Parcaine

Terapötik Sınıf: Anestetik, Yerel

Parcaine için kullanır

Kimyasal Sınıf: Amino Ester

Proparakain, lokal anestetik denilen ilaç grubuna aittir. Gözdeki sinir uçlarındaki ağrı sinyallerini engelleyerek çalışır.

Bu ilaç sadece bir göz doktorunun direkt gözetiminde veya himayesinde uygulanır.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın proparakain göz damlalarının etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar henüz yapılmamasına rağmen bugüne kadar pediatride özel sorunlar belgelenmemiştir.

Geriatrik hastalarda yaşın proparakaine göz damlalarının etkileri ile ilişkisi hakkında hiçbir bilgi mevcut değildir.

Parcain’i Kullanmadan Önce

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Bu bölüm, proparakain içeren bir takım ürünlerin doğru kullanımı hakkında bilgi sağlar. Parcaine özgü olmayabilir. Lütfen dikkatle okuyun.

Bir hemşire veya başka bir eğitimli sağlık profesyoneli size bu ilacı verecektir. Göz damlası doğrudan göz içine yerleştirilir.

Bu ilacı alırken doktorunuz ilerlemenizi yakından kontrol edecektir. Bu, doktorunuzun ilacın düzgün çalışıp çalışmadığını görmesine ve almaya devam edip etmeyeceğinize karar vermesine olanak tanır.

Hala uyuşukken gözlerinizi yaralanmalara karşı korumak çok önemlidir. Dokunmayın veya gözü ovmayın. Doktorunuz size söyleyene kadar göze ilave göz damlası kullanmayın. Gözünüzü toz parçacıkları, kum veya tahrişe neden olabilecek herhangi bir şeyden koruyun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuzla veya hemşirenizle görüşün.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Oftalmik Cerrahi lidokain oftalmik, Alkain, Akten, Omidria, Oftetik, proparakain oftalmik, BSS, Dengeli Tuz Çözeltisi, Endosol Ekstraktı

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için Parcaine destek grubuna katılın.

Proparakain’in Doğru Kullanımı

Parcain Kullanırken Önlemler

Parcaine Yan Etkiler

Parcain (proparakaine oftalmik)