Peginesatide enjeksiyonu

Peginsatide için kullanır

Erritropoez teşvik edici ajanlar (ESA’lar) ölüm, miyokard enfarktüsü, inme ve diğer ciddi kardiyovasküler olaylar için riskleri arttırır. Klinik çalışmalarda, kronik böbrek hastalığı (CKD) olan hastalar, 11 g / dL veya daha yüksek Hb seviyelerini hedef alan ESA’lar uygulanırken ölüm, ciddi advers kardiyovasküler reaksiyonlar ve inme açısından daha büyük bir risk taşıdı. Hiçbir araştırma, bu riskleri artırmayan bir Hb hedef düzeyi, ESA dozu veya doz stratejisi belirlemedi. Bu nedenle, CKD’li hastalarda, RBC transfüzyon ihtiyacını azaltmak için en düşük yeterli dozu kullanın.

Terapötik Sınıf: Hematopoietik

Peginsatide kullanmadan önce

Farmakolojik Sınıf: Eritropoetik

Peginesatide sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Peginesatide, ciddi alerjik reaksiyonlar için güvenlik endişeleri nedeniyle 24 Şubat 2013 tarihinde ABD pazarından gönüllü olarak geri çekildi.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Peginsatid için aşağıdakiler düşünülmelidir

Peginsatide veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pediatrik popülasyonda yaşın peginsatid enjeksiyonunun etkileri ile ilişkisi üzerine uygun çalışmalar yapılmamıştır. Güvenlik ve etkinlik tespit edilmemiştir.

Bugüne kadar yapılmış uygun çalışmalar, yaşlı hastalarda peginsatid enjeksiyonunun yararlılığını sınırlayacak geriatrik özel problemleri göstermedi.

Peginsatid’in Doğru Kullanımı

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı peginsatid kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Peginsatide enjeksiyonu genellikle bir doktor tarafından verilir. Bununla birlikte, enjeksiyondan verilen ilaçlar bazen evde kullanılır. Peginsatide’ü evde kullanacaksanız, doktorunuz size enjeksiyonların nasıl yapılacağını öğretecektir. İlacın nasıl enjekte edileceğini tam olarak anladığınızdan emin olun.

Peginesatide bir İlaç Rehberiyle birlikte gelir. Bu talimatları dikkatli bir şekilde okuyun ve izleyin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Peginesatide 3 formda mevcuttur. Tek kullanımlık bir şişe (cam kap), tek kullanımlık önceden doldurulmuş şırınga veya çoklu kullanımlı şişeler kullanabilirsiniz.

Peginsatid cildinizin altında veya bir damara atış olarak verilebilir. Doktorunuz size belirli bir şekilde enjekte etmeniz gerektiğini söylüyorsa, doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Evde peginesatide veriyorsanız

Her tüp veya şırınga içinde ilaçların tümünü kullanamazsınız. Tek kullanımlık flakon veya şırınga sadece bir kez kullanın. Açık tek kullanımlık bir flakon veya şırınga kurtarmayın. Şişe ya da şırınga içindeki ilaç renk değiştirmişse veya içinde parçacıklar görüyorsanız kullanmayın.

Peginsatid dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece peginsatid’in ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Talimatlar için doktorunuzu veya eczacınızı arayın.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Buzdolabında saklayın. Donma.

Kullanılmayan ilaç bölümlerini buzdolabında birden fazla tüp kullanacak şekilde saklayın ve ilk kullanımından 28 gün sonra tıbbı atın. İlacın ışığından koruyun. İlacınızı kullanmaya hazır olana kadar ilaçlarınızı orijinal ambalajında ​​saklayın.

Peginsatid Kullanılırken Önlemler

Peginsatid kullanırken doktorunuzun kanı düzenli olarak kontrol etmesi çok önemlidir. Ayrıca evinizdeki kan basıncını izlemeniz gerekebilir. Normal kan basıncınızda herhangi bir değişiklik fark ederseniz, derhal doktorunuzu arayın.

Peginsatid anafilaksi de dahil olmak üzere ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Anafilaksi hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. İlacınızı aldıktan sonra döküntü, kaşınma, yüz şişmesi, dil ve boğaz, solunum sıkıntısı veya göğüs ağrısı yaşıyorsanız hemen doktorunuzu arayın.

Peginsatid, kalp krizi, inme, konjestif kalp yetmezliği ve kan pıhtılaşma sorunlarınız riskini artırabilir. Baş dönmesi, bayılma büyü, ağır yorgunluk, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ani veya ciddi baş ağrısı veya görme, konuşma veya yürüme sorunları yaşarsanız derhal doktorunuza danışın.

Peginesatide, bazen özellikle tedavinin ilk birkaç ayında kasılmalara (nöbetler) neden olur. Bununla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Böbrek problemleri yaşayan birçok insan özel bir diyet yapmalıdır. Ayrıca, yüksek tansiyonu olan (böbrek hastalığından veya peginsatid tedavisinden kaynaklanıyabilen) kişilerin özel bir diyette bulunmaları veya kan basıncını kontrol altında tutmak için ilaç almaları gerekebilir. Anemi düzeltildikten sonra, bazı insanlar kendilerini daha önce hiç olmadığı kadar çok yemek istediklerinden daha iyi hissediyorlar. Böbrek hastalığınızın veya yüksek tansiyonunuzun kötüleşmesini önlemek için, özel diyetinizi izlemeniz ve iyi hissettiğiniz durumlarda ilaçlarınızı düzenli olarak almanız çok önemlidir.

Peginsatid’e ek olarak, vücudunuzun kırmızı kan hücreleri yapmak için demir ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Doktorunuz sizi demir veya vitamin takviyeleri almaya yönlendirir. Doktorunuzun emirlerine dikkatle uyduğunuzdan emin olun.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Peginesatide Yan Etkiler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi C Risk göz ardı edilemez

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Peginesatide

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

Kronik Böbrek Yetmezliği ile ilişkili Anemi Demir Sülfat, Prokrit, Epogen, Aranesp, Epoetin Alfa, Feosol Orijinal, Feraheme, Darbepoetin alfa, İnfed, Ferrlecit, Mircera, demir dekstran, Fergon, nandrolone, FeroSul, Yavaş Fe, Hemocyte, ferumoksitol, Nulecit

 Ya da benzer çıkarları olan diğer insanlarla bağlantı kurmak için peginesatide destek grubuna katılın.