Panik atak ve panik bozukluk hastalığı

Panik atak, gerçek bir tehlike veya belirgin bir neden bulunmadığında şiddetli fiziksel reaksiyonları tetikleyen şiddetli korkunun ani bir bölümünü teşkil eder. Panik atakları çok korkutucu olabilir. Panik atak oluştuğunda, kontrolünüzü kaybettiğinizi, kalp krizi geçirdiğiniz veya ölmekte olduğunu düşünebilirsiniz.

Birçok kişi yaşamları boyunca sadece bir veya iki panik atak geçirir ve belki de stresli bir durum sona erdiğinde sorun kaybolur. Ancak, tekrarlayan, beklenmedik panik ataklarınız yaşadıysanız ve başka bir saldırıdan sürekli korktuğunuz için uzun süre harcanırsanız, panik bozukluğu diye bir durumunuz olabilir.

Belirtiler

Panik atakların kendileri hayati tehlike oluşturmuyorsa da, korkutucu olabilir ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkilerler. Fakat tedavi çok etkili olabilir.

Yaklaşan mahkum veya tehlike duygusu; Kontrol veya ölüm kaybı korkusu; Hızlı, çarpıcı kalp atış hızı; Terlemek; Titreme veya sallanma; Boğazdaki nefes darlığı veya sızdırmazlık; Titreme; Sıcak yanıp söner; Mide bulantısı; Karın krampları; Göğüs ağrısı; Baş ağrısı; Baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma; Uyuşukluk veya karıncalanma hissi; Gerçekdışılık veya ayrılma hissi

Panik ataklar genellikle uyarı yapılmaksızın aniden başlar. Onlar, bir araba kullanırken, alışveriş merkezinde, uykuda uykuda veya iş toplantılarının ortasında her an grev yapabilirler. Ara sıra panik ataklarınız olabilir veya sıklıkla ortaya çıkabilir.

Panik ataklarının birçok varyasyonu vardır, ancak belirtiler genellikle birkaç dakika içinde zirveye ulaşır. Panik atak geçtikten sonra yorgun ve yıpranmış hissedebilirsiniz.

Panik atak tipik olarak bu belirtilerin bazılarını içerir

Genetik; Büyük stres; Strese karşı daha duyarlı ya da olumsuz duygulara yatkın olan mizaç; Beyninizin işlevlerinin bölümlerindeki belirli değişiklikler

Panik atak ile ilgili en kötü şeylerden biri de başka bir korkunuza sahip olma korkusu. Panik atak geçirdiğinden korkabilirsiniz; bu da, oluşabilecek durumlardan kaçınmanıza neden olur.

Aile öyküsü panik atak veya panik bozukluğu; Sevilen birinin ölüm veya ciddi hastalık gibi başlıca yaşam stresleri; Cinsel saldırı veya ciddi bir kaza gibi travmatik bir olay; Boşanma veya bebek ilavesi gibi hayatınızdaki önemli değişiklikler; Sigara ya da aşırı kafein alımı; Çocukluğun fiziksel veya cinsel istismarının tarihçesi

Sebepler

Panik atak belirtileriniz varsa, mümkün olan en kısa zamanda tıbbi yardım isteyin. Panik atak, oldukça rahatsız olsa da, tehlikeli değildir. Ancak panik atakların kendi başınıza yönetilmesi zordur ve tedavi olmadan kötüleşebilirler.

Panik atak belirtileri aynı zamanda kalp krizi gibi diğer ciddi sağlık sorunlarına da benzediğinden, belirtilerinize neyin neden olduğundan emin değilseniz, sağlık uzmanınız tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Panik atak ya da panik bozukluğun nedeninin bilinemediği halde bu faktörler rol oynayabilir

Panik atakları aniden ve uyarı yapılmaksızın başlayabilir, ancak zamanla genellikle bazı durumlarda tetiklenirler.

Bazı araştırmalar, vücudunuzun tehlike ile mücadelede veya uçaktaki tepkisinin panik ataklarına karıştığını öne sürüyor. Örneğin, peş peşe bir ayı geldiğinde, vücudunuz içgüdüsel tepki verecektir. Bedeniniz hayatı tehdit eden bir duruma hazırlandığında kalp atış hızı ve solunum hızı hızlanır. Aynı reaksiyonların çoğu panik atakta ortaya çıkar. Ancak bariz bir tehlike olmadığında neden panik atak meydana geldiği bilinmiyor.

Risk faktörleri

Panik bozukluğunun belirtileri genellikle gençlerin sonlarında veya yetişkinlikte başlar ve erkeklerden daha çok kadını etkiler.

Evinize sürme veya evden çıkma korkusu gibi belirli fobilerin gelişimi; Sağlıkla ilgili endişeler ve diğer tıbbi durumlar için sık sık tıbbi bakım; Sosyal durumlardan kaçınma; İşyerinde veya okulda sorunlar; Depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik bozukluklar; İntihar veya intihar düşüncelerinin artması; Alkol veya diğer maddelerin yanlış kullanımı; Finansal problemler

Komplikasyonlar

Panik atak veya panik bozukluğu geliştirme riskini artırabilecek faktörler şunları içerir:

Belirtileriniz, ilk ortaya çıktıklarında ve bunları ne sıklıkta yaşadığınız da dahil olmak üzere; Geçmişinizdeki travmatik olaylar ve ilk panik ataktan önce gerçekleşen herhangi stresli, önemli olaylar da dahil olmak üzere önemli kişisel bilgiler; Sahip olduğunuz diğer fiziksel veya zihinsel sağlık koşulları da dahil tıbbi bilgiler; İlaçlar, vitaminler ve diğer takviyeleri ve dozajları; Doktorunuza soracak sorular

Tedavi edilmeden bırakıldığında, panik atak ve panik bozukluk hayatının neredeyse her bölgesini etkileyebilir. Sürekli korku içinde yaşadığınız panik ataklarınızdan öylesine korkabilirsiniz ki, yaşam kalitenizi mahveder.

Belirtilerime neden olduğuna inanıyor musunuz? Altta yatan tıbbi bir sorunun belirtilerime neden olması mümkün müdür? Herhangi bir teşhis testine ihtiyacım var mı? Zihinsel sağlık uzmanımı görmem gerekir mi ?; Belirtilerimi yönetmem için şimdi yapabileceğim bir şey var mı?

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Panik atakların sebep olabileceği veya buna bağlı olabilecek komplikasyonlar arasında

Bazı insanlar için, panik atak, panik ataklarınız varsa kurtulamamanız veya yardım almanızdan korktuğunuz yerden veya durumlardan kaçınarak agorafobiyi içerebilir. Veya evinizi terk etmeniz için sizinle birlikte olmak başkalarına güvenebilir.

Panik atak ya da panik bozukluğum var mı? Hangi tedavi yaklaşımını öneriyorsunuz ?; Terapiyi öneriyorsanız, ne sıklıkta ona ihtiyacım olacak ve ne kadar süreceğim ?; Benim adıma grup terapisi yardımcı olur mu ?; İlaç öneriyorsanız olası yan etkiler var mı ?; İlaç almak için ne kadar süre gerekecek? Tedavimin işe yarayıp yaramayacağını nasıl izleyeceksiniz? Panik ataklarımızın tekrarlama riskini azaltmak için şimdi ne yapabilirim? Durumumu yönetmem için yardım alabileceğim kendi kendine bakım adımları var mı ?; Elimde olan herhangi bir broşür veya basılı materyal var mı ?; Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Bir panik atak belirtileri veya belirtileri yaşadıysanız, birincil bakım sağlayıcınızla randevu alın. İlk değerlendirmeden sonra, doktorunuz sizi tedavi için bir psikiyatr veya psikologa sevk edebilir.

Belirtileriniz neler? İlk ne zaman ortaya çıktı? Saldırılarınız ne sıklıkta ortaya çıkıyor ve ne kadar süre devam ediyor? Özellikle bir şey saldırıya neden oluyor mu ?; Ne sıklıkta başka bir saldırı korkusu yaşıyorsunuz? Saldırı tetikleyen yerler veya deneyimlerden kaçınır mısınız; Belirtileriniz okul, iş ve kişisel ilişkiler gibi hayatınızı nasıl etkiliyor? İlk panik ataktan kısa süre önce büyük stres veya travmatik bir olay yaşadınız mı ?; Hiç fiziksel veya cinsel taciz veya askeri savaş gibi büyük travmaları yaşadınız mı ?; Ailenle olan ilişkiniz de dahil olmak üzere çocukluğunuzu nasıl tarif ederdiniz? Panik atak veya panik bozukluğu da dahil olmak üzere siz veya yakın akrabanızdan herhangi birinin zihinsel sağlık sorunu teşhisi var mı? Herhangi bir tıbbi durum tanısı aldınız mı? Kafein, alkol veya dinlence ilaçları kullanıyor musunuz? Ne sıklıkla?; Egzersiz yapıyor musunuz ya da düzenli olarak başka fiziksel aktiviteler yapıyor musunuz?

Randevunuzdan önce bir listesini yapın.

Güvenilir bir aile üyesine veya arkadaşınıza, mümkünse destek vermeye ve bilgileri hatırlamanıza yardımcı olmak için sizinle randevunuza gitmesini isteyin.

Tam bir fizik muayene; Tiroidinizi ve diğer olası koşulları kontrol etmek için kan testleri ve kalp üzerindeki testler, örneğin bir elektrokardiyogram (EKG veya EKG); Belirtileriniz, stresli durumlarınız, korkularınız veya endişeleriniz, ilişki sorunlarınız ve hayatınızı etkileyen diğer konular hakkında konuşmak için yapılan psikolojik bir değerlendirme

Testler ve teşhis

Başka sorularınız olursa tereddüt etmeyin.

Sık sık, beklenmedik panik ataklarınız var .; Saldırılarınızın en az birinde başka bir saldırıya uğradığınızdan sürekli olarak bir ay veya daha fazla süreyle endişe duyulmuştur; kontrol kaybetme, kalp krizi ya da “deliriyor” gibi bir saldırının sonuçlarının korkusu devam ettirme ya da Davranış gibi, panik atak başlatabileceğini düşündüğünüz durumlarda kaçınmak gibi. Panik ataklarınız uyuşturucu veya diğer madde kullanımı, tıbbi durum veya sosyal fobi veya obsesif kompulsif bozukluk gibi başka bir zihinsel sağlık durumundan kaynaklanmaz.

Bir doktor veya zihinsel sağlık sağlayıcısı,

Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız, panik atak, panik bozukluğu veya kalp veya tiroid sorunları gibi panik belirtileri andıran başka bir durumunuz olup olmadığını değerlendirmelidir.

Tedaviler ve İlaçlar

Tanıyı kesinleştirmeye yardımcı olmak için

Psikolojik bir öz-değerlendirme veya soru formu doldurabilirsiniz. Ayrıca, alkol veya diğer madde kullanımıyla ilgili sorulabilir.

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler). Genellikle düşük ciddi yan etki riski ile güvende olan SSRI antidepresanları, panik atakların tedavisinde ilaçların ilk tercihi olarak önerilir. Panik bozukluğunun tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanan SSRI’lara fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil, Pexeva) ve sertralin (Zoloft) dahildir; Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI’ler). Bu ilaçlar başka bir antidepresan sınıfıdır. Venlafaksin hidroklorür (Effexor XR) adı verilen SNRI® ilaç panik bozukluğunun tedavisinde FDA tarafından onaylanmıştır .; Benzodiazepinler. Bu sakinleştiriciler merkezi sinir sistemi depresanlarındandır. Benzodiazepinler, özellikle uzun süre alındıklarında veya yüksek dozlarda zihinsel veya fiziksel bağımlılığa neden olan alışkanlık oluşturucu olabilir. Panik bozukluğunun tedavisi için FDA tarafından onaylanan benzodiazepinler arasında alprazolam (Xanax) ve klonazepam (Klonopin) bulunur. Bir acil serviste panik atak için bakım ararsanız, saldırıyı durdurmanıza yardımcı olması için bir benzodiazepin verilebilir. Benzodiazepinler genellikle sadece kısa süreli olarak kullanılırlar. Alışkanlık oluşturabilecekleri için alkol veya uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorun yaşarsanız, bu ilaçlar iyi bir seçim değildir. Ayrıca, diğer ilaçlarla etkileşime girerek tehlikeli yan etkilere neden olabilirler.

Alternatif tıp

Panik atak geçiren herkes panik bozukluğuna sahip değildir. Panik bozukluğunun tanısı için Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Zihinsel Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı (DSM-5) bu noktaları listeler

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Panik ataklarınız varsa, ancak teşhis konmuş bir panik bozukluğu değilseniz, tedaviden yine de yararlanabilirsiniz. Eğer panik ataklar tedavi edilmezse, kötüleşebilir ve panik bozukluklarına veya fobilere dönüşebilirler.

Tedavi, panik ataklarınızın yoğunluğunu ve sıklığını azaltmanıza ve günlük yaşamdaki işlevinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Temel tedavi seçenekleri psikoterapi ve ilaçlardır. Tercihinize, geçmişinize, panik bozukluğunuzun ciddiyetine ve panik bozuklukları konusunda özel eğitim almış terapistlere erişip erişemediğinize bağlı olarak bir veya her iki tedavi türü de önerilebilir.

Konuşma terapisi olarak da adlandırılan psikoterapi, panik ataklar ve panik bozukluklar için etkili bir birinci seçenek tedavi olarak düşünülür. Psikoterapi, panik atakları ve panik bozukluğunu anlamanıza ve onlarla nasıl baş edebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Önleme

Bilişsel davranışçı terapi adı verilen bir çeşit psikoterapi kendi deneyimlerinizle panik belirtilerin tehlikeli olmadığını öğrenmenize yardımcı olabilir. Terapi seanslarında terapistiniz, panik atak belirtilerini yavaş yavaş güvenli ve tekrarlayan bir şekilde yeniden oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Panikteki fiziksel duyumlar artık tehditkar hissetmediğinde saldırılar çözülmeye başlandı. Başarılı tedavi, panik ataklarından kaçınmakta olduğunuz durumların korkularının üstesinden gelmenize de yardımcı olabilir.

Tedavi sonuçlarını görmek zaman ve çaba harcamayı gerektirir. Panik atak belirtilerinin birkaç hafta içinde azaltıldığını görmeye başlayabilir ve çoğu zaman belirtiler birkaç ay içinde önemli ölçüde azalır veya kaybolur. Panik ataklarınızın kontrol altında kalmasını sağlamak veya tekrar oluşumları tedavi etmek için ara sıra bakım ziyaretleri zamanlayabilirsiniz.

İlaçlar panik atakların yanı sıra depresyon ile ilişkili belirtileri azaltmanıza yardımcı olabilir, bunun sizin için bir sorun olması durumunda. Çeşitli ilaç türlerinin panik atak belirtilerini etkili şekilde etkilediği gösterilmiştir;

Bir ilaç sizin için iyi çalışmıyorsa, doktorunuz etkinliği artırmak için bir başkasına geçiş yapmayı veya belirli ilaçları birleştirmeyi önerebilir. Belirtileri iyileştirmek için bir ilaç başlattıktan sonra birkaç hafta sürebileceğini unutmayın.

Tüm ilaçların yan etkileri olabilir ve bazıları gebelik gibi belirli durumlarda önerilmeyebilir. Olası yan etkiler ve riskler konusunda doktorunuzla konuşun.

Serotoninin etkisini etkileyen inositol adı verilen bir oral ilave, muhtemelen panik atak sıklığını ve ciddiyetini azaltabilir. Bununla birlikte, daha fazla araştırma gereklidir.

Takviye almadan önce doktorunuzla konuşun. Bu ürünler yan etkilere neden olabilir ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuz sizin için güvenli olup olmadıklarını belirlemeye yardımcı olabilir.

Panik ataklar ve panik bozukluklar profesyonel tedaviden fayda sağlarken, kendi başınıza semptomları yönetmenize de yardımcı olabilirsiniz. Götürebileceğiniz bazı yaşam tarzı ve öz bakım adımları şunları içerir:

Panik ataklarını veya panik bozukluğunu önlemek için kesin bir yol yok. Bununla birlikte, bu öneriler yardımcı olabilir.

Tedavi planınızı uygulayın. Korkularınıza bakmak zor olabilir, ancak tedavi, kendi evinizde rehin değilsiniz gibi hissetmenize yardımcı olabilir .; Bir destek grubuna katılın. Panik atak veya anksiyete bozukluğu olan insanlar için bir gruba katılmak, sizi aynı sorunlarla karşı karşıya kalan diğer insanlara bağlayabilir .; Kafein, alkol, sigara içmek ve dinlenme uyuşturucularından kaçının. Bunların hepsi panik atakları tetikleyebilir veya kötüleştirebilir .; Stres yönetimi ve gevşeme tekniklerini uygulayın. Örneğin, yoga, derin nefes alma ve ilerleyen kas gevşemesi – bir seferinde bir kas gerginleştirmek ve daha sonra vücudun her kası rahatlayana kadar gerginliği tamamen serbest bırakmak da yararlı olabilir .; Fiziksel olarak aktif olun. Aerobik aktivitenin ruh halinizi yatıştırıcı bir etkisi olabilir .; Yeterli uykuyu alın. Gün boyunca uykulu hissetmemek için yeterli uykuya dalın.

)

Daha kötüleşmesini veya daha sık görülmesini engellemek için panik ataklarına en kısa sürede başlayın .; Panik atak semptomlarının nüksetmesini veya kötüleşmesini önlemeye yardımcı olmak için tedavi planınızı yapın .; Endişeye karşı korunmada rol oynayabilecek düzenli fiziksel aktivite alın.