Pennyroyal

Yaygın isimler: Pennyroyal ayrıca Amerikan pennyroyal, kabak kırığı, sivrisinek bitkisi ve puding çimi olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Her iki bitki de nane ailesinin üyesidir ve ikisine de pennyroyal denir. H. pulegioides (Amerikan pennyroyal) kuzey ve doğu ABD ve Kanada’nın büyük bölümünde ormanda yetişirken M. pulegium Avrupa’daki parçalarda bulunur. Pennyroyal bitki kök uçlarında küçük, lila çiçeklerle bitki sürünen, uzun ömürlü bir bitkidir. Yapraklar grimsi yeşildir ve diğer nane ailesi üyeleri gibi aromatiktir.

Pennyroyal, Roman doğabilimci Pliny ve Yunan doktor Dioscorides tarafından bahsedildiğinde, MS 1. yüzyıla kadar uzanan bir tarihe kadar kaydedilmiştir. 17. yüzyılda, İngiliz bitkisel uzmanı Nicholas Culpeper, bitkinin kadın hastalıkları, zehirli ısırıkları ve sindirimindeki rolü de dahil olmak üzere bazı kullanımları hakkında yazdı. Avrupalı ​​yerleşimciler, bitkiyi solunum rahatsızlıkları, ağız yaraları ve kadın hastalıkları için kullandı. Bitkinin yağı piregioides olarak adlandırılan bir pire-öldürme banyosu olarak kullanılmıştır ve harici olarak rubefacient (tahriş edici olmayan) olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak, yağ, doğal sağlık savunucuları arasında, abartılı olarak ve gecikmiş adetlerin başlatılması için sıklıkla kullanılmaktadır. Yaprakların yağ ve infüzyonları zayıflık ve mide ağrılarının tedavisinde kullanılmıştır.

Pennyroyal, (menstrüel akışı uyarmak için) bir emmenagog, böcek öldürücü, uyarıcı, antispazmodik ve bağırsak rahatsızlıkları, deri döküntüleri ve pnömoni için böcek kovucu, antiseptik, parfüm, tatlandırıcı olarak kullanılır. Yağın düşük etkisi, daha sonraki uterus kontraksiyonu ile rahmin tahriş edilmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Eylemi önceden tahmin edilemez ve tehlikelidir. Bitkinin kürtaja neden olduğu doz öldürücü yakındır ve bazı durumlarda öldürücüdür. Pennyroyal herhangi bir kullanım için yemeyi güvende kabul etmez.

Pennyroyal genellikle uçucu yağ olarak abortur olarak kullanılır. 5 g dozlarda ciddi toksisite nedeniyle kullanılmamalıdır.

Artık güvenli sayılmamaktadır.

Belirlenmiş ters etki. Kullanmaktan kaçının. Kürtaj, hepatotoksik (karaciğer toksik) ve nörotoksik.

Kimse belgelenmemiş.

Pennyroyal karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, uyuşukluk, artan tansiyon ve artmış atım hızı ve dermatite neden olabilir. Çay biçiminde, rapor edilen yan etkiler olmaksızın küçük miktarlar kullanılmıştır.

Büyük porsiyonlarda pennyroyal kürtaja, geri döndürülemez renal hasara, ciddi karaciğer hasarına ve ölüme neden olabilir. Az miktarda yağ deliryum, bilinç kaybı, şok, nöbetler ve işitsel ve görsel varsanılar üretebilir.

Referanslar