Pap testi: yumurtalık kanseri tespit edebilir mi?

Hayır. Pap testi yumurtalık kanserini güvenilir şekilde tespit edemez.

Pap testi, serviksinizden hücrelerin toplanmasını ve mikroskopta incelenmesini içeren bir prosedürdür. Bir Pap testi serviks kanserini ve rahim ağzı hücrelerindeki değişimleri saptayabilir ve bu servikal kanser riskini ileride artırabilir.

Nadiren, Pap testi sırasında yumurtalık kanseri hücreleri tespit edilebilir. Yumurtalık kanseri hücreleri yumurtalıklarınızda fallop tüpleri ve rahim yoluyla serviksin çevresine giderse, Pap testi sırasında yumurtalık kanseri hücreleri toplanabilir. Ancak bu nadirdir, bu yüzden Pap testi yumurtalık kanseri için güvenilir bir test değildir.

Yumurtalık kanseri için standart veya rutin tarama testi yoktur. Araştırmacılar yumurtalık kanseri tespit etmeye yetecek kadar hassas bir tarama aracı bulamamışlar ve yumurtalık kanserini diğer kanser dışı koşullardan ayırt edebilecek kadar spesifik bir tarama aracı bulmuşlardır. Doktorlar ortalama yumurtalık kanseri riski olan kadınlar için rutin taramayı önermezler.

Yumurtalık kanseri riski yüksek olan kadınların taramadan fayda görüp görmeyeceği tartışmalıdır. Uzmanlar, tarama için tam olarak ne yapmaları gerektiği, ne zaman yapılacağı ya da yapılması gerektiği konusunda anlaşmazlar.

Yumurtalık kanseri riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, bunu doktorunuzla görüşün.

İle