Pektus karinatum tedavisi

Bazı insanlarda pectus carinatum o kadar hafiftir ki tedaviye gerek yoktur. Tedaviye ihtiyaç duyulursa ve çocuğun kemikleri halen büyümekte ise, doktorunuz muhtemelen önce bir destek kullanmanızı önerir. Bracing, büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de işe yaramazsa da cerrahi onarım bu yaş grupları için bir seçenek olabilir.

Yastıklı ayarlanabilir bir parantez, göğsünüzü yavaş yavaş düzleştirmeye yardımcı olabilir. Kemikleri henüz büyümeyi bırakmayan çocuklarda bu en iyi sonucu verir; çünkü kaburgalarını göğüs kemiğine bağlayan kıkırdaklar hala parantez tarafından yeniden tasarlanacak kadar esnektir.

Çoğu çocuk, üç ila altı ay boyunca günde en az 18 saat parantez kullanıyor. Göğsünüz istenen görünüme kavuştuktan sonra, kemiklerinizin büyümesini kesene kadar, genellikle uyurken – günde sekiz saat parantezi giymeye devam etmeniz gerekebilir.

Basınç dirseği

Ameliyat

Ayakkabı parlatıcısı deriyi tahriş edebildiğinden, ayakkabı altının altında rahat, nemli kalıcı bir gömlek giymek ve sonra parmaklık üzerindeki normal sokak giysilerini giymek en iyisi olabilir.

Durum, geç teen ya da yetişkinliğe kadar ele alınmazsa, göğüs kıkırdağı bu noktada daha az esnek olduğu için, sorunu gidermek için cerrahi gerekebilir.

Cerrahi onarım sırasında göğüs kemiğiniz yeniden şekillenecek ve yeniden konumlandırılacaktır. Kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Göğüs kemiğinizi uygun pozisyonda tutmaya yardımcı olması için göğsünüze kavisli bir metal çubuk takılabilir.

Anesteziyologlar ve pediyatrik cerrahlar, hızlı toparlanmaya yardımcı olmak için göğüs sinirlerine yakın bir yere yerleştirilmiş esnek dar bir tüp aracılığıyla ilaç vermeyi içeren postoperatif ağrı kontrolünün en yeni yöntemlerini kullanmaktadır. Bazı faaliyetleri ameliyattan sonra altı aya kadar sınırlandırmanız gerekir.