.

Amiodaron, yalnızca hayatı tehdit eden kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İlk birkaç dozunuzu kalp ritminizin bir elektrokardiyograf veya EKG (bazen EKG olarak da bilinir) kullanılarak izlenebildiği bir hastane ortamında alacaksınız.

Amiodaron, bu ilaç kılavuzunda listelenmeyen amaçlar için de kullanılabilir.

Amiodaron, yalnızca hayatı tehdit eden kalp ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Amiodaron veya iyot alerjiniz varsa veya “AV blok” (kalp piliniz olmadığı sürece) gibi ciddi bir kalp rahatsızlığınız varsa, yavaş kalp atışlarının geçmişi varsa veya kalbiniz pompalayamazsa bu ilacı almamanız gerekir Kan düzgünce.

Bu ilaç karaciğerinizde veya akciğerlerinizde tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, üst karın ağrısı, karanlık idrar, sarılık (cildin veya gözlerin sararması) veya kan dökmeniz durumunda derhal doktorunuzu arayın.

Bu ilacın amiodaron veya iyot için alerjiniz varsa veya almıyorsanız, bu ilacı kullanmamalısınız.

Bazı ciddi kalp rahatsızlıkları, özellikle de “AV blok” (kalp piliniz olmadığı sürece)

Bayılmana neden olan yavaş kalp atışlarının geçmişi; veya

Kalbin kan pompalamıyorsa.

Amiodaron, kalp, karaciğer, akciğerleriniz veya tiroidinizde tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Amiodaronun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, var ise doktorunuza bildirin.

Astım veya başka bir akciğer rahatsızlığı

karaciğer hastalığı

Tiroid rahatsızlığı

Görme sorunları

Yüksek veya düşük tansiyon

Bir elektrolit dengesizliği (kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri gibi); veya

Göğsünüze implante edilen bir kalp piliniz veya defibrilatörünüz varsa.

Hamiliyseniz amiodaron kullanmayınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Tedavi sırasında gebeliği önlemek için etkili doğum kontrolü kullanın.

Amiodaron anne sütüne geçebilir ve bakım veren bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Reçetenizin etiketindeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız.

Başka bir kalp ritmi tıbbı daha kullanıyor iseniz, amiodaron kullanmaya başladığınızda tedricen almayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuzun doz talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Amiodaron gıdalarla veya gıdalar olmadan alabilir, ancak her seferinde aynı şekilde alabilirsin.

Kalp ritminizin gelişmesi 2 hafta kadar sürebilir. İyili kendinizi iyi hissetseniz dahi yönetmeliğe uygun olarak kullanmaya devam edin.

Amiodaron kullanırken, tiroid, görme, akciğerler ve karaciğer fonksiyonlarını kontrol etmek için sık sık tıbbî testler ve göğüs röntgeni gerekir. Amiodaron vücudunuz üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir. Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa (lazerle göz ameliyatı dahil) amiodaron kullandığınızdan önce cerraha zamanında haber verin. İlacı kısa bir süre kullanmayı bırakmanız gerekebilir.

Amiodaron, bazı tıbbi testlerde olağandışı sonuçlara neden olabilir. Amiodarone kullandığınızı size söyleyen herhangi bir doktora söyleyin.

Nem, ısı ve ışıktan uzakta oda sıcaklığında saklayın.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Hatırladığınız anda kaçırdığınız dozu alın. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zaman, atlanan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için ek ilaç kullanmayın.

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Poison Help (Poison Yardım) hattını arayın. Bir amiodaron doz aşımı ölümcül olabilir.

Aşırı doz belirtileri zayıflık, yavaş kalp hızı, hafif başlı hissetme veya bilinç kaybı içerebilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu, amiodaron ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Amiodaron kullanırken greyfurt ürünlerinin kullanılmasından kaçının.

Güneş ışınlarına veya bronzlaştırıcı yataklara maruz kalmaktan kaçının. Amiodarone sizi daha kolay güneş yanığı haline getirebilir. Dışarıda bulunduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın.

Bu ilaç, düşüncelerinizi veya tepkileri azaltabilir. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Allerjik reaksiyon belirtileri varsa acil tıbbi yardım alın: kovanlar; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Amiodaron vücudunuzu tamamen boşaltmak için uzun süre alır. Amiodarone’u kullanmayı bıraktıktan sonra yan etkilere devam edebilirsiniz. İlacın vücudunuzdan tamamen temizlenmesi birkaç ay sürebilir.

Amiodaron kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra bile bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuzu arayın.

Hışıltı, öksürük, göğüs ağrısı, öksürme kanı, kötüleşen solunum sorunları

Yeni veya kötüleşen düzensiz bir kalp atışı şekli (hızlı, yavaş veya titreyen kalp atışı)

Hafif başlı bir his, tıpkı senin gibi

Bulanık görme, görme kaybı, baş ağrısı veya gözlerinizin arkasındaki ağrı, bazen kusma

Karaciğer sorunları – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgun his, iştah kaybı, koyu renk idrar, kil renkli dışkı, sarılık (ciltte veya gözlerde sararma)

Aşırı aktif tiroid belirtileri – kilo kaybı, saç inceltme, çok sıcak veya çok soğuk hissi, terleme artışı, adet düzensizlikleri, boynunuzda şişme (guatr); veya

Aşırı aktif tiroid belirtileri – aşırı yorgunluk hissi, kuru cilt, eklem ağrısı veya sertliği, kas ağrısı veya zayıflığı, ses kısıklığı, soğuk hava sıcaklıklarına karşı daha duyarlı hissetme, kilo alma.

Genel yan etkiler aşağıdakileri içerebilir:

Baş dönmesi, görme sorunları, ışıkların çevresinde halaların görülmesi

Koordinasyon kaybı, zayıf hissetmek veya yorulmak

Bulantı, kusma, kabızlık

uyuşma veya karıncalanma

Titreme; veya

Anormal karaciğer fonksiyon testleri.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088 numaralı telefondan FDA’ya bildirebilirsiniz.

Birçok ilaç amiodaron ile etkileşime girebilir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut ilaçlarınız hakkında ve özellikle de kullanmaya başlamış olduğunuz veya kullanmadığınız ilaçları belirtin

Bir antibiyotik – azitromisin, siprofloksasin, klaritromisin, eritromisin, levofloksasin, moksifloksasin, pentamidin, rifampin ve diğerleri

Bir antidepresan – amitriptilin, sitalopram, desipramin, doksepin, imipramin, nortriptilin, trazodon ve diğerleri

Kan inceltici – varfarin, Coumadin, Jantoven

Kanser ilaçları

Bir diüretik veya “su hapı”

Statin “kolestrol tıp – atorvastatin, lovastatin, simvastatin, Lipitor, Zocor, Vytorin ve diğerleri

Kalp ya da kan basıncı ilaçları – digoksin, disopiramid, dofetilid, flekainid, procainamid, propranolol, kinidin, sotalol, verapamil ve diğerleri

HIV veya AIDS ilacı – indinavir, nelfinavir, rilpivirin, ritonavir, sakinavir; veya

Zirai hastalıkları tedavi etmek için tıp – klorpromazin, fluphenazine, haloperidol, lityum, pimozid, prometazin, tioridazin, ziprasidon ve diğerleri.

Bu liste tam değildir ve birçok diğer ilaçlar amiodaron ile etkileşim halindedir. Buna reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Sizi tedavi eden herhangi bir sağlık uzmanına tüm ilaçlarınızın bir listesini verin.

Amiodaron vücudunuzdan tamamen uzak durmanız için uzun sürer ve amiodaron kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç ay boyunca ilaç etkileşimleri mümkündür. Bu süre boyunca herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun. Son amiodaron dozunuzdan bu yana ne kadar zaman geçtiğini takip edin.

 Cerner Multum, Inc. Sürüm: 6.02. Tadilat Tarihi: 2015-05-05, 09:30:49 AM.