Pediarix (difteri, hepatit b, boğmaca, çocuk felci, tetanoz pediatrik aşı) kullanım alanları, dozaj, yan etki

Pediarix nedir?

Difteri, boğmaca ve tetanoz bakterilerin neden olduğu ciddi hastalıklardır. Difteri, burun, boğaz ve solunum yollarında kalın bir kaplamaya neden olur. Nefes alma problemlerine, felç, kalp yetmezliği veya ölüme yol açabilir. Boğmaca öksürmeye öylesine şiddetli olur ki yeme, içme ya da soluma müdahale eder. Bu büyüler haftalarca sürebilir ve pnömoni, nöbetler (konvulsiyonlar), beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilir. Tetanoz, kasların ağrılı sıkışmasına, genellikle vücudun her tarafına neden olur. Kurbanın ağzı açması veya yutması için çenenin “kilitlenmesi” yol açabilir. Tetanoz, 10 olgunun yaklaşık 1inde ölümle sonuçlanır.

Hepatit B ve çocuk felci virüslerin neden olduğu ciddi hastalıklardır. Hepatit B, karaciğerin kan ya da vücut sıvıları yoluyla bulaşması, cinsel teması ya da enfekte olmuş biriyle IV ilaç iğneleri paylaşılması ya da anneye enfekte olduğunda doğum sırasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Hepatit, karaciğer iltihaplanmasına, kusmaya ve sarılığa neden olur (cildin veya gözlerin sararması). Hepatit, karaciğer kanseri, siroz veya ölümle sonuçlanabilir. Polio merkezi sinir sistemini ve omuriliği etkiler. Kas güçsüzlüğü ve felce neden olabilir. Çocuk felci yaşamı tehdit eden bir durumdur, çünkü nefes almanıza yardımcı olan kasları felç edebilir.

Difteri, hepatit B, boğmaca ve çocuk felci kişiden kişiye yayılmıştır. Tetanoz vücuda bir kesik veya yarayla girer.

Önemli bilgi

Pediarix çocuğunuzu, bakterilerin veya virüsün küçük bir dozuna maruz bırakarak çalışır; bu da vücuda hastalığa karşı bağışıklık geliştirir. Pediarix, vücuda halihazırda gelişen aktif bir enfeksiyonu tedavi etmeyecektir.

Herhangi bir aşı gibi, Pediarix aşısı da her insanda hastalığa karşı koruma sağlayamayabilir.

Pediarix bir dizi çekimle verilir. İlk atış genellikle çocuğun 2 aylıkken verilir. Daha sonra 4 aylık ve 6 aylık zamanlarda güçlendirici atışlar verilir. Çocuğunuzun bireysel yükseltici programı bu yönergelerden farklı olabilir. Doktorunuzun talimatlarını veya yaşadığınız devletin sağlık bölümünün önerdiği programı izleyin.

Çocuğunuzun önerilen tüm Pediarix dozlarını aldığından emin olun. Çocuğunuz tam aşı serisini almazsa, hastalığa karşı tamamen korunmayabilir.

Pediarix’i almadan önce

Çocuğunuz soğuk algınlığı veya ateşi varsa Pediarix alabilir. Ateş veya herhangi bir enfeksiyon ile daha ağır bir hastalık durumunda, Pediarix’i almadan önce çocuk iyileşene kadar bekleyin.

Çocuğunuz beyni etkileyen bir nörolojik bozukluk veya hastalığa sahipse (veya bu bir önceki aşıya tepki olarak) Pediarix almamalıdır.

Çocuğunuzun Pediarix’i aldıktan sonra sahip olduğu tüm yan etkileri takip edin. İlk atıştan sonra hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon geçirmesi durumunda, çocuğunuzun güçlendirici bir aşı almaması gerekir.

Difteri, hepatit B, boğmaca, çocuk felci veya tetanoz ile enfekte olmak çocuğunuzun sağlığı için bu hastalıklardan korunmak için aşı almaktan çok daha tehlikelidir. Herhangi bir ilaç gibi Pediarix de yan etkilere neden olabilir, ancak ciddi yan etkiler riski oldukça düşüktür.

Pediarix aşısı, çocuğunuzu hepatit A, C ve E ile infekte veya karaciğeri etkileyen diğer virüslerden korumayacaktır. Çocuğun henüz belirtiler göstermese bile, virüsü zaten enfekte ise, çocuğu hepatit B’den koruyamaz.

Çocuğunuz maya, neomisin veya polimiksin B’ye alerjik ise veya çocuğunuz Pediarix’i almamalıdır;

Çocuğun beyni etkileyen bir nörolojik bozukluk ya da hastalığı (ya da eğer bu bir önceki aşıya tepki veriyorsa); veya

Çocuk, difteri, hepatit B, boğmaca, çocuk felci veya tetanoz içeren herhangi bir aşıya şimdiye kadar hayatı tehdit eden alerjik bir reaksiyon geçirdi.

Aşağıdakilerden herhangi birine neden olan benzer bir aşı aldıysa çocuğunuz Pediarix’i alamayabilir.

Çok yüksek bir ateş (104 derece üzeri)

3 saat veya daha fazla ağlama

Bayılma veya şoka girme

Guillain-Barre sendromu (bir aşı aldıktan sonraki 6 hafta içinde)

Nöbet (konvülsiyonlar); veya

Ciddi bir cilt reaksiyonu.

Çocuğunuz bu diğer durumlardan herhangi birine sahipse, Pediarix’in ertelenmesi veya verilmemesi gerekebilir

Hemofili veya kolay morarma gibi kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu

Nöbet öyküsü

Lateks kauçuğuna karşı alerji

Pediarix nasıl verilir?

Hastalıktan kaynaklanan zayıf bağışıklık sistemi veya bazı ilaçları alarak veya kanser tedavisi görerek

Eğer çocuk warfarin (Coumadin) gibi bir kan tensörü alıyorsa; veya

Çocuğa en son bir aşı aldığından beri altı haftadan daha az bir süre varsa.

Küçük bir soğukluğu olan çocuğunuz hâlâ bir aşı alabilir. Ateş veya herhangi bir enfeksiyon ile daha ağır bir hastalık durumunda, Pediarix’i almadan önce çocuk iyileşene kadar bekleyin.

Pediyatrik bir kas içine enjekte edilir. Bu enjeksiyonu bir doktor ofisinde veya klinik ortamda alacaksınız.

Pediarix bir dizi çekimle verilir. İlk atış genellikle çocuğun 2 aylıkken verilir. Daha sonra 4 aylık ve 6 aylık zamanlarda güçlendirici atışlar verilir. Çocuğunuzun destekleyici programı bu yönergelerden farklı olabilir. Doktorunuzun talimatlarını veya yerel sağlık departmanınızın önerdiği programı uygulayın.

Doktorunuz, ateş verildiğinde ve sonraki 24 saat boyunca asetaminofen (Tylenol) veya ibuprofen (Motrin, Advil ve diğerleri) gibi bir aspirinsiz ağrı kesici ile ateş ve ağrı tedavisini önerebilir. Bu ilacın çocuğunuza ne kadar verileceği hakkında etiket talimatlarını veya doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Epilepsi gibi nöbet bozukluğu olan bir çocuğa ateş gelmesini önlemek özellikle önemlidir.

Yükseltici dozu kaçırırsanız veya programınızın gerisinde kalırsanız doktorunuzla iletişime geçin. Bir sonraki doz mümkün olduğunca çabuk verilmelidir. Baştan başlatmaya gerek yok.

Çocuğunuzun önerilen tüm Pediarix dozlarını aldığından emin olun. Çocuğunuz tam aşı serisini almazsa, hastalığa karşı tamamen korunmayabilir.

Pediarix’in aşırı dozu olması muhtemel değildir.

Yiyecek, içecek ya da etkinlikle ilgili kısıtlamalar hakkında doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Bir doz özledimse ne olacak?

Çocuğunuz Pediarix’e karşı alerjik reaksiyon belirtileri varsa: acele tıbbi yardım alın; Solunum zorluğu; Yüz, dudak, dil veya boğazda şişme.

Aşırı doz verdiysem ne olur?

İlk atıştan sonra hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon geçirmesi durumunda, çocuğunuzun güçlendirici bir aşı almaması gerekir. Çocuğunuzun bu aşıyı aldıktan sonra sahip olduğu tüm yan etkileri takip edin. Çocuğa bir destekleyici doz verildiğinde, önceki atışta herhangi bir yan etki yarattığında doktora haber vermeniz gerekecektir.

Difteri, hepatit B, boğmaca, çocuk felci veya tetanoz ile enfekte olmak çocuğunuzun sağlığı için Pediarix aşısı almaktan çok daha tehlikelidir. Bununla birlikte, herhangi bir ilaç gibi bu aşı da yan etkilere neden olabilir ancak ciddi yan etkiler riski oldukça düşüktür.

Ne kaçmalıyım?

Çocuğunuz varsa, hemen doktorunuzu arayın.

Aşırı uyuşukluk, bayılma

Nefesler arasındaki uzun süreli duraklamalarla yavaş nefes alma

Pediarix yan etkileri

Telaş, irritabilite, bir saat kadar ağlama

Nöbet (karartma veya konvülsiyonlar); veya

Yüksek ateş (aşıdan sonra 4 gün süreyle ortaya çıkabilir).

Ortak Pediarix yan etkileri şunlardır:

Kızarıklık, ağrı ya da şişliğe nerede atış verildi

Hafif ateş

Hafif telaş veya ağlama

Uykulu olma; veya

iştah kaybı.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değil, bazıları da ortaya çıkabilir. Yan etkileri hakkında doktorunuza danışın. Aşı yan etkilerini ABD Sağlık ve İnsan Kaynakları Departmanına 822-7967 numaralı telefondan bildirebilirsiniz.

Çocuğunuz Pediarix’i almadan önce, çocuğunuzun yakın zamanda aldığı diğer tüm aşıları doktora bildirin.

Çocuğunuz son 2 hafta içinde bağışıklık sistemini zayıflatabilecek uyuşturucu veya tedaviler alıp almadığını da doktora bildirin. Çocuğunuz bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsa, aşı alamayabilir veya diğer tedaviler bitene kadar beklemek zorunda kalabilir.

Oral, nazal, inhalasyon veya enjektabl steroid tıbbı

Sedef hastalığı, romatoid artrit veya diğer otoimmün bozuklukları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar; veya

Organ nakli retini tedavi etmek veya önlemek için kullanılan ilaçlar.

Bu liste tam değil. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere Pediarix ile etkileşime girebilir. Bu ilac kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemektedir.

Feragat: Verilen bilgilerin doğru, güncel ve eksiksiz olmasını sağlamak için her türlü çaba gösterildi, ancak bu konuda hiçbir garanti verilmemektedir. Burada yer alan uyuşturucu bilgileri zaman açısından hassas olabilir. Multum’un uyuşturucu bilgileri, ruhsatlı sağlık uygulayıcılarına hasta bakımında ve / veya sağlık çalışanlarının uzmanlığına, becerisine, bilgisine ve yargısına ek olarak değil de bu hizmeti gören tüketicilere hizmet etmek için yardımcı olmak için tasarlanmış bilgi kaynağıdır. Belirli bir ilaç veya ilaç kombinasyonu için herhangi bir uyarı bulunmamasının, herhangi bir hastada ilaç veya ilaç kombinasyonunun güvenli, etkili veya uygun olduğunu belirtmek için yorumlanmaması gerekir. Buradaki bilgiler, olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya ters etkileri kapsamamaktadır.

2.02.2016-01-07, 12:33:42

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Pediarix’i etkileyen başka ilaçlar nelerdir?

Haemophilus influenzae Profilaksi rifampin, Rifadin, Pentacel, hemofilus b konjugat (prp-t) aşısı, Comvax, Hiberix

Poliomyelitis Profilaksi Pentacel, Kinrix, poliovirüs aşısı, inaktive, Quadracel, Ipol, difteri toksoid / hemophilus b eşlenik (prp-t) aşısı / boğmaca, asellüler / poliovirus aşısı, inaktive / tetanoz toksoid

Pediarix (difteri toksoid / hepatit b çocuk aşı / boğmaca, asellüler / poliovirus aşısı, inaktive / tetanoz toksoidi)

Difteri profilaksisi Adacel (Tdap), Boostrix (Tdap), Pentacel, Tenivac (Td), difteri toksoid / tetanoz toksoid

Boğmaca profilaksisi azitromisin, Zithromax, klaritromisin, Biaxin, Biaxin XL