Pankreas kanseri tedavisi: Neden bu kadar zorlu?

Pankreas kanseri en ölümcül kanserlerden biridir. Agresif tedavi bile, prognoz zayıftır. Başarılı pankreas kanseri tedavisine karşı çeşitli faktörlerin ortaya çıkması

Buna ek olarak, pankreas kanseri, kemoterapiye nispeten dirençli olma eğilimindedir. Bununla birlikte, birkaç yeni tedavi, pankreas kanseri tedavisine yanıt oranını arttırmada vaat ediyor.

İle

Doktorunu ziyaret et

Erken teşhis nadirdir. Kanserli hücreler ameliyatla çıkarıldığında hastalığın ilk evrelerinde çok az pankreas kanseri bulunur. Üst karın, sarı cilt ve gözlerde ağrı ve kilo kaybı gibi pankreas kanseri bulguları ve belirtileri tipik olarak hastalık ilerleyene kadar görülmez; Pankreas kanseri hızlı bir şekilde yayılma eğilimi gösterir. Pankreas, karnınızda kanserin bu yapılara ve organlara yayılmasını kolaylaştıran çok sayıda önemli yapının birleşme yerindedir. Pankreas kanseri genellikle hastalığın başlangıcında karaciğer, safra kesesi ve bağırsak gibi yakın organlara yayılır; nüks olasılığı yüksektir. Cerrahi olarak çıkartıldıktan sonra bile pankreas kanseri tekrar tekrar ortaya çıkar.