Pankreatit

Pankreatit pankreastanın iltihabıdır. Pankreas midenin arkasında ve ince bağırsağın ilk kısmı olan duodenumun yakınında bulunan büyük bir bezdir. Pankreas sindirim suları veya enzimlerini, pankreas kanalı adı verilen bir tüp vasıtasıyla duodenuma sallar. Pankreatik enzimler safra oluştururlar – safra kesesinde saklanan ve karaciğerde üretilen bir sıvıyı yiyecekleri sindirmek için. Pankreas ayrıca ensülin ve glukagon hormonlarını kan dolaşımına bırakır. Bu hormonlar vücudun gıdanın enerji için aldığı glikozu düzenlemesine yardımcı olur.

Pankreatit

Pankreatit nedir?

Pankreatit nedir ?; Akut pankreatit nedir ?; Kronik pankreatit nedir? Pankreatit çocuklarda ne kadar yaygın? Unutulmaması Gereken Hususlar;

Normalde, pankreas tarafından salgılanan sindirim enzimleri ince bağırsağa ulaşıncaya kadar aktifleşmezler. Ancak pankreas iltihaplanırsa, içerisindeki enzimler, bunları üreten dokulara saldırır ve zarar verir.

Pankreatit akut veya kronik olabilir. Her iki form da ciddidir ve komplikasyonlara neden olabilir. Ciddi durumlarda kanama, enfeksiyon ve kalıcı doku hasarı meydana gelebilir.

Karaciğer, safra kesesi ve pankreasta safra ve diğer sindirim enzimlerini taşıyan safra kesesi ve kanalları safra ince bağırsağına denir.

Her iki pankreatit formu kadınlarda olduğundan daha sık görülür.

Akut pankreatit nedir?

Şişmiş ve ihale eden karın; mide bulantısı ve kusma; ateş; Hızlı bir nabız

Akut pankreatit, aniden ortaya çıkan ve genellikle birkaç gün tedaviyle iyileşen pankreastanın iltihabıdır. Akut pankreatit ciddi komplikasyonları olan hayatı tehdit eden bir hastalık olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 210.000 kişi akut pankreatit ile hastaneye başvurmaktadır. Akut pankreatitin en sık görülen nedeni, safra yolundan geçerken pankreasta iltihaplanmaya neden olan sertleştirilmiş safradan yapılmış küçük, çakıl benzeri safra taşlarının varlığıdır. Kronik, ağır alkol kullanımı da yaygın bir neden. Akut pankreatit, alkol kullandıktan sonra saatler içinde veya 2 gün süreyle ortaya çıkabilir. Akut pankreatitin diğer nedenleri arasında abdominal travma, ilaçlar, enfeksiyonlar, tümörler ve pankreasın genetik anormallikleri sayılabilir.

Karın ultrasonu. Ses dalgaları, bir teknisyenin karın üzerine kaydığı avuç içi bir cihaz aracılığıyla pankreasa gönderilir. Ses dalgaları pankreas, safra kesesi, karaciğer ve diğer organlardan kopar ve yankıları bir video monitöründe bir sonograf olarak adlandırılan bir görüntü yaratan elektrik uyarıları yapar. Safra taşları iltihaplanmaya neden oluyorsa, ses dalgaları da yerlerini gösterecek şekilde onlardan uzaklaşacaktır .; Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması. CT taraması, vücudun parçalarının üç boyutlu resimleri üreten noninvaziv bir x ışınıdır. Kişi, şeker kamışı şeklindeki bir makinede kayan bir masada yatıyor. Test safra taşı ve pankreasta hasarın derecesini gösterebilir .; Endoskopik ultrason (EUS). Doktor, hastanın boğazını uyuşturmak için bir solüsyon püskürtmesinden sonra, boğazına, mideye ve ince bağırsağa ince, esnek, aydınlatılmış bir boru yerleştirir. Doktor, pankreas ve safra kanallarının görsel görüntülerini oluşturmak için ses dalgaları üreten ultrason eklentisini açar .; Manyetik rezonans kolanjiopankreatografi (MRCP). MRCP, manyetik rezonans görüntüleme yöntemini kullanır ve vücudun kesit görüntülerini üreten noninvaziv bir testtir. Hafif sedasyona maruz kaldıktan sonra, hasta test için silindir şeklindeki bir tüp içine yatar. Teknisyen pankreas, safra kesesi ve pankreatik ve safra kanallarını gösterecek şekilde hastanın damarlarına boya enjekte eder.

Akut pankreatit, bazen sırttan uzanan üst abdomen kademeli veya ani ağrı ile başlar. Ağrı başlangıçta hafif olabilir ve yemekten sonra daha kötü hissedebilir. Ancak ağrı sıklıkla ciddidir ve birkaç gündür devam edebilir ve sonlanabilir. Akut pankreatitli bir kişi genellikle hastalığa yakalanır ve çok hasta gibi hissedilir ve derhal tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

Şiddetli akut pankreatit dehidrasyona ve düşük tansiyona neden olabilir. Kalp, akciğerler veya böbrekler başarısız olabilir. Kanamalar pankreasta ortaya çıkarsa, şok ve hatta ölüm gerçekleşebilir.

Bir kişinin tıbbi geçmişi hakkında soru soran ve ayrıntılı fizik muayene yapmakla birlikte, doktor tanıya yardımcı olması için kan testi isteyecektir. Akut pankreatit sırasında kanda, pankreasta oluşan normal amilaz ve lipaz, sindirim enzimlerinin en az üç katı bulunur. Glikoz, kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ve bikarbonat gibi diğer vücut kimyasallarında değişiklikler de meydana gelebilir. Kişinin durumu iyileştikten sonra, seviyeler genellikle normale döner.

Pankreasın kalıtsal bozuklukları; Kistik fibroz – kronik pankreatite yol açan en yaygın kalıtsal bozukluk; Hiperkalsemi-kanda yüksek düzeyde kalsiyum; Hiperlipidemi veya hipertrigliseridemi-yüksek seviyelerde kan yağları; Bazı ilaçlar; Bazı otoimmün koşullar; Bilinmeyen nedenler

Akut pankreatitin teşhisi, pankreasın derin yerleşimi nedeniyle genellikle zordur. Doktor muhtemelen aşağıdaki testlerden bir veya birkaçını sipariş edecektir

mide bulantısı; kusma; kilo kaybı; ishal; Yağlı dışkı

Akut pankreatit tedavisi, intravenöz (IV) sıvılar, antibiyotikler ve ağrıyı gidermek için kullanılan ilaçlar için birkaç gün hastanede kalmayı gerektirir. Kişi yemek yiyemez veya içemez; böylelikle pankreas dinlenebilir. Kusma meydana gelirse, sıvı ve havayı çıkarmak için burundan ve karnın içinden bir tüp yerleştirilebilir.

Komplikasyonlar ortaya çıkmadığı sürece akut pankreatit genellikle birkaç gün içinde düzelir. Ağır vakalarda, kişi nazogastrik beslenmeye, pankreas iyileşirken birkaç hafta boyunca burun ve boğazdan ve mideye giren uzun, ince bir tüp içerisinde verilen özel bir sıvıyı isteyebilir.

Hastaneden ayrılmadan önce, kişiye sigara içmemesi, alkollü içki içmesi ya da yağlı yemek yememesi önerilir. Bazı vakalarda, pankreatitin nedeni açıktır, ancak diğerleri, taburcu edilip pankreası iyileştikten sonra daha fazla teste ihtiyaç duyulmaktadır.

ERCP pankreas, safra kesesi ve safra kanallarını görüntülemek ve akut ve kronik pankreatit-safra taşlarının komplikasyonlarını, pankreatik kanalın veya safra yollarının daralmasını veya tıkanmasını, safra kanallarında sızıntıları ve psödokistlerin biriken sıvıları tedavi etmek için kullanılan özel bir tekniktir Ve doku enkazı.

Kronik pankreatit nedir?

Bir kişi hastaneye pankreas kanalı veya safra kanallarının daraltılması şüphesi ile başvurduktan kısa süre sonra, uzmanlaşmış bir doktor ERCP’yi gerçekleştirir.

Hastayı hafifçe sakinleştirdikten ve boğazı uyuşturmak için ilaç verdikten sonra, doktor, ağız, boğaz ve mideden ince bağırsağa kadar bir kamera ile uzun, esnek, aydınlatılmış bir tüp yerleştirir. Endoskop bir bilgisayara ve ekrana bağlıdır. Doktor endoskopu yönlendirir ve x ışınları alınırken pankreas, safra kesesi ve safra kanallarının ekranda görünmesine yardımcı olan pankreatik veya safra kanallarına özel bir boya enjekte eder.

Aşağıdaki prosedürler ERCP kullanılarak yapılabilir

Sfinkterotomi. Endoskopta küçük bir tel kullanan doktor, pankreas kanalı veya safra kanallarını çevreleyen kasları bulur ve kanal açıklığını genişletmek için kük bir kesim yapar. Bir psödokist varsa, kanal boşaltılır.

Safra taşı çıkarma. Endoskop, küçük bir sepetle pankreatik veya safra kanalı taşlarının çıkarılması için kullanılır. Safra taşı çıkarma bazen bir sfinkterotomi ile birlikte yapılır.

Stent yerleştirme. Doktor, endoskopu kullanarak açık tutmak için dar bir pankreatik veya safra kanalı içine bir saman gibi görünen küçük bir plastik veya metal parçasını yerleştirir.

Balon dilatasyonu. Bazı endoskoplar dar bir pankreatik veya safra kanalını genişletmek için doktorun kullandığı küçük bir balona sahiptir. Kanalı açık tutmak için birkaç ay boyunca geçici bir stent yerleştirilebilir.

Terapötik ERCP uygulanan insanlar şiddetli pankreatit, enfeksiyon, bağırsak delinmesi veya kanama gibi komplikasyonlar açısından hafif risk altındadır. Akut veya tekrarlayan pankreatit hastalarında ERCP’nin komplikasyonları daha sık görülür. Prosedürden sonra ateş, yutma rahatsızlığı veya boğaz, göğüs veya boğaz ağrısı artışı olan bir hasta derhal bir doktora haber vermelidir.

Akut pankreatite neden olan safra taşları, taşların ve safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir. Pankreatit hafifse, kolesistektomi diye adlandırılan safra kesesi alınması kişi hastaneye kaldırılırken devam edebilir. Pankreatit şiddetliyse safra taşları pankreas, safra kesesi ve safra kanallarını görüntülemek ve akut ve kronik pankreatit komplikasyonlarını tedavi etmek için kullanılan özel bir teknik olan terapötik endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) kullanılarak çıkarılabilir. Kolesistektomi tam bir iyileşme sağlamak için bir ay veya daha fazla gecikir. Daha fazla bilgi için Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden safra taşları bilgi sayfasına bakın.

Bir enfeksiyon gelişirse, enfekte bölgeyi boşaltmak için ERCP veya ameliyat gerekebilir. Herhangi bir kanamanın kaynağını bulmak, pankreatit benzeri koşulları ortadan kaldırmak veya ağır hasar görmüş pankreas dokusunu çıkarmak için keşif ameliyatı da gerekli olabilir.

Psödokistler-sıvı ve doku parçacıklarının birikmesi -pankreasa gelişebilir, ERCP veya EUS kullanılarak boşaltılabilir. Yalancı küfler tedavi edilmediğinde, enzimler ve toksinler kan dolaşımına girebilir ve kalbi, akciğerleri, böbrekleri veya diğer organları etkiler.

Akut pankreatit bazen böbrek yetmezliğine neden olur. Böbrek yetmezliği olan insanlar diyaliz veya böbrek nakli adı verilen kan temizleme tedavilerine ihtiyaç duyarlar.

Pankreatit çocuklarda ne kadar yaygın?

Nadir durumlarda, akut pankreatit solunum sorunlarına neden olabilir. Hipoksi, vücut hücreleri ve dokuları yeterli oksijen alamadığında ortaya çıkabilen bir durum oluşturabilir. Doktorlar hastaya oksijen vererek hipoksiye davranırlar. Bazı insanlar hala oksijen bile olsa akciğer yetmezliği yaşarlar ve nefes almalarına yardım etmek için kısa bir süre solunum almaya ihtiyaç duyarlar.

Pankreatit pankreasın iltihabıdır, böylelikle sindirim enzimleri pankreasta aktif hale gelir ve pankreas dokusuna zarar verir .; Pankreatit iki forma sahiptir: akut ve kronik; Pankreatitin yaygın nedenleri safra taşı ve ağır alkol kullanımıdır .; Bazen pankreatitin nedeni bulunamıyor .; Akut pankreatitin semptomları karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, ateş ve hızlı nabız içerir. Akut pankreatit tedavisinde intravenöz (IV) sıvılar, antibiyotikler ve ağrı kesici ilaçlar bulunur. Komplikasyonları tedavi etmek için bazen cerrahi gereklidir .; Akut pankreatit, pankreatik doku kalıcı olarak yok edilir ve skar oluşması halinde kronikleşir .; Kronik pankreatit belirtileri karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, kilo kaybı, diyare ve yağlı dışkı içerir. Kronik pankreatit tedavisinde IV sıvıları, ağrı kesici ilaçlar, düşük yağlı, besleyici diyet ve enzim takviyeleri olabilir. Pankreasın bir bölümünü çıkarmak için ameliyat gerekli olabilir.

Unutulmaması Gereken Hususlar

Kronik pankreatit, pankreastanın iyileşmeyen veya iyileşmeyen iltihabıdır – zaman içinde daha da kötüleşir ve kalıcı hasara neden olur. Akut pankreatit gibi kronik pankreatit, sindirim enzimleri pankreasa ve yakın dokulara saldırdığında ortaya çıkar ve ağrı ataklarına neden olur. Kronik pankreatit, çoğunlukla 30-40 yaşları arasında gelişir.

Kronik pankreatitin en yaygın nedeni ağır alkol kullanımı yıllardır. Pankreatitin kronik formu, pankreas kanalına zarar veren bir akut atak ile tetiklenebilir. Hasar gören kanal pankreasın iltihaplanmasına neden olur. Yara dokusu gelişir ve pankreas yavaşça yok edilir.

Diğer kronik pankreatit nedenleri

Herediter pankreatit, 30 yaşından küçük bir insanda görülebilir, ancak birkaç yıl teşhis edilemeyebilir. Karın ağrısı ve birkaç gün süren ishaller gelip geçer ve kronik pankreatit gelişebilir. Kişide birden fazla nesilde pankreatit bulunan iki veya daha fazla aile üyesi varsa, kalıtsal pankreatit tanısı muhtemeldir.

Kronik pankreatitli hastaların çoğunda üst karın ağrısı görülür, ancak bazı insanlar hiç ağrı çekmez. Ağrı geriye doğru yayılabilir, yemek yiyip içerken daha kötü hissedebilir, sürekli ve etkisiz hale gelebilir. Bazı durumlarda karın ağrısı, durum kötüleştikçe kaybolur, büyük olasılıkla pankreas artık sindirim enzimleri yapmadığı için. Diğer semptomlar arasında

Kronik pankreatitli insanlar iştah ve yeme alışkanlıkları normal olsa bile genellikle kilo verirler. Kilo kaybı, vücut gıda sindirmek için yeterli pankreatik enzim salgılamadığı için oluşur, bu nedenle besinler normal emilir. Zayıf sindirim, dışkıda atıksuluğa bağlı malnütrisyona neden olur.

Kronik pankreatit, akut pankreatit ile karıştırılır, çünkü belirtiler benzerdir. Akut pankreatitte olduğu gibi, doktor kapsamlı bir tıbbi öykü ve fizik muayene yapacaktır. Kan testleri, pankreasın hâlâ yeterince sindirim enzimi üretip üretmediğini doktoruna bilmesine yardımcı olabilir, ancak bazen bu enzimler kronik pankreatit olmasına rağmen normal görünür.

Pankreatitin ileri evrelerinde malabsorbsiyon ve diyabet ortaya çıktığı zaman, doktor kronik pankreatitin teşhisine ve progresyonunun izlenmesine yardımcı olmak için kan, idrar ve dışkı testleri isteyebilir.

Karın x ışınları sipariş edildikten sonra, doktor akut pankreatit-karın ultrasonu, BT taraması, EUS ve MRCP’yi teşhis etmek için kullanılan bir veya daha fazla test yapacaktır.

Kronik pankreatit tedavisinde ağrı tedavisi, IV hidrasyon ve beslenme desteği için hastaneye kaldırma gerekebilir. Kişi kilo vermeye devam ederse nazogastrik beslenmeler birkaç hafta gerekebilir.

Normal bir diyet devam ettiğinde, doktor, pankreas kendi başlarına yeterince salgılamıyorsa, sentetik pankreatik enzimler reçete edebilir. İnsanın yiyecekleri sindirmesine ve biraz kilo almasına yardımcı olmak için enzimler her öğünle birlikte alınmalıdır. Bir sonraki adım, yağ oranı düşük, az miktarda ve sık yemek içeren besleyici bir diyet planlamaktır. Bir diyetisyen bir yemek planı geliştirmede yardımcı olabilir. Bol miktarda sıvı içmek ve kafeinli içecekleri sınırlamak da önemlidir.

Kronik pankreatitli hastalar, pankreatit hafif olsa da erken safhalarda alkol kullanmamalı ya da alkol kullanmamalıdır.

Çok miktarda alkol tüketimine devam eden kronik pankreatitli insanlar ani şiddetli karın ağrısı gelişebilir.

Akut pankreatitte olduğu gibi ERCP, safra kesesi taşları, psödokistler ve kanalların daralması veya tıkanması gibi kronik pankreatit ile ilişkili komplikasyonları tanımlamak ve tedavi etmek için kullanılır. Kronik pankreatit de pankreasın kalsifikasyonuna yol açabilir, bu da çözünmeyen kalsiyum tuzlarının birikimlerinden pankreas dokusu sertleşir demektir. Pankreasın bir bölümünü çıkarmak için ameliyat gerekli olabilir.

Kalıcı ağrı ile ilgili vakalarda, ağrıya neden olan karın bölgesindeki sinirleri bloke etmek için ameliyat veya başka işlemler önerilir.

Kronik pankreatitte pankreatik doku tahrip edildiğinde ve pankreasın beta hücreleri olarak adlandırılan insülin üreten hücreleri hasar gördüğünde, diyabet gelişebilir. Bir aile öyküsü olan diyabet hastalarının hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir. Şeker hastalığı olursa, kan şekerini normal seviyelerde tutmak için insülin veya diğer ilaçlara ihtiyaç vardır. Bir sağlık uzmanı, bir ilaç rejimi, diyet ve sık kan glikozu izlemesi geliştirmek için hastayla birlikte çalışır.

Diyabet hakkında daha fazla bilgi, Theernment health başlıkında, Diyabet Rehberiniz: Tip 1 ve Tip 2’de sağlanmaktadır.

Çocuklarda kronik pankreatit nadirdir. Pankreasa travma ve kalıtsal pankreatit çocukluk çağı pankreatitinin bilinen iki nedeni. Kistik fibrozlu, ilerleyici ve iyileştirilemeyen bir akciğer hastalığı olan çocuklar, pankreatit geliştirme riski altında olabilir. Fakat çocuklarda pankreatit nedeni daha sık bilinmiyor.

Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü) ve diğer hükümet bileşenleri), birçok hastalık ve koşula ilişkin araştırmalar yürütür ve destekler.

Nedir bunlar ve sizin için doğru mudur ?; Klinik araştırmanın bir parçasıdır ve tüm tıbbi gelişmelerin kalbinde yer almaktadır. Hastalığı önlemek, tespit etmek veya tedavi etmek için yeni yollara bakın. Araştırmacılar aynı zamanda, kronik hastalıkları olan kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek gibi bakımın diğer yönlerine bakmak için de kullanmaktadırlar. Sizin için doğru olup olmadığını öğrenin.

Ne var açık? Şu anda açık olan ve işe alım olanakları www.ClinicalTrials adresinde görülebilir.

Bu bilgi, ilaçlarla ve öngörülen hallerde tedavi ettikleri koşullarla ilgili içerikler içerebilir. Hazırlandığında, bu içerik mevcut en güncel bilgileri içermektedir. Güncellemeler veya herhangi bir ilaçla ilgili sorularınız için 1-888-INFOernment (1-888-463-6332) no’lu ABD Gıda ve İlaç İdaresi ile temasa geçin veya wwwernment adresini ziyaret edin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Onlar teşekkür etmek istiyor; David C. Whitcomb, M.D., Pittsburgh Üniversitesi

Ağustos 2012