Parazit yuvarlak solucan hastalıkları

Parazit Yuvarlak Solunum Hastalıkları Türleri

Yuvarlak solucanlar veya nematodlar, uzun, yuvarlak gövdeli omurgasızlar (omurgalı olmayan hayvanlar) grubudur. Çıplak gözle yalnızca bir mikroskop altında görülebilen yüzlerce inç uzunluğunda olanlardan boyutlara sahiptirler.

Parazit yuvarlak solucanlar çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilecek yerlerde veya insanlarda yaşayabilir. Çoğu parazit yuvarlak kurt yumurta veya larva (olgunlaşmamış form) toprakta bulunur ve bir kişi ellerine alıp ağza aktarırken insan vücuduna girer. Yumurtalar veya larvalar ayrıca doğrudan cilt yoluyla insan vücuduna girebilirler.

Trikinoza neden olan parazit yuvarlak solucan hariç, olgun yetişkin yuvarlak solucanlar nihayetinde sonuçlanır veya insan bağırsaklarında yaşar ve enfeksiyon ve hastalığa neden olur. Trikinozda larva ların vücudun bağırsak yollarından geçişi ve kas dokusunda ciddi bir sorun oluşturan sakatları (kapsül içine alınması) olur.

İnsanları enfekte eden parazit yuvarlak solucanlar çoğumuzun farkettiği kadar yaygın. Bu parazitlerin yol açtığı hastalıklar yalnızca dünyanın gelişmekte olan veya uzak bölgelerindeki yoksul insanlara değil, aynı zamanda Amerika da dahil olmak üzere tüm dünyadaki insanlar için önemli sağlık sorunları olabilir.

Bağırsaklardaki yuvarlak solucan enfeksiyonları, diğer paraziter hastalıklarda olduğu gibi sıcak iklimlerde serin ve ılık bölgelerden daha yaygındır.

Yuvarlak solucanların neden olduğu birçok paraziter hastalıklar, kişisel hijyen açısından zayıf kalmaktadır. Katkıda bulunan faktörler şunları içerebilir:

En iyi çözüm, bu hastalıkları tedavi etmek veya tedavi etmek yerine bunları önlemeye çalışmaktır.

Okul çağındaki çocuklar özellikle parazit yuvarlak solunum yolu enfeksiyonu riski altındadır. Parazit yuvarlak solucanlar yetersiz beslenme ve gelişimsel sorunlara katkıda bulunan beslenme maddelerini (besleyici maddeler) tüketirler.