Periferal nöropati hastalığı

Periferik sinirlerinize hasarın bir sonucu olan periferik nöropati genellikle ellerinizde ve ayaklarınızda güçsüzlük, uyuşma ve ağrıya neden olur. Vücudunuzun diğer alanlarını da etkileyebilir.

Periferik sinir sisteminiz beyne ve omuriliğe (merkezi sinir sistemi) vücudunuzun geri kalanına bilgi gönderir. Periferik nöropati travmatik yaralanmalar, enfeksiyonlar, metabolik problemler, kalıtsal nedenler ve toksinlere maruz kalma sonucu olabilir. En yaygın nedenlerden biri diabetes mellitus’tur.

Belirtiler

Periferik nevropati hastaları genellikle acıyı bıçaklama veya yanma olarak tanımlarlar. Sıklıkla karınması var. Birçok vakada, özellikle tedavi edilebilir altta yatan bir durumdan kaynaklanan semptomlar iyileşir. İlaçlar periferal nöropatinin ağrısını azaltabilir.

Sıcaklık, ağrı, titreşim veya dokunma gibi cildi sansasyona uğratan duyu sinirleri; Kaslarınızın hareketini kontrol eden motor sinirler; Tansiyon, kalp hızı, sindirim ve mesane gibi fonksiyonları kontrol eden otonom sinirler

Çevresel sisteminizdeki her sinir belirli bir işleve sahiptir, bu nedenle belirtiler etkilenen sinir türlerine bağlıdır. Sinirler sınıflandırılır

Periferik nöropatinin belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

Otonom sinirler etkilenirse, belirtiler ve belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

Bacak ve kollarınıza doğru yayılacak derecede uyuşukluk ve karıncalanma veya ayağınız veya ellerinizde; Keskin, sarsıcı veya yanan ağrı; Dokunmaya karşı aşırı duyarlılık; Koordinasyon eksikliği ve düşme; Motor sinirleri etkileniyorsa kas zayıflığı veya felci

Periferik nöropati, bir siniri (mononöropati), farklı alanlarda iki veya daha fazla siniri (çoklu mononöropati) veya birçok siniri (polinöropati) etkileyebilir.

Isıya tahammülsüzlük ve terleme değişmiştir; Bağırsak, mesane veya sindirim sorunları; Baş dönmesi veya baş dönmesine neden olan kan basıncındaki değişiklikler

Sebepler

Ellerinizde veya ayaklarınızda olağandışı karıncalanma, güçsüzlük veya ağrı fark ederseniz, derhal tıbbi yardım isteyin. Erken teşhis ve tedavi semptomların kontrol altına alınması ve periferik sinirlerinizin daha fazla zarar görmemesi için en iyi şansı sunar.

Bir dizi faktör aşağıdakileri içeren nöropatilere neden olabilir:

Periferik nöropati risk faktörleri şunları içerir:

Periferik nevropatinin komplikasyonları arasında şunlar sayılabilir:

Aile doktorunuzu veya genel pratisyeninizi görerek başlayabilirsiniz. Daha sonra sinir sistemi hastalıkları (nörolog) eğitimi almış bir doktora yönlendirilebilirsiniz.

Risk faktörleri

İşte size randevu hazırlamanıza yardımcı olacak bilgiler.

Alkolizm. Alkolikler tarafından yapılan zayıf diyet seçenekleri vitamin eksikliklerine neden olabilir .; Otoimmün hastalıklar. Bunlara Sjogren sendromu, lupus, romatoid artrit, Guillain-Barre sendromu, kronik inflamatuar demiyelinizan polinöropati ve nekrotizan vaskülit dahildir; Diyabet. Diyabetli kişilerin yarısından fazlası bir miktar nöropati geliştirir .; Zehirlere maruz kalma. Zehirli maddeler ağır metaller veya kimyasal maddeler içerir .; İlaçlar. Bazı ilaçlar, özellikle kanseri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (kemoterapi) periferik nöropatiye neden olabilir .; Enfeksiyonlar. Bunlar, Lyme hastalığı, zona (varicella-zoster), Epstein-Barr virüsü, hepatit C, cüzzam, difteri ve HIV dahil bazı viral veya bakteriyel enfeksiyonları içerir; Kalıtsak bozukluklar. Charcot-Marie-Diş hastalığı gibi bozukluklar kalıtsal nöropati türleridendir .; Travma veya sinir üzerine baskı. Motorlu araç kazaları, düşmeler veya spor yaralanmaları gibi travmalar periferik sinirleri parçalayabilir veya zarar verebilir. Sinir basıncı, bir döküm yaparak veya koltuk değneği kullanarak veya bir hareketi birçok kez tekrarlayarak yazmaya neden olabilir; Tümörler. Büyümeler, kanserli (malign) ve kanserli olmayan (benign) sinirlerin kendisinde gelişebilir veya çevreleyen sinirlere baskı uygulayabilirler .; Vitamin eksiklikleri. B vitaminleri, B-1, B-6 ve B-12, vitamin E ve niasin, sinir sağlığı için çok önemlidir .; Kemik iliği bozuklukları. Bunlar kandaki anormal protein (monoklonal gammopati), bir çeşit kemik kanseri (osteosklerotik miyeloma), lenfoma ve amiloidoz içerir; Diğer hastalıklar. Bunlar arasında böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, bağ dokusu bozuklukları ve yetersiz tiroit (hipotiroidizm) sayılabilir.

Komplikasyonlar

Soruların bir listesini hazırlamak, doktorunuzla zamanınızı en iyi şekilde geçirmenize yardımcı olabilir. Periferik nöropati için bazı temel sorular şunları içerir:

Diabetes mellitus, özellikle şeker seviyeniz kötü kontrol altındaysa; Alkol kötüye kullanımı; Vitamin eksiklikleri, özellikle B vitaminleri; Lyme hastalığı, zona (varicella-zoster), Epstein-Barr virüsü, hepatit C ve HIV gibi enfeksiyonlar; Bağışıklık sisteminizin kendi dokularınıza saldırdığı romatoid artrit ve lupus gibi otoimmün hastalıklar; Böbrek, karaciğer veya tiroid rahatsızlıkları; Toksinlere maruz kalma; Bazı işler için yapılanlar gibi tekrarlayan hareket; Aile öyküsü nöropati

Başka sorular sormaktan çekinmeyin.

Yanıklar ve cilt travmaları. Vücudunuzun bazı kısımları uyuşmuyorsa, sıcaklık değişiklikleri veya ağrı hissetmeyebilirsiniz .; Enfeksiyon. Ayaklarınızın ve diğer bölgelerinizin sansasyon olmaması bilinciniz olmadan yaralanabilir. Bu alanları düzenli olarak kontrol edin ve özellikle de şeker hastalığınız varsa, hafif yaralanmaları enfekte olmadan önce tedavi edin.

Randevunuza hazırlanıyorsunuz

Doktorunuzun isteyebileceği sorulara örnekler

Periferik nöropati tek bir hastalık değildir, sinirlere zarar verir ve potansiyel birçok nedeni olan semptomlar üretir. Doktorunuz sinir hasarının nerede ve neye yol açtığını belirlemelidir.

Randevuyu planlama nedeninizle ilgisiz görünen belirtilerinizi de dahil olmak üzere belirtin .; Aldığınız ilaçları, vitaminleri ve takviyeleri listeleyin; Bir aile üyesinin veya arkadaşının size eşlik etmesini isteyin. Bir arkadaşınız cevapsız bir şeyi hatırlayabilir .; Doktorunuza soru yazın.

Kan testleri içerebilecek fizik muayene dışında, teşhis genellikle gereklidir

Belirtilerimin en olası sebebi nedir? Olası diğer nedenler var mı ?; Hangi testlere ihtiyacım var? Bu testler özel hazırlık gerektiriyor mu? Bu durum geçici mi yoksa uzun süreli mi? Hangi tedaviler mevcuttur ve hangisini önerirsiniz ?; Tedaviden hangi yan etkileri bekleyebilirim ?; Önerdiğiniz ilköğretim yaklaşımına alternatifler var mı ?; Başka sağlık koşullarım var. Bunları en iyi nasıl birlikte yönetebilirim ?; Faaliyetleri kısıtlamam gerekiyor mu ?; Reçete ettiğiniz ilaca genel bir alternatif var mı ?; Alabildiğim broşürler veya basılı malzemeler var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz?

Doktorunuz aşağıdakileri içeren testler isteyebilir:

Sinir fonksiyon testleri. Sinir fonksiyon testi olan elektromiyografi, güçsüzlük de dahil belirtilerinizin kas veya sinir hasarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kaslarınızdaki elektriksel aktiviteyi kaydeder.

Diyabet veya böbrek hastalığı gibi temel sağlık koşullarınız var mı? Belirtiler ne zaman başladı? Belirtileriniz sürekli mi yoksa ara sıra mı? Belirtileriniz ne kadar şiddetli? Belirtilerinizi iyileştiren herhangi bir şey var mı ?; Belirtilerinizi kötüleştiren şey nedir? Ailenizde bulunan herkes sizinle benzer belirtilere sahip mi?

Testler ve teşhis

Sinir iletim çalışmaları için, bir sonda bir sinire elektrik sinyalleri gönderir ve sinirin yolu boyunca yerleştirilmiş bir elektrot sinere sinyallere olan tepkisini kaydeder. Sinir iletim çalışmaları motor ve duyu sinirlerinden gelen sinyalleri kaydeder.

Tam tıbbi geçmiş. Doktorunuz semptomları, yaşam tarzınız, toksinlere maruz kalma, içme alışkanlıkları ve sinir sistemi (nörolojik) hastalıkların bulunduğu bir aile öyküsü gibi tıbbi geçmişi gözden geçirecektir. Nörolojik muayene. Doktorunuz tendon reflekslerini, kas gücünü ve tonunu, belirli hisleri hissetme yeteneğinizi ve duruşunuzu ve koordinasyonunuzu kontrol edebilir.

Tedavi amaçları, nöropatinize neden olan durumu yönetmek ve semptomları hafifletmektir. Laboratuar testlerinizde altta yatan bir durum yoksa, doktorunuz nöropatinizin iyileşip gelişmediğini görmek için bekleyen bir ihtimalle tavsiyede bulunabilir. Toksinlere veya alkole maruz kalmanız durumlarına neden oluyorsa, doktorunuz bu maddelerin kullanılmamasını önerir.

Periferik nöropati ağrısını hafifletmek için kullanılan ilaçlar arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:

Tedaviler ve İlaçlar

Ağrı kesiciler. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar gibi tezgah üstü ağrı kesiciler hafif semptomları hafifletebilir. Daha şiddetli semptomlar için doktorunuz reçeteli ağrı kesiciler tavsiye edebilir.

Tramadol (Conzip, Ultram ER, diğerleri) veya oksikodon (Oxycontin, Roxicodone, diğerleri) gibi opioidleri içeren ilaçlar, bağımlılık ve bağımlılığa neden olabilir, bu nedenle bu ilaçlar genellikle sadece diğer tedaviler başarısız olduğunda reçete edilir.

Görüntüleme testleri. CT veya MRI taramaları herniasyonlu diskleri, tümörleri veya diğer anormallikleri arayabilir .; Sinir fonksiyon testleri. Sinir fonksiyon testi olan elektromiyografi, güçsüzlük de dahil belirtilerinizin kas veya sinir hasarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için kaslarınızdaki elektriksel aktiviteyi kaydeder; Sinir iletim çalışmaları için, bir sonda bir sinire elektrik sinyalleri gönderir ve sinirin yolu boyunca yerleştirilmiş bir elektrot sinere sinyallere olan tepkisini kaydeder. Sinir iletim çalışmaları motor ve duyu sinirlerinden gelen sinyalleri kaydeder; Diğer sinir fonksiyon testleri. Bunlar, otonomik sinir liflerinin işleyiş şeklini, terlemenizi kaydeden ter testi ve dokunma, titreşim, soğutma ve ısıyı nasıl hissettiğinizi kaydeden duyusal testleri kaydeden otonomik refleks ekranı içerebilir. Sinir biyopsisi. Doktorunuz, sinir hasarının nedenini belirlemek için anormallikleri araştırmak için bir sinirin küçük bir kısmını (genellikle bir duyu siniri) çıkarmayı önerebilir .; Deri biyopsisi. Doktorunuz, sinir uçlarının sayısını incelemek için cildin küçük bir bölümünü çıkarır. Sinir uçlarındaki azalma nöropatiyi belirtir.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Antidepressanlar. Amitriptilin, doxepin ve nortriptyline (Pamelor) gibi belirli trisiklik antidepresanlar, beyin ve omurilikte ağrı hissettiren kimyasal süreçleri etkileyerek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Alternatif tıp

Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü duloksetin (Cymbalta) ve uzun süreli salınan antidepresan venlafaksin (Effexor XR) aynı zamanda şeker hastalığına bağlı periferal nevropati ağrısını hafifletebilir. Yan etkiler arasında ağız kuruluğu, bulantı, uyuşukluk, baş dönmesi, iştah azalması ve kabızlık sayılabilir.

Doktorunuz ayrıca nöropati oluşturan altta yatan durumu tedavi etmek için ilaç reçete edebilir. Örneğin prednizon, siklosporin (Neoral, Sandimmune, diğerleri), mikofenolat mofetil (CellCept) ve azatioprin (Azasan, İmuran) gibi bağışıklık sisteminizin reaksiyonunu azaltmaya yönelik ilaçlar, otoimmün koşullarla ilişkili periferal nöropati hastalarına yardımcı olabilir.

İntravenöz immünoglobülin, kronik inflamatuvar demiyelinizan polinöropati ve diğer enflamatuar nöropati için bir temel dayanaktır.

Önleme

Çeşitli terapiler ve prosedürler, periferik nöropatinin belirtilerini ve semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Plazma değişimi ve intravenöz immün globulin. Bazı inflamatuar koşulları olan insanlar bağışıklık sisteminin aktivitesini baskı altına almaya yardımcı olan bu prosedürlerden yararlanabilir.

Periferik nöropati hakkında daha fazla bilgi edinin

Plazma değişimi, kanınızı çıkarmak, daha sonra antikorları ve diğer proteinleri kandan uzaklaştırmak ve kanınızı vücuda vermektir. Bağışık globulin tedavisinde, antikor (immünoglobülin) olarak çalışan yüksek düzeyde protein alırsınız.

Periferik nöropatiyi yönetmenize yardımcı olacak öneriler var

Periferik nöropatili bazı insanlar semptomlarının hafifletilmesi için tamamlayıcı ve alternatif tedaviler dener. Araştırmacılar, bu teknikleri çoğu ilaçları olduğu kadar kapsamlı bir şekilde incelememiş olsalar da, aşağıdaki terapiler bazı vaatlerde bulunmuştur

Periferik nöropati hakkında daha fazlası

Periferik nöropatiyi önlemenin en iyi yolu diyabet, alkolizm veya romatoid artrit gibi sizi risk altına alan tıbbi durumu yönetmektir.

Örneğin

1

Ağrı kesiciler. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar gibi tezgah üstü ağrı kesiciler hafif semptomları hafifletebilir. Daha şiddetli semptomlar için doktorunuz reçeteli ağrı kesiciler tavsiye edebilir .; Tramadol (Conzip, Ultram ER vb.) Veya oksikodon (Oxycontin, Roxicodone, diğerleri) gibi opioidleri içeren ilaçlar bağımlılık ve bağımlılığa neden olabilir, bu nedenle bu ilaçlar genellikle sadece diğer tedaviler başarısız olduğunda reçete edilir. Nöbet yok ilaçlar. Epilepsi tedavisinde geliştirilen gabapentin (Gralise, Neurontin) ve pregabalin (Lyrica) gibi ilaçlar sinir ağrısını hafifletebilir. Yan etkiler uyuşukluk ve baş dönmesi içerebilir .; Kapsaisin. Sıcak biberle doğal olarak bulunan bu maddeyi içeren bir krem ​​periferik nöropati semptomlarında ılımlı gelişmelere neden olabilir. Doktorlar, bu kremi başka tedavilerle kullanmanızı önerir. Krem uyguladığınızda cilt yanması ve tahriş olabilir, ancak genellikle zamanla azalır. Bununla birlikte, bazı insanlar onu tolere edemez .; Antidepressanlar. Amitriptilin, doxepin ve nortriptyline (Pamelor) gibi belirli trisiklik antidepresanların ağrınızı hissettiren beyninizdeki ve omuriliğindeki kimyasal süreçleri engelleyerek ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğu bulunmuştur .; Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörü duloksetin (Cymbalta) ve uzun süreli salınan antidepresan venlafaksin (Effexor XR) aynı zamanda şeker hastalığına bağlı periferal nevropati ağrısını hafifletebilir. Yan etkiler arasında ağız kuruluğu, bulantı, uyuşukluk, baş dönmesi, iştah azalması ve kabızlık sayılabilir.

Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı (TENS). Cilde yerleştirilen yapışkan elektrotlar, çeşitli frekanslarda nazik bir elektrik akımı sağlıyor. TENS, yaklaşık bir ay boyunca günde 30 dakika uygulanmalıdır .; Plazma değişimi ve intravenöz immün globulin. Bazı inflamatuvar koşulları olan insanlar bağışıklık sistemi aktivitesini baskı altına almaya yardımcı olan bu prosedürlerden yararlanabilir .; Plazma değişimi, kanınızı çıkarmak, daha sonra antikorları ve diğer proteinleri kandan uzaklaştırmak ve kanınızı vücuda vermektir. Bağışık globulin tedavisinde, antikor (immünoglobülin) olarak işlev gören yüksek düzeyde protein alırsınız .; Fizik Tedavi. Kas zayıflığınız varsa, fizik tedavi hareketlerinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca el veya ayak parantezleri, baston, yürüyüş veya tekerlekli sandalye gerektirebilir .; Cerrahi. Tümörlerin baskısı gibi sinir üzerindeki baskılardan kaynaklanan nevropatileriniz varsa, basıncı düşürmek için ameliyat olmanız gerekebilir.

)

Özellikle şeker hastalığınız varsa ayağınıza iyi bakın. Günlük kabarcıklar, kesikler veya kalozlar için kontrol edin. Yumuşak, gevşek pamuklu çoraplar ve yastıklı ayakkabılar giyin. Yatak kapaklarını sıcak veya hassas ayaklardan uzak tutmak için tıbbi malzeme mağazalarında bulunan yarı dairesel bir kasnak kullanabilirsiniz .; Egzersiz. Egzersiz rutini hakkında doktorunuza danışın. Haftada üç kez yürümek gibi düzenli egzersiz, nöropati ağrısını azaltabilir, kas gücünü artırabilir ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmenize yardımcı olabilir. Yoga ve tai chi gibi nazik rutinler de yardımcı olabilir .; Sigarayı bırakmak. Sigara kullanımı dolaşımı etkileyebilir, ayak sorunları ve diğer nöropati komplikasyonları riskini artırır .; Sağlıklı yemek yiyin. Sağlıklı beslenme, gerekli vitamin ve minerallerin alınmasını sağlamak için özellikle önemlidir. Az yağlı etleri ve süt ürünlerini vurgulayın ve çok sayıda meyve, sebze ve tahılları diyetinize ekleyin .; Aşırı alkolden kaçının. Alkol periferik nöropatiyi kötüleştirebilir .; Kan şekeri seviyenizi takip edin. Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri seviyenizi izlemek kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve nöropatinizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Akupunktur. Akupunktur, ince iğnelerin vücudunuzun çeşitli yerlerine eklenmesini içerir; periferal nöropati semptomlarını azaltabilir. İyileşmeyi fark etmeden önce birden fazla oturuma ihtiyacınız olabilir. Akupunktur steril iğneler kullanan sertifikalı bir uygulayıcı tarafından yapıldığında genellikle güvenli kabul edilir; Alfa-lipoik asit. Avrupa’daki periferik nevropati tedavisinde yıllarca kullanılan bu antioksidan belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Doktorunuzla alfa-lipoik asit kullanarak tartışın, çünkü kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Diğer yan etkiler arasında mide rahatsızlığı ve deri döküntüleri sayılabilir. Otlar. Akşam çuha çiçeği yağı gibi belirli şifalı bitkiler, şeker hastalığı olanlarda nöropati ağrısının azalmasına yardımcı olabilir. Bazı şifalı bitkiler ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle doktorunuzla birlikte düşünen şifalı otları tartışın .; Amino asitler. Asetil-L-karnitin gibi amino asitler, kemoterapi uygulanmış kişilerde ve diyabetli kişilerde periferik nöropati geliştirmeye yardımcı olabilir. Yan etkiler bulantı ve kusmayı içerebilir .; Balık Yağı. Omega-3 yağ asitleri olan bu takviyeleri iltihaplanmayı azaltabilir, kan akışını iyileştirebilir ve diyabetlilerdeki nöropati semptomlarını iyileştirebilir. Anti-pıhtılaşma ilaçları alıyorsanız, balık yağı takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Sinirleri sağlıklı tutmak için meyvelerden, sebzelerden, tahıllardan ve yağsız proteinlerden zengin bir diyet yiyin. Et, balık, yumurta, az yağlı gıdalar ve tahkim edilmiş hububat yiyerek vitamin B-12 eksikliğine karşı koruyun. Vejetaryen veya vejetaryenseniz, güçlendirilmiş tahıllar B-12 vitamini için iyi bir kaynaktır ancak doktorunuzla B-12 takviyeleri hakkında konuşmalısınız .; Düzenli egzersiz. Doktorunuz tamam, haftada en az üç saat egzersiz yapmak için en az 30 dakika, bir saat egzersiz yapmaya çalışın .; Tekrarlayan hareketler, sıkışık pozisyonlar, zehirli kimyasallara maruz kalma, alkol kullanımı ve alkol kullanımındaki aşırı gerileme gibi sinir hasarına neden olan faktörlerden kaçının.