Peyronie’s disease tedavileri ve ilaçlar

Doktorunuz bekleme ve görme (dikkatli bekleme) yaklaşımını tavsiye edebilir.

Belirtileriniz şiddetli veya zamanla kötüleşirse, doktorunuz ilacı veya ameliyatı önerebilir.

İlaçla tedavinin amacı, plak oluşumunu ve ağrıyı azaltmanın yanı sıra penisin kıvrımını en aza indirgemektir.

Peyronie hastalığının tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanmış bir ilaç var. Buna kollajenaz Clostridium histolyticum (Xiaflex) denir. Bu ilaç, ereksiyon esnasında en az 30 derecelik eğriliğe neden olan, peniste plaktan palpabl topak bulunan erkekler için onaylanmıştır.

Tedavi, penil kurvaturaya neden olan kollajen oluşumunu parçalayarak işe yarar. Doğrudan penil yumrunun içine ofis içi enjeksiyonlar dizisinin yanı sıra penil modelleme de dahildir – kısa bir süre penisini uzatmak ve düzeltmek için kısa egzersizler.

Ilaç

Klinik çalışmalarda, bu kollajenaz terapisi birçok katılımcıda Peyronie hastalığına bağlı olarak eğriliği ve rahatsız edici semptomları önemli ölçüde azalttı. Bazıları ciddi olabildiğinden, bu ilacın doktorunuzla potansiyel yan etkilerini tartışın.

Ameliyat

Peyronie hastalığına yönelik ilaçların etiket dışı kullanımı örnekleri arasında pentoksifilin (Trental), verapamil (enjeksiyonlar veya topikal jel) ve interferon (enjeksiyonlar) adı verilen oral bir ilaç bulunmaktadır.

Diğer tedaviler

Çoğu uzman, Peyronie hastalığının erken enflamasyon evresinde cerrahiye karşı önermektedir. Doktorunuz penisinin deformitesi şiddetli, özellikle rahatsız edici veya seks yapmanızı önliyorsa ameliyat önerebilir. Penisinizin eğriliği artmayana kadar cerrahi genellikle tavsiye edilmez.

Cerrahi yöntemler arasında

Ameliyatın şekli durumunuza bağlı olacaktır. Doktorunuz skar dokusunun yerini, semptomların şiddetini ve diğer faktörleri göz önüne alacaktır.

İyontoforez olarak bilinen bir teknik verapamil ve deksametazonun cilt boyunca noninvaziv olarak bir araya getirilmesi için zayıf bir elektrik akımı kullanır. Araştırmalar çelişkili sonuçları göstermektedir.

Peyronie’nin birçok nondrug tedavisi araştırılıyor, ancak kanıtlar ne kadar iyi çalıştıkları ve olası yan etkileri konusunda sınırlı. Yara dokularını (şok dalgası terapisi) parçalamak için yoğun ses dalgalarını kullanmayı, penisleri gerginleştiren cihazları (penil çekiş terapisi) ve vakum cihazlarını içerir.