Parikalsitol

Terapötik Sınıf: Antitiroid Ajan

Parikalsitol için kullanır

Farmakolojik Sınıf: Vitamin D (sınıf)

Parikalsitol sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Parikalsitol için aşağıdakiler düşünülmelidir

Paritkitol veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın parikalsitol ile olan ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılan uygun çalışmalar, yaşlılarda paritserkitol kullanımını sınırlayacak geriatrik spesifik problemler göstermedi.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Parikalsitol kullanmadan önce

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Parikalsitol kullanırken, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı sağlık profesyoneliniz tarafından bilhassa bilmek önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Parikalsitolü aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak belirli yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı, parikalsitolün kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Parikalsitolü sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın.

Parikalsitol veya gıdalar olmadan alabilirsin.

Herhangi bir özel diyetle ilgili doktorunuzun talimatlarını dikkatle takip edin. D vitamini, fosfat ya da kalsiyum takviyeleri ya da alüminyum içeren antasitler doktorunuza danışmadan kullanmayın.

Doktorunuz size diyetle fosfat alımını sınırlamasını söyleyebilir. Fosfat oranı yüksek gıdalar arasında fasulye, bira, çikolata, peynir, kola meşrubatları, dondurma, süt, fındık, bezelye, tahıl ürünleri ve yoğurt bulunur.

Parikalsitol dozu, farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler, yalnızca ortalama parikalsit dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir pariskitol dozu özlüyorsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun paritiksitolün düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmesi çok önemlidir. İstenmeyen etkileri kontrol etmek için kan ve idrar testleri gerekebilir.

Doktorunuzla görüşülmedikçe başka ilaçları almayın. Diğer ilaçları (özellikle digoxin, Lanoxin®) pariksitol ile birlikte kullanmak doktorunuzdan ilaçlardan birinin veya parikalsitolün dozunu değiştirmesini gerektirebilir.

Parikalsit kanında kalsiyumu artırabilir (hiperkalsemi). Yüksek kalsiyum belirtileri, karın ağrısı veya karın ağrısı, konfüzyon, konstipasyon, depresyon, ağız kuruluğu, baş ağrısı, tutarsızlık konuşması, idrara çıkma, iştahsızlık, metalik tat, kas zayıflığı, bulantı, susama, alışılmadık yorgunluk, kusma veya ağırlık olabilir. Kayıp. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz derhal doktorunuza danışın.

Parikalsitol Uygun Kullanımı

Parikalsit kanınızdaki alüminyum seviyesini artırabilir ve alüminyum içeren herhangi bir ürünle (örn., Antasitler veya fosfat bağlayıcıları) birlikte kullanıldığında, kemiklere zarar verebilir. Bu ürünlerden herhangi birini almadan önce doktorunuza danışın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki aşırı doz belirtileri ortaya çıkarsa hemen acil yardım alın

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Parikalsitol kullanırken alınacak önlemler

Kullanılabilirlik Rx Sadece reçete

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

İkincil Hiperparatiroidizm Sensipar, Zemplar, cinakalset, Hektorol, dokserkalsiferol

Parikalsit Yan Etkiler

Parikalsitol