Peru balsam

Yaygın isimler: Peru balsam’ı Peru balsamı, Hint balsamı, siyah balsam ve Peru balsamı olarak da bilinir.

Etkinlik güvenliği derecelendirmesi

ÒÒ … Ethno ya da diğer etkinlik kanıtları.

Güvenlik derecelendirmesi

Peru balsamı, Orta Amerika’da yetişen uzun boylu bir ağaçtır. Bu büyük ağaç genellikle gölge ağacı olarak üretilir. Ham Peru balsam, tarçın ve vanilya aromalı kokusu ve acı tadıyla koyu kahverengi, kalın bir sıvıdır. Ağacı kaldırmak için kabuk dönüşümlü olarak kavrulur ve dövülür. Kabuktaki balsam kaynarlarak elde edilir. Kabuk şeritlerinin ağaçtan çıkarılmasının ardından, ortaya çıkan ahşap da balsamı salgılar. Malzeme ağacın etrafına sarılan bezler tarafından emilir ve suda kaynatılır. Balsam dibe batar ve yılda ağaç başına 0.91 kg’lık verimle toplanır. Eşanlamlı M. balsamum var. Pereirae.

İlaç ilk önce İspanya’dan, Peru limanları vasıtasıyla ithal edildi ve bu adresten maddenin adı çıkarıldı. Peru balsam topikal yaralar ve enfeksiyonların tedavisinde ve gıda endüstrisinde aroma olarak kullanılmaktadır. Kızılderililer malzemeyi kanamayı durdurmak ve yara iyileşmesini teşvik etmek için kullandılar. Ayrıca materyali bir diüretik olarak kullandılar ve solucanları atmak için kullandılar.

Peru balsam, bir takım farmasötik preparatlarda ve parfümeride önemli bir rol oynamaktadır. Materyalin iç ilaç olarak kullanımı yoktur. Peru balsamı hafif antiseptiktir. Kuru soket, topik olarak yaraların ve ülserlerin tedavisinde ve hemoroit fitillerinde kullanılır. Peru balsam’ın tıbbi kullanımlarını doğrulamak için herhangi bir klinik çalışma yok.

Peru balsam, yaralar ve yanıklar için% 5 ila% 20 oranında formülasyon olarak topikal olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, uygun dozlamayı destekleyecek yeni klinik çalışmalar bulunmamaktadır.

Kontrendikasyonlar henüz tespit edilmemiştir.

Gebelikte ve laktasyonda emniyet ve etkinlik ile ilgili bilgi eksiktir.

Kimse belgelenmemiş.

Peru balsamı temas dermatitine neden olabilir.

Hemşirelik annelerinin meme başlarına Peru balsam uygulandıktan sonra sistemik toksisite tanımlanmıştır.

Referanslar