Pankrelipaz

Pankrelipaz için kullanır

Terapötik Sınıf: Enzimin Değiştirilmesi

Farmakolojik Sınıf: Enzim

Pankrelipaz, proteinlerin, nişastaların ve yağların sindirimi için gerekli olan enzimleri içerir.

Pankrelipaz sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Pankrelipaz için aşağıdakiler düşünülmelidir

Pankrelipaz veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, çocuklarda Creon®, Pancreaze®, Pertzye ™ ve Zenpep®’in kullanımını sınırlayacak çocuklara özgü problemler göstermedi.

Pankrelipaz Kullanmadan Önce

Yaşın 12 aydan küçük çocuklarda Ultresa ™ ve çocuklarda Viokace ™ etkisinin yaşla ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Bu yaş gruplarında güvenlik ve etkililik saptanmamıştır.

Geriatrik hastalarda yaşın Creon®, Pancreaze® ve Pertzye ™ etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda Ultresa ™, Viokace ™ ve Zenpep®’in kullanımını sınırlayan geriatrik özel problemleri göstermedi. Bununla birlikte, yaşlı hastaların yaşa bağlı böbrek, karaciğer veya kalp problemleri olma ihtimali yüksektir; bu durum, bu ilaçları alan hastalar için dozda bir uyarı ve uyarı yapılmasını gerektirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı pankrelipaz kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Pankrelipase’yi tam olarak doktorunuzun talimatlarına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Bunun yapılması yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Pankrelipaz bir İlaç Rehberiyle birlikte gelmelidir. Bu bilgiyi okumanız ve anlamanız çok önemlidir. Anlamadığınız her şeyi doktorunuza sorduğunuzdan emin olun.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece pankrelipaz’ı yemeklerle veya atıştırmalıklarla ve tamamen yutacak kadar sıvı alın.

Durumunuz için pankrelipaz reçete ederken, doktorunuz sizin için kişisel bir diyet reçetesi de götürebilir. Özel diyetleri dikkatlice uygulayın. İlaçın düzgün çalışabilmesi için bu gereklidir. Ayrıca, pankrelipazdayken bol miktarda su içmek de önemlidir.

Tabletleri alan hastalar için

Geciktirici salım kapsülleri alan hastalar

Pankrelipazın markalarını veya dozaj formlarını önce doktorunuza danışmadan değiştirmeyin. Farklı ürünler aynı şekilde çalışmayabilir. İlacınızı tekrar doldurursanız ve farklı görünüyorsa, eczacınıza danışın.

Farklı hastalar için pankrelipaz dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca pankrelipazın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir pankrelipaz dozunu kaçırırsanız, kaçırdığınız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza geri dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Pankrelipazın Doğru Kullanımı

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Creon® kapsüllerini 30 gün boyunca oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Kullanılmayan ilacı 30 gün sonra atın.

Geciktirici salım kapsüllerini nemden korumak için sıkıca kapalı bir kapta saklayın.

Düzenli ziyaretlerde doktorunuzun sizin veya çocuğunuzun ilerleyişini kontrol etmesi çok önemlidir. Bu, doktorunuzun, ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve sizin veya çocuğunuzun almaya devam edip etmeyeceğine karar vermesine izin verir.

Toz içeren kapsülleri alan hastalar için

Pankrelipaz toz şeklini alan hastalar için

Pankrelipaz Kullanırken Önlemler

Sizin veya çocuğunuz alışılmadık veya şiddetli karın veya karın ağrısı, tabureden, bulantıdan veya kusmadan geçmekte zorlanırsa, derhal doktorunuza danışın. Bunlar, fibrozan kolonopati olarak adlandırılan nadir fakat ciddi bir bağırsak hastalığının semptomları olabilir.

Pankrelipaz domuz pankreasından yapılır. Domuz organlarından yapılmış ilaçlardan virüs bulma riski son yıllarda büyük ölçüde azalmıştır. Bu, bazı virüsler için gerekli testlerin ve bu ilaçların imalatı sırasında yapılan testin sonucudur. Bazı virüsleri ilacı kullanacak kişilere bulaşma riski düşük olsa da, siz veya çocuğunuz endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Pankrelipaz, anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Siz veya çocuğunuz pankrelipaz kullanırken, döküntü, kaşıntı, kusma, ses kısıklığı, rahatsız edici solunum, yutma sorunu, ya da elleriniz, yüzünüz, ağzınızın ya da boğazınızın şişmesi durumunda hemen doktorunuzu arayın.

Zenpep® almadan önce anormal kan şekeri düzeyleri geçmişiniz varsa doktorunuza bildirin.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Pankrelipaz Yan Etkiler

Pankrelipaz

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx / OTC Rx ve / veya OTC

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Kronik Pankreatit Creon, Zenpep, Pancreaze, pankreatin, Viokase, Pertzye

Pankreas Exokrin Bozukluk Creon, Zenpep, Pancreaze, Viokase, Pertzye, Pankreas MT

Kistik Fibroz azitromisin, Zithromax, gentamisin, Creon, vitamin E, tobramisin, amikasin