Pemolin

Pemolin, hayatı tehdit eden karaciğer yetmezliği ile ilişkilendirilmiştir ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) için ilk seçenek ilaç tedavisi olarak düşünülmemelidir. Tedavi sadece karaciğer hastalığı olmayan ve başlangıçtaki karaciğer fonksiyon testleri normal olan bireylerde başlatılmalıdır. Başlangıçta ve bundan sonra her 2 haftada serum ALT (SGPT) düzeylerini izleyin. Serum ALT (SGPT), klinik açıdan anlamlı bir seviyeye veya herhangi bir artışın normal üst sınırın 2 katına eşit veya daha fazla olması halinde veya klinik belirtiler ve semptomlar karaciğer yetmezliğini öneriyorsa devam etmeyin. Tedaviye başlamadan önce hastadan yazılı onay alın.

Pemoline için kullanır

Terapötik Sınıf: CNS Uyarıcı

Kimyasal Sınıf: Amfetamin İlgili

Pemolin aşırı dikkat çeken, çok uzun süre konsantre olamayan veya kolayca dağılmış ve duygusal açıdan dengesiz olan çocuklarda dikkatleri artırır ve huzursuzluğu azaltır. Pemolin, toplumsal, eğitimsel ve psikolojik tedaviyi de içeren toplam bir tedavi programının parçası olarak kullanılır.

Nadiren pemoliz ciddi karaciğer sorunlarına neden olmuştur. Siz ve doktorunuz, iyi pemolonun yapacağı ve bunun kullandırılma riskleri hakkında konuşması gerekir. Buna ek olarak, karaciğer problemleri riskini kabul ettiğinizi ve kabul ettiğinizi belirten bir bilgilendirilmiş onay formu imzalamanız istenecektir.

Pemolin sadece doktorunuzun reçetesiyle birlikte verilir.

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Pemolin için aşağıdakiler düşünülmelidir

Pemoline veya başka ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmemişseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Pemoline’yi Kullanmadan Önce

Uzun süre pemolin gibi ilaçlar alan çocuklarda büyümenin yavaşladığı bildirildi. Bazı doktorlar yavaş büyümeyi önlemeye yardımcı olmak için pemolin tedavisi sırasında ilaçsız dönem önerirler.

Pemoline, ciddi akıl hastalığı olan çocuklarda davranışlarını kötüleştirebilir.

Emzirirken bu ilacı kullanırken bebek riskini belirlemek için kadınlarda yeterli bir çalışma yoktur. Emzirirken bu ilacı almadan önce olası risklere karşı potansiyel faydaları tartın.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Başka reçeteli veya reçetesiz (tezgah üstü [OTC]) ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınıza bildirin.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı pemolinin kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Çiğneme tablet formundaki pemolini alan hastalar için

Bazen iyileşme farkedilmeden önce 3-8 hafta pemolin alınmalıdır.

Pemolin’ü sadece doktorunuzun talimatına uyarak alın. Daha fazla almayın, daha sık almayın ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre kullanmayın. Çok fazla şey alınırsa alışkanlık haline gelebilir.

Farklı hastalar için pemolin dozu farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler yalnızca ortalama pemolin dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bir pemolin dozu özlediyseniz, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Doktorunuz pemolinin istenmeyen etkilere neden olmadığından emin olmak için düzenli ziyaretlerinizdeki ilerlemenizi kontrol etmelidir. Buna ek olarak, pemolonunuzun karaciğerinizi etkileyip etkilediğini görmek için kanınız iki haftada bir test edilmelidir.

Karanlık idrar veya sarı gözler veya cilt karaciğeriniz üzerinde ciddi bir istenmeyen etki belirtisi olabilir. Koyu renk idrar veya sarı gözler veya cilt geliştirirseniz derhal doktorunuza danışın.

Pemolin, bazı kişilerin normalden daha baş dönmesi ya da daha az uyanık olmasına neden olabilir. Bisiklete binmeden önce pemoline’ye nasıl tepki verdiğinizi bildiğinizden emin olun veya başınız döndüğünüzde veya uyanık değilseniz tehlikeli olabilecek başka bir şey yapın.

Pemoline’nin Doğru Kullanımı

Pemoline’yi uzun süre kullanıyorsanız ve zihinsel veya fiziksel olarak kendinize bağımlı olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuza danışın. Pemoline bağımlılık belirtileri vardır.

Eğer uzun süre pemolin dozlarını yüksek dozda alırsanız, önce doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. Doktorunuz, tamamen durmadan önce aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltmanızı isteyebilir.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Bazı yan etkilerde gördüğünüz veya hissettiğiniz belirtiler veya belirtiler olacaktır. Doktorunuz bazı testler yaparak diğerlerini izleyebilir.

Pemolin, karaciğer problemleri de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere neden olabilir. Ayrıca, uzun zamandır kullanıldığında pemolin gibi ilaçların, çocukların büyüme hızını yavaşlattığı bildirildi. Bazı doktorlar, pemolin ile tedavi sırasında ilaçsız dönem önerirler. Pemolin aynı zamanda ciddi zihinsel rahatsızlığı olan çocuklarda davranış üzerinde istenmeyen etkilere neden olabilir.

Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Pemolin ayrıca doktorunuzun izleyeceği aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

Pemolin Kullanırken Alınacak Önlemler

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Pemolin kullanmayı bıraktıktan sonra, yine de dikkat edilmesi gereken bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu süre zarfında, aşağıdaki yan etkileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

Pemolin Yan Etkiler

Pemolin

CSA Programı 4 Kötüye kullanım için bazı potansiyel

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

WADA Sınıfı WADA Anti-Doping Sınıflandırması

ADHD Adderall, Vyvanse, metilfenidat, Ritalin, Strattera, Kontera, Adderall XR, Focalin, amfetamin / dekstroamfetamin, fokalin XR, atomoksetin, Quillivant XR, dexmetilfenidat, lisdexamfetamin, Daytrana, Metadate CD, Ritalin LA, Methylin, Ritalin-SR, Metadate ER , Aptensio XR, QuilliChew ER, Methylin ER, klonidin