Permaks

Pergolid kullanımı kalp kapak hastalığı riskini artırdığı ve kalp kapak tıkanıklığı öyküsü olan hastalarda kullanılması önerilmez. Bazı hastalarda kapak replasmanı yapılması gerekmekte ve ölüm bildirilmiştir. Tedavi sırasında periyodik ekokardiyogramlar önerilir. Pergolid, pulmoner, plevra ve / veya retroperitoneal fibroz, perikardit, plörit ve perikardiyal ve / veya plevral efüzyonları içeren fibrotik komplikasyonlar riskini arttırır. Pergolit, fibrotik hastalık öyküsü olan hastalarda kullanım için önerilmemektedir ve hastalar, tedavi sırasında fibrotik komplikasyonlar açısından izlenmelidir.

Permax için kullanır

Terapötik Sınıf: Antiparkinson

Farmakolojik Sınıf: Dopamin Agonisti

Pergolid yalnızca doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Bu ilaç, kalp kapakçılığı problemleri için artmış risk nedeniyle Mart 2007’de ABD pazarından çekilmiştir.

Bir ilaç, belli bir kullanım için pazarlama için onaylandıktan sonra, diğer tıbbi problemler için de yararlı olduğunu gösterebilir. Bu kullanım ürün etiketlemesine dahil edilmemesine rağmen, pergolid aşağıdaki tıbbi duruma sahip bazı hastalarda kullanılır

Bir ilacı kullanmaya karar verirken, ilacın alınma riskleri, yapılacak olan iyiye karşı tartılmalıdır. Bu, sizin ve doktorunuzun yapacağı bir karardır. Bu ilaç için aşağıdakiler düşünülmelidir

Bu ilaca veya diğer ilaçlara karşı herhangi bir alışılmadık veya alerjik reaksiyon geçirmiş iseniz doktorunuza bildirin. Gıdalar, boyalar, koruyucular veya hayvanlar gibi alerjiniz varsa diğer sağlık uzmanlarına da söyleyin. Reçetesiz ürünler için, etiketi veya paket bileşenlerini dikkatle okuyun.

Permax’ı Kullanmadan Önce

Bu tıp üzerine yapılan çalışmalar sadece erişkin hastalarda yapılmıştır ve çocuklarda kullanımıyla ilgili spesifik bir bilgi yoktur.

Bu ilaç test edilmiş ve yaşlı insanlarda, genç erişkinlerde olduğundan farklı yan etkilere veya sorunlara neden olduğu gösterilmemiştir.

Araştırmalar, bu ilacın süt üretimini veya bileşimini değiştirebileceğini önermektedir. Bu ilacı alternatif olarak kullanmazsanız, bebeği yan etkileri ve yeterli sütü alması için izlemelisiniz.

Bazı ilaçlar birlikte kullanılmamasına rağmen diğer durumlarda etkileşim olabileceği halde iki farklı ilaç birlikte kullanılabilir. Bu durumlarda doktorunuz dozu değiştirmek isteyebilir veya başka önlemler gerekebilir. Bu ilacı aldığınızda, aşağıda listelenen ilaçlardan herhangi birini alıp almadığınızı uzmanınızın bildirebilmesi özellikle önemlidir. Aşağıdaki etkileşimler, potansiyel önemleri temel alınarak seçilmiştir ve her şey dahil değildir.

Bu ilacın aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanılması önerilmez. Doktorunuz size bu ilaçla tedavi etmemeye karar verir veya aldığınız diğer ilaçlardan bazılarını değiştirmeye karar verebilir.

Bu ilacı aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle kullanmak, bazı yan etkilerde artma riskine neden olabilir, ancak her iki ilacın kullanılması da sizin için en iyi tedavi olabilir. Her iki ilaç birlikte verilirse, doktorunuz dozu değiştirebilir veya ilaçlardan birini veya her ikisini birden ne sıklıkta kullandığınızdan vazgeçebilirsiniz.

Bazı ilaçlar, yemek yeme ya da belirli yiyecek türlerini yemenin yakınında ya da çevresinde kullanılmamalı, çünkü etkileşimler ortaya çıkabilir. Bazı ilaçlarla alkol veya tütün kullanma da etkileşimlere neden olabilir. İlaçlarınızı gıda, alkol veya tütünden kullanma konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Diğer tıbbi problemlerin varlığı bu ilacın kullanımını etkileyebilir. Özellikle başka tıbbi problemleriniz varsa doktorunuza bildirdiğinizden emin olun

Pergolid, midenizi üzerse, yemekle birlikte alınabilir. Mide rahatsızlığı devam ederse doktorunuza danışın.

Bu tıbbın dozu farklı hastalar için farklı olacaktır. Doktorunuzun emirlerini veya etiket üzerindeki talimatları izleyin. Aşağıdaki bilgiler sadece bu ilacın ortalama dozlarını içerir. Dozunuz farklıysa, doktorunuz size bunu söylemediği sürece bunu değiştirmeyin.

Aldığınız ilacın miktarı ilacın gücüne bağlıdır. Ayrıca, her gün aldığınız dozların sayısı, dozlar arasında izin verilen süre ve ilacı aldığınız süreye ilacı kullandığınız tıbbi problem bağlıdır.

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için hemen hemen vaktiniz varsa, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza dönün. Doz dozlarını ikiye katlama.

İlacı, ısı, nem ve direkt ışıktan uzakta oda sıcaklığında kapalı bir kapta saklayın. Donmaya devam edin.

Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Eski ilaçları veya ilaçları artık kullanmaya devam etmeyin.

Sağlık uzmanınıza, kullanmadığınız herhangi bir ilacı nasıl elden geçirmeniz gerektiğini sorun.

Doktorunuzun düzenli ziyaretlerde ilerlemenizi kontrol etmesi, bu ilacın çalıştığından emin olmak ve istenmeyen etkileri kontrol etmek önemlidir.

Bu ilaç bazı insanların normalden daha uykulu, baş dönmesi veya daha az uyanık olmasına neden olabilir. Sürüşe başlamadan önce bu ilaca nasıl tepki verdiğiniz, makineler kullandığınızı veya başınız döndüğünüz veya uyanık değilseniz tehlikeli olabileceği başka herhangi bir şey yaptığınızdan emin olun.

Permax’ın Doğru Kullanımı

Pergolidin ilk dozundan sonra baş dönmesi, başın çarpması veya bayılma oluşabilir, özellikle yatarken veya oturma pozisyonundan kalktığınızda. Yavaşça kalkmak yardımcı olabilir. Yatmadan önce veya yatarken başlayabileceğiniz ilk dozu da sorunları azaltabilirsiniz. Sorun devam ederse veya daha da kötüleşirse, doktorunuza danışın.

Pergolid ağız kuruluğuna neden olabilir. Geçici rahatlama için, şekersiz şeker veya sakız kullanın, ağızda biraz buz eriyen veya bir tükürük ikame edici kullanın. Bununla birlikte, ağzınız 2 haftadan uzun süre kurumuş hissetmeye devam ederse, doktorunuzla veya diş hekiminizle görüşün. Ağzın kuruluğunun devam etmesi, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve mantar enfeksiyonları gibi diş hastalıkları riskini artırabilir.

Pergolidin çalışması birkaç hafta sürebilir. Bu ilacı almayı bırakmayın ya da ilk önce doktorunuza danışmadan, aldığınız miktarı azaltmayın.

Gerekli etkileri yanında bir ilaç istenmeyen bazı etkilere neden olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin hepsi oluşabilirse de, meydana gelirlerse tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyabilirler.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza danışın.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse en kısa sürede doktorunuza danışın.

Genellikle tıbbi müdahaleye ihtiyaç duymayan bazı yan etkiler olabilir. Vücudunuz ilaca uyum sağladığı için tedavi sırasında bu yan etkiler kaybolabilir. Ayrıca, sağlık uzmanınız size bazı yan etkileri önleme veya azaltma yollarını söyleyebilir. Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici iseniz veya onlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

Listelenmeyen diğer yan etkiler bazı hastalarda da ortaya çıkabilir. Başka etkiler fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın.

Permaks Kullanırken Önlemler

Availability Durdurulan Durdurulan

Gebelik Kategorisi B İnsanlarda kanıtlanmış bir risk yok

CSA Çizelgesi N Kontrollü bir ilaç değil

Onay Tarihi Takvim FDA’da uyuşturucu tarihi

Parkinson Hastalığı Exelon, ropinirol, benztropin, Sinemet, pramipeksol, karbidopa / levodopa, amantadin, Requip

Permax Yan Etkiler

Permaks (pergolid)

Hiperprolaktinemi kabergolin, bromokriptin, Dostinex, Parlodel, pergolid

Tourette Sendromu olanzapin, Zyprexa, haloperidol, Haldol, Zyprexa Zydis, Haldol Decanoat, pimozid, Orap